ח"כ פיניאן יזם חוק שירוויח ממנו - בניגוד לחוו"ד משפטית

הכנסת צפויה לאשר את החוק, שיגדיל את הפיצויים לחולי פוליו שלקו במחלה בחו"ל. ל"הארץ" נודע שהחוק מקודם חרף דעת היועץ המשפטי לכנסת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים43
יהונתן ליס

מליאת הכנסת צפויה לאשר מחר (שני) חוק שיזם ח"כ ציון פיניאן (הליכוד), הצפוי להכניס לכיסו של פיניאן עצמו מאות אלפי שקלים, בניגוד לחוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת. מדובר בחוק המשווה את הפיצויים הניתנים לחולי פוליו שלקו במחלה בחו"ל לפיצויים הניתנים לנפגעי המחלה שלקו בה בישראל.

ל"הארץ" נודע כי ועדת האתיקה של הכנסת החליטה להתיר לפיניאן לקדם את החוק, אף שהיועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, ביקש מחבריה לפסול את המהלך. גורמים בוועדה אמרו ל"הארץ" שבדיון החסוי היועץ המשפטי טען שמדובר ב"תקדים מסוכן ובמעשה לא ראוי של ניגוד עניינים".

פיניאן, המחזיק בתפקיד בעל עצמה רבה - מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, לקה בעצמו במחלת הפוליו בהיותו ילד במרוקו. פיניאן, אגב, לא הסתיר בדיונים לאורך השנים את העובדה שהחוק יניב גם לכיסו פיצויים בגובה מאות אלפי שקלים, וציין כי הוא מחזיק באישור של היועצת המשפטית הקודמת לכנסת. מדובר בפיצוי חד פעמי של 120 אלף שקלים, ובקצבה חודשית של 3,000 שקלים לכל נפגע העומד בקריטריונים, לכל ימי חייו. כאמור, ועדת האתיקה החליטה להכשיר את קידום החוק על ידי פיניאן למרות חוות הדעת העדכנית בנושא.

ח"כ ציון פיניאן. "אני שמח שהצלחתי איפה שח"כים אחרים נכשלו"צילום: תומר אפלבאום

בשלושת השבועות האחרונים קודמה הצעת החוק בקצב מזורז: משרד האוצר הסיר את התנגדותו לקידום החוק, וזה עבר הצבעה בקריאה ראשונה במליאה, ובהמשך הוכן על ידי ועדת העבודה לקריאה שניה ושלישית. בדיון במליאה לפני שלושה שבועות הוקראה הודעתו של שר האוצר, ח”כ יובל שטייניץ (הליכוד) ולפיה, ”איני מתנגד לאישור בקריאה ראשונה של הצעת החוק של ח”כ ציון פיניאן, ואף איני מתנגד בשלב זה להוצאה התקציבית הנובעת מהצעת החוק, למרות שעלותה התקציבית נאמדת בעשרות מיליונים של שקלים בשנה”.

ח”כ פיניאן העריך בדיון את עלות הצעת החוק ב-50 מיליון שקלים עבור מענק חד פעמי לנכים שחלו בחו”ל, ועוד 20 מיליון שקלים מדי שנה שישולמו בצורת גמלאות חודשיות לאותם חולים. פיניאן ציין כי הצעת החוק נוגעת ל-600 חולי פוליו שלקו במחלה בארצות זרות ואמורים להצטרף למעגל מקבלי הפיצוי הכספי. בתגובה לחדשות ערוץ 2, שם נחשפה הערב הפרשה, אמר פיניאן כי "אני שמח שהצלחתי היכן שח"כים אחרים נכשלו ותיקנתי עוול משווע. היועצת המשפטית דאז קבעה חד משמעית שאין מבחינתי ניגוד עניינים, וכך גם ועדת האליקה פעמיים. הודעתי שאת הפיצוי החד פעמי אתרום לעמותות נכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ