הממשלה תומכת בהגבלת מתמודדים חדשים לכנסת

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק שלפיה תוגבל יכולת לפיד לגייס תרומות, ופסלה הצעת חוק שמקצרת הצינון לאנשי צבא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (ראשון) לתמוך בהצעת חוק "יאיר לפיד", שייאלץ מתמודדים חדשים לכנסת להקים מפלגה בתוך שבועיים מרגע הכרזתם על התמודדות ובכך להגביל את יכולתם לגייס תרומות למימון מערכת הבחירות שלהם. במקביל, החליטה הוועדה לדחות את "חוק אשכנזי" שיזמה מפלגת העבודה ונועד לאפשר לבכירי צה"ל ומערכת הבטחון לקצר את תקופת הצינון שלהם כדי להתמודד על מקום בכנסת כבר במערכת הבחירות הקרובה.

"חוק לפיד" שיזם ח"כ יריב לוין, נתפר באופן אישי למידותיו של לפיד כדי להגביל את המועמד הפופולרי בהתמודדות בבחירות הקרובות. לדברי לוין, "על לפיד לגלות הגינות ציבורית מינימאלית ולחשוף את מקורות המימון שלו עוד בטרם יאושר החוק. הציבור כולו זכאי לדעת 'מאיפה הכסף', ועלינו להבטיח את שקיפות וטוהר הליכי הבחירות".

מטרתה המוצהרת של הצעת החוק היא להבטיח כי מועמדים שהכריזו על כוונתם להתמודד בבחירות לכנסת יפעלו במסגרת מפלגה רשומה, תוך שיחולו עליהם כל הכללים החלים ביחס למפלגות רשומות, לרבות שקיפות, חובות דיווח בדבר קבלת כספים והשימוש בהם. במצב הנוכחי, הוראות חוק המפלגות וחוק מימון המפלגות, על כל מגבלותיהן, חלות על מפלגות רשומות שהתאגדו לשם התמודדות לכנסת.

גבי אשכנזי. ייאלץ להמתין עד לבחירות הבאותצילום: מוטי מילרוד

לעומת זאת, על אנשים וגופים שטרם התאגדו כמפלגות, אך נוהגים בפועל כמפלגות המתמודדות לכנסת לא חלות מגבלות חוקיות כלשהן, לא בתחומי מימון המפלגות, לא בתחומי השקיפות והביקורת, ולא בתחומים אחרים.

בעמוד הפייסבוק שלו כתב יאיר לפיד בתגובה כי "ועדת השרים לענייני חקיקה העבירה ברוב גדול את 'חוק לפיד 2'. זה יפה שכל כך הרבה פוליטיקאים מהסוג הישן החליטו להתכנס ולהוכיח לציבור שכל מה שאני אומר עליהם הוא נכון".

במקביל דחו השרים את יוזמת מפלגת העבודה לקצר לבכירי צה"ל ומערכת הביטחון שפרשו לאזרחות את תקופת הצינון המוטלת עליהם לפני התמודדות לכנסת. כיום מוטלות על אישים אלו שלוש שנות צינון והחוק שנדחה הציע לקצר את התקופה לשנה בלבד. המפלגה יזמה את החוק בנסיון לגייס דמויות "ביטחוניסטיות" לשורות המפלגה שהדלדלו עם פרישתם של השרים אהוד ברק ומתן וילנאי לטובת סיעת "עצמאות". בהקשר זה הוזכרו הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, האלוף במילואים עמוס ידלין וראש המוסד לשעבר, מאיר דגן.

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ, ויו"ר הסיעה, ח"כ יצחק הרצוג, שיזמו את החוק מתחו ביקורת על החלטת הממשלה. "ההחלטה לדחות את הצעת החוק נובעת ממניעים פוליטיים, אגואיסטים וצרי אופק. צינון של שלוש שנים לקבוצה אחת בלבד, ששרתה את המדינה בנאמנות היא בגדר אפליה בוטה לעומת כל קבוצה אחרת. על המערכת הפוליטית להיפתח לכוחות חדשים ולהפסיק לפעול מתוך פחד ולהרחיק אנשים טובים מעשיה פוליטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ