ש"ס ויהדות התורה: "נמסור נפשנו על המשך הפטור מגיוס"

גורמים במערכת הפוליטית החרדית העריכו כי תוצאות כינוס ראשי המפלגות אמש מחזקות את האפשרות להתנגשות עם רה"מ ולהקדמת הבחירות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

יהדות התורה וש"ס הכריזו אתמול (ראשון) במשותף כי יסרבו לדון בפגיעה כלשהי במעמדם של עשרות אלפי בחורי ישיבות ואברכים שאינם משרתים בצה"ל או בשירות האזרחי. "אין לנו קיום בלי תורה, על זה נמסור את הנפש", אמר ח"כ משה גפני מיהדות התורה בצאתו מכינוס חירום שנערך בבני ברק בעקבות ביטולו הצפוי של חוק טל. בכינוס, שהתקיים בביתו של הרב אהרן לייב שטיינמן, ראש מועצת גדולי התורה של "דגל התורה" הליטאית, השתתפו חברי סיעת יהדות התורה, יו"ר ש"ס אלי ישי ושלושה רבנים מהזרם הספרדי, הליטאי והחסידי.

גורמים במערכת הפוליטית החרדית העריכו כי תוצאות הכינוס מחזקות את האפשרות להתנגשות עם ראש הממשלה, שבעקבותיה יוקדמו הבחירות מבלי שיימצא פתרון מוסכם בסוגיית גיוס החרדים. הכינוס נועד "לצופף שורות" בקרב הנציגות החרדית בכנסת, נוכח ביטול החוק המסדיר את הפטור לתלמידים ש"תורתם אומנותם" מעבר לחודש יולי.

גורמים שנכחו בפגישה אמרו ל"הארץ" כי הרב שטיינמן הורה לנוכחים לא להסכים "לא לפשרות ולא למכסות" של בחורי ישיבה שיזכו לפטור, אלא להתעקש על שימור המצב הקיים. בפגישה דובר על "בלוק חוסם לוחמני" של 15 חברי הכנסת, שיטיל את כובד משקלו הקואליציוני על נתניהו. מדובר בעשרה חברי כנסת מש"ס (לא כולל ח"כ חיים אמסלם) וחמשת חברי יהדות התורה.

הפגישה בין נציגי הסיעות החרדיות, אמשצילום: שוקי לרר

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הרב שטיינמן, בן 98, ממלא כעת בפועל את תפקיד מנהיג הציבור הליטאי, במקום הרב יוסף שלום אלישיב המאושפז עדיין במצב קשה. בשנות התשעים נתן הרב שטיינמן את הסכמתו להשתתפותם של נציגים חרדים בוועדת טל, שמסקנותיה היו בסיס לחוק.

ואולם, בעקבות מתקפות אישיות קשות נגדו מצד האגף הקנאי, הוא משך את ידיו מהיוזמה. כעת, נראה כי המנהיגות החרדית כולה מתייצבת לימינו של החוק, כאקט של הרע במיעוטו.

"כל ילד יהודי שירצה ללמוד תורה, איש לא יהין להפריע לו", אמר ח"כ ישראל אייכלר בצאתו מהפגישה. סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, קרא לאחדות בין ש"ס לבין יהדות התורה, דבר שמוסכם גם על השר ישי והרב שמעון בעדני, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, שהגיע לכינוס. עם זאת, גורמים בציבור החרדי-ספרדי מתחו ביקורת על ישי כמי ש"כרע ברך" בפני המנהיגות האשכנזית, במקום להתעקש כי הכינוס ייערך בירושלים בביתו של הרב עובדיה יוסף. "אחדות זה לא אומר שאנחנו, הספרדים, עושים מה שהאשכנזים אומרים", אמרו אותם גורמים והדגישו כי אף על פי שש"ס ויהדות התורה תמימות דעים בצורך לשמור על עולם התורה ולמנוע בכל מצב גיוס בכפייה - יש הבדלי גישות בין המפלגות.

"אלי ישי סנדל את עצמו להקצנה האשכנזית, דבר שיביא הקצנה גם במחנה החילוני, למשל אצל ישראל ביתנו", אמרו הגורמים, "זה יוביל לכך שבקדנציה הזאת לא יהיה שום הסדר ושום פתרון בעניין בחורי הישיבות, כלומר שיהיו בחירות". גורמים בציבור החרדי-אשכנזי דחו בתוקף את הביקורת ואמרו כי בקרוב מתוכננת פגישה בין מועצות גדולי התורה וחכמי התורה של שתי המפלגות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ