ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב בחריפות את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בתגובה לנאום שנשא האחרון מוקדם יותר היום בכנס בנושא ירושלים בדוחא בירת קטאר. אבו-מאזן אמר בנאומו כי ישראל "מנסה לזרז את צעדיה לייהוד ירושלים". נתניהו הגדיר את הנאום כ"דברי הסתה קשים".

בנאומו אמר אבו-מאזן כי "מעקב אחר מה שעוברת ירושלים בשנים האחרונים ובימים אלה במישור של פגיעות הכיבוש מוביל למסקנה אחת, והיא שרשויות הכיבוש הישראלי מאיצות בצורה חסרת תקדים, תוך שימוש באמצעים המסוכנים ביותר, תכנית שהיא בגדר המערכה האחרונה של מלחמתן. מדובר בהחלטה למחוק את האופי הערבי, המוסלמי והנוצרי, של ירושלים המזרחית". בנאום קרא גם אבו-מאזן לערבים ולמוסלמים לבקר בירושלים.

עוד טען אבו-מאזן כי ישראל פועלת במקביל בכמה צירים: שינוי פניה של ירושלים, טיהורה הגזעי ופגיעה כלכלית במוסדותיה ובתשתיתה. לדבריו, "הכיבוש (ישראל) מבקש לשלול מירושלים  את תפקידה ההיסטורי והדתי, ורוצה לבטל את ייחודה כמרכז עולמי".

הוא טען כי ישראל מנסה לרוקן את המסגדים והכנסיות של ירושלים ולהפוך את השווקים והרחובות שלה לריקים מאדם.

"מדובר בנאום הסתה קשה שנשמע מפיו של מי שטוען שפניו לכאורה לשלום", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "הגיע הזמן שההנהגה הפלסטינית תפסיק להכחיש את העבר ולעוות את המציאות. מזה אלפי שנים ירושלים היא בירתו הנצחית של העם היהודי. ירושלים בריבונות ישראלית, תמשיך להיות פתוחה בפני בני כל הדתות. יש בה חופש פולחן מלא לכולם וישראל תמשיך לשמור באדיקות על המקומות הקדושים לכל הדתות.

"אבו-מאזן יודע היטב שלדברי הבלע שלו אין כל שחר, כולל הטענות חסרות הבסיס וחסרות האחריות לגבי מסגד אל-אקצא. ישראל מצפה ממי שכביכול דוגל בשלום להכין את עמו לשלום ולדו-קיום ולא להפיץ שקרים והסתה".

בנימין נתניהוצילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ