יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דורש להצביע על חוק התכנון והבנייה בתוך שבועיים, מחשש שהקדמת הבחירות תטרפד אותו. ראש הממשלה הבהיר, בפגישות עם בכירים בכנסת, כי לא יסכים לדחות את ההצבעה על החוק, הכולל למעלה מ-600 סעיפים, למרות שהנוסח הסופי שלו הופץ רק אתמול ולטענת חברי הכנסת, לא ניתן להם די זמן כדי ללמוד אותו לפני ההצבעה. בפגישות עם בכירים בכנסת הבהיר נתניהו, "אם הכנסת לא תצביע על החוק בשבועיים הקרובים, היא לא תצביע עליו בכלל".

עמדתו של נתניהו סותרת התחייבויות שנתן יו"ר ועדת הפנים והכלכלה של הכנסת, שדנה בחוק, שלפיה לחברי הכנסת יינתנו שבועיים לפחות כדי ללמוד את נוסח החוק החדש. בפועל, נוסח החוק המלא הופץ רק אתמול בצהריים והוא כולל שינויים מהותיים מהנוסח שנידון בוועדה בשנתיים האחרונות. למרות זאת, הדיונים המרתוניים על אישורו של החוק יחלו כבר ביום רביעי הקרוב.

ח"כ דב חנין (חד"ש), החבר בוועדה, מוביל את המחאה נגד החקיקה המהירה. לדבריו, "מדובר בחוק מסובך ביותר שבונה מחדש את כל מערכת התכנון והבנייה בישראל. כשהתחלנו לקבל קטעים מהנוסח החדש של החוק בימים האחרונים, התברר לנו שלא רק שההערות שהעלינו במשך שנתיים על החוק לא הופנמו, אלא שיש בחומר החדש המון הצעות חדשות שלא היו בדיון בכלל. הן משנות לרעה את החוק שמלכתחילה היה גרוע".

נתניהו. "הטענות על חיפזון חסרות בסיס", נמסר מלשכתו, "החוק פורסם באתר הכנסת"צילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ראשי סיעות האופוזיציה, בהם דליה איציק (קדימה), יצחק הרצוג (עבודה) ואילן גילאון (מרצ), שיגרו השבוע מכתב חריף ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. "המהלך כולו מכוון בצורה בוטה להביא את הכנסת למעילה בחובתה לחוקק באופן מקצועי, שקול וראוי. הרפורמה מתוכננת להיות מיושמת רק כעבור שנתיים ממועד העברת החוק, כך שבוודאי אין בעניין זה בהילות קיצונית המחייבת שיבוש כל כך קשה בעבודת החקיקה". ריבלין הבהיר השבוע כי בניגוד לעמדת ראש הממשלה, בכוונתו לעמוד על כך שלחברי הכנסת יינתנו לפחות שבועיים ללימוד הנוסח החדש של החוק.

מלשכת נתניהו הגיבו כי "החוק מקודם בממשלה ובכנסת זה שנתיים ופורסם במלואו באתר הכנסת, כך שכל טענה על חיפזון הינה חסרת בסיס. ככל שיאושר החוק במהרה, ירוויחו מכך אזרחי ישראל, שכן מטרת החוק היא לקצר את הליכי הרישוי ולהביא להורדת מחירי הדיור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ