חודש אחרי הביקור באיראן: הנייה יוצא נגד אסד

התבטאות פומבית ראשונה של בכיר בחמאס בעד העם הסורי "החותר לחירות", מחזקת את ההערכות כי הארגון מתקרב למצרים - ומתרחק מטהראן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

פחות מחודש אחרי ביקורו באיראן הבהיר אתמול (שישי) לראשונה אסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס בעזה, את עמדת הארגון כלפי המשטר הסורי. בנאום שנשא מעל בימת המטיפים של מסגד אל-אזהר בקהיר, בירך הנייה את "העם הסורי אשר חותר לחירות ודמוקרטיה ורפורמה".

הקהל הרב שנאסף במסגד כדי לברך את הנייה ולשמוע את דבריו ליווה את דבריו בקריאות "הסתלק הסתלק הוי בשאר, לך, לך רב הטבחים" וכן "לא איראן ולא חיזבאללה, סוריה איסלאמית". הנייה שנישא על כתפי עשרות מעריציו אחרי נאומו במסגד, שיבח את המהפכה במצרים אשר "כותבת את ההיסטוריה לא רק למצרים אלא למדינות ערב כולן".

עד כה נמנעו ראשי חמאס מלהביע עמדה פומבית ברורה נגד המשטר הסורי, על אף שרוב חברי הנהגתו, כולל חאלד משעל, כבר עזבו את המדינה. הקרע בין משעל לבין סוריה השליך מיד על היחסים בין איראן לחמאס, כאשר נראה היה שהנהגת איראן מנסה בכל זאת להציל את קשריה, כשהזמינה את הנייה ולא את משעל לביקור בטהראן, זאת כאשר משעל החל בשיקום יחסיו ויחסי חמאס עם ירדן. הסכמתו של הנייה לבקר בטהראן, לצד ביקורתו על הסכמה שנוצרה בין משעל לבין מחמוד עבאס בשאלת ראשות הממשלה הפלסטינית הזמנית, העלו את ההערכה שהנה מתגלעת מחלוקת קשה בתוך שורות חמאס, אשר עלולה לטרפד את הסכם הפיוס בין פתח לחמאס.

ראש ממשלת חמאס, איסמאיל הנייה, בעצרת תומכים בעזה צילום: אי–פי

עכשיו נראה כי דבריו של הנייה נגד המשטר הסורי מיישרים לפחות חלק מן ההדורים הפוליטיים בתוך הארגון. הנאום משלים את הנתק בין חמאס לבין סוריה, מקרב את הנהגת חמאס למצרים, ואל הורתו של הארגון, תנועת האחים המוסלמים, ומחזיר את חמאס אל מה שמוגדר כ"חיק הערבי", כנגד ה"חיק האיראני" בו היה חבוק עד כה.

הנייה טרח להדגיש בפני מאזיניו כי "חמאס לעולם לא תכיר בישראל" וכי הוא מקווה ששחרור ירושלים יבוא בעזרת חייליה של מצרים. הוא זכה על כך אמנם לתשואות סוערות, אבל הוא גם מכיר את עמדותיה של הנהגת האחים המוסלמים במצרים, לפיה התנועה דבקה בהסכמי השלום עם ישראל. עמדה זו עלולה לעורר דילמה בתנועת החמאס, דילמה שנמנעה ממנה, כל עוד היתה קשורה בעבותות בסוריה ובאיראן. עכשיו היא עלולה להידרש לשאלה כיצד היא יכולה להמשיך ולפעול נגד ישראל כאשר "הורתה" , תנועת האחים המוסלמים, דווקא מכירה בישראל.

נראה עתה שהמרי בסוריה ובעיקר מדיניות הדיכוי של אסד, אשר סייעה מאוד לחולל את הפיוס הפנים פלסטיני, עשויה גם לדחוף את חמאס לבחון כמה מיסודות המדיניות שלו כלפי ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ