מסמכי בגין נחשפים |

למנות שופט עליון ערבי, לחון את יהושע בן ציון

לרגל 20 שנה למות ראש הממשלה חשף היום גנזך המדינה שורת מסמכים הנוגעים בעיקר לתפישתו של בגין את שלטון החוק

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

גנזך המדינה שיחרר היום (ראשון) לפרסום מספר מסמכים הקשורים לראש הממשלה המנוח מנחם בגין, לרגל 20 שנים לפטירתו. בין המסמכים ניתן למצוא מכתב שכתב בגין לנשיא בית המשפט העליון יואל זוסמן ב-1977, בו הוא ממליץ על מתן חנינה לבנקאי יהושע בן ציון שהורשע במעילת ענק שהביאה לקריסת בנק "ארץ-ישראל בריטניה", וריצה אז עונש מאסר ארוך.

הליך החנינה שלו זכה לביקורת ציבורית נוקבת. "הנשיא היה מוכן לחון את מר בן ציון, או להקל בעונשו אם אני אמסור לידיו על פי הנוהג את ההמלצה. מאחר שהובהר לי, על פי חוות דעתם של שני רופאים דגולים, כי אמנם כן, סכנה ממשית היא, לא יכולתי בשום פנים לקבל על מצפוני, שרק בגלל הימנעותי ממתן ההמלצה עלול האיש לסיים את חייו בין כתלי בית הסוהר", כתב בגין. הנשיא דאז, אפרים קציר חנן לבסוף את בן ציון בעקבות המלצתו של בגין. אך בניגוד לחשש של ראש הממשלה לבריאותו הוא זכה לחיות עוד חיים ארוכים לאחר שחרורו ומת ב- 2004.

במסמך שני ששוחרר לפרסום מביע בגין תמיכה במינוי שופט ערבי לבית המשפט העליון. במכתב שכתב ב-1977 עם היועץ לענייני ערבים משה שרון כתב בגין כי "דעתי מזה שנים רבות כי עלינו למנות ערבי כשופט בית משפט העליון. בהזדמנות הקרובה אשוב ואביע דעה זאת".

מסמך נוסף הוא פרוטוקול מישיבת ממשלה מאפריל 1979, במהלכה מובעת עמדתו הנחרצת של בגין בעד שלטון החוק. בישיבה נידונה החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין עובדי מדינה שהפרו צו של בית המשפט והחלו לבנות כביש באדמות בדווים בנגב.

"היועץ המשפטי קבע דברים מסוימים והבירור עליהם יתקיים בבית הדין המשמעתי. נקודה. ואין פקיד במדינה הראשי לתבוע מהיועץ ה משפטי לממשלה לבטל את מה שהוא קבע ולחפש קביעה אחרת", אומר בגין. לבקשתו של השר אליעזר שוסטק שאולי בכל זאת יתבקש היועמ"ש לדחות את החלטתו עונה בגין כי "אני חייב לבקש שתוותר על הערה הזו והיא תמחק. מה שאתה אמרת זה בדיוק ההיפך ממה שאני אמרתי וטענתי".

בגין ביקש לסכם את הדיון: "הממשלה מאשרת את הדו"ח של היועץ המשפטי לממשלה". השר משה ניסים העיר כי "הממשלה לא מאשרת, הממשלה שמעה", ובגין ענה, "אתה צודק. הממשלה שמעה את הדו"ח של היועץ המשפטי, מחמאות לא נחלק לו והוא גם לא זקוק להן. בית המשפט העליון כבר חילק לו מחמאות ואם הממשלה תוסיף על בית המשפט העליון, זו תהיה חוצפה, אין אנו יכולים לעשות זאת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ