שובתת הרעב החדשה: משוחררת מעסקת שליט המוחזקת במעצר מינהלי

הנא שלבי אימצה את שיטת המאבק של חאדר עדנאן, שזכה בשחרורו לאחר 67 ימי שביתת רעב. העצירים המינהליים יסרבו להופיע בפני בתי המשפט הצבאיים מה-1 במארס

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

האסירה הפלסטינית הנא שלבי המשיכה גם היום (שבת) את שביתת הרעב, בה החלה לפני תשעה ימים. שלבי היתה מהאסירות ששוחררו במסגרת עסקת שליט, אולם נעצרה בשנית לפני עשרה ימים והושמה במעצר מנהלי. שלבי מוכרת כפעילה של הג'יהאד האיסלאמי.

במקביל, החליטו העצירים המינהליים האחרים מקרב הפלסטינים, כי החל מהאחד במארס, יפסיקו להופיע בבתי המשפט הצבאיים שמאריכים את מעצרם. הצעד מגיע לדבריהם מכיוון  שממילא לא מוצג לפניהם חומר הראיות שלכאורה מרשיע אותם.

ביום רביעי האחרון הפסיק העציר המינהלי חאדר עדנאן את שביתת הרעב שלו, שנמשכה 67 ימים. ההחלטה לחדול משביתת הרעב באה בעקבות הסכמה בין סנגורו, עו"ד ג'ואד בולוס, לנציגת הפרקליטות, עו"ד ורד חלואה, שמעצרו המינהלי לא יוארך עוד, ושהוא ישוחרר ב-17 באפריל. הודעה על כך נמסרה לבג"ץ, שעה קלה לפני תחילת הדיון בעתירתו של עדנאן נגד המעצר המינהלי.

בהודעת המדינה נמסר, כי לאחר שהעניין הובא ליועץ המשפטי לממשלה, מסכימה המדינה לקיזוז הימים שבהם היה עדנאן עצור לחקירה פלילית ממעצרו המינהלי, ומוסיפה שאם לא יתווסף חומר חדש ומשמעותי בעניינו, לא יוארך מעצרו המינהלי.

צו המעצר המינהלי לארבעה חודשים הוצא לעדנאן, פעיל בגיהאד האיסלאמי, ב-8 בינואר. 22 ימים קודם לכן הוא נעצר בביתו בעראבה, בצפון הגדה, "בגין היותו פעיל בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני המסכן את ביטחון האזור". עדנאן הודיע על שביתת רעב בחקירתו, בטענה שהושפל על ידי חוקריו. הוא טען שאין הצדקה למעצרו ואין ראיה להגשת כתב אישום נגדו.

העסקה שהובילה לסיום שביתת הרעב של עדנאן, הושגה בין היתר לאחר התערבות המודיעין המצרי, שנענה לבקשת הג'יהאד האיסלאמי. כמה מבכירי הג'יהאד, ובהם מזכ"ל הארגון רמדאן שלח וסגנו זיאד נחלה, פנו לפני סיום שביתת הרעב לבכירי המודיעין המצרי, בראשות השר מוראד מוואפי. הם הצביעו על סכנת ההידרדרות בבריאותו של עדנאן והתריעו שהוא עלול למות בכלא, דבר שיעורר הפרות סדר נרחבות. הם ביקשו מהמצרים ללחוץ על ישראל לסיים את מעצרו של עדנאן בתקופת המעצר המינהלי הנוכחי, ב-17 באפריל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ