דו"ח של משרד החוץ: הקיפאון המדיני עלול להוביל לאלימות בגדה

הערכת המודיעין השנתית שהוצגה לקבינט מזהירה כי מצרים תגיב בחומרה לפעולה ישראלית בעזה; "להנהגה הירדנית חוסר אמון עמוק בהנהגה הישראלית"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

המשך הקיפאון בתהליך השלום וחוסר היציבות במזרח התיכון עלולים לדחוף את הנהגת הרשות והציבור הפלסטיני בגדה המערבית להסלמה אלימה נגד ישראל, כך העריך משרד החוץ בהערכת המודיעין השנתית שלו שהוצגה לפני כמה שבועות לשרי הקבינט המדיני-ביטחוני. משרד החוץ גם סבור כי פעולה צבאית ישראלית בעזה תגרור תגובה חריפה ביותר מצדה של מצרים.

הסקירה שהוגשה לשרי הקבינט המדיני-ביטחוני הוכנה על ידי המרכז למחקר מדיני במשרד החוץ (ממ"ד), האחראי על גיבוש תמונת המודיעין הדיפלומטית של ישראל. דו"ח הערכת המודיעין השנתי של משרד החוץ משתרע על יותר מ-50 עמודים. חלקים מהדו"ח הגיעו לידי "הארץ" והם כוללים התייחסות לסוגיה הפלסטינית, ליחסים עם ירדן ומצרים ולגרעין האיראני.

לפי הערכת המודיעין השנתית של משרד החוץ, קיים תרחיש שבו תפרוץ אינתיפאדה שלישית בשנת 2012, אם כהחלטה של הנהגת הרשות הפלסטינית ואם כחלק מהתפרצות עממית שמושפעת מגל ההפיכות בעולם הערבי. "בשטח, בשלב זה, נראה כי אין רצון של ההנהגה או של דעת הקהל הפלסטינית להביא להסלמה אלימה מול ישראל", נכתב בדו"ח. "יחד עם זאת, המשך הקיפאון בתהליך המדיני, בשילוב עם פעולות ישראליות דרסטיות - במישור הצבאי ו/או הכלכלי והמשך הסערה במזרח התיכון - עלולים להביא לשינוי בגישה זו".

צעיר מיידה אבנים לעבר כוחות הביטחון בא-רםצילום: אי–פי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

משרד החוץ סבור כי ההנהגה הפלסטינית אינה רואה בממשלת ישראל פרטנר שאתו ניתן להתקדם בתהליך השלום. לפיכך, נטען בדו"ח, החליט יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) לנסות "לבנאם" את הסכסוך, קרי, לפעול להגברת המעורבות של הקהילה הבינלאומית בנעשה בגדה המערבית וברצועת עזה.

לפי הערכת המודיעין של משרד החוץ, הרשות הפלסטינית מעוניינת לעבוד עם הקהילייה הבינלאומית כדי להשיג תנאי פתיחה טובים יותר לכל מו"מ עתידי עם ישראל. להערכת משרד החוץ, הרשות עשויה לחדש את פנייתה למועצת הביטחון בבקשה לקבל את פלסטין כחברה מלאה באו"ם, או לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה להכיר בפלסטין כמדינה שאינה חברה מלאה בארגון.

הכוח של הרחוב המצרי

משרד החוץ מתריע בפני שרי הקבינט מפני ההתקררות ביחסים בין ישראל לירדן ומצרים. המשטר הירדני, נכתב בדו"ח, פועל לשמר את הסכם השלום ואת היחסים ההדוקים עם הדרגים הצבאיים והמודיעיניים, אולם מטיל על ישראל את האחריות לקיפאון המדיני. "ממשלת ישראל נתפסת בעיני הירדנית ככזו שאינה מחויבת לפתרון של שתי המדינות", נכתב בדו"ח. "ירדן תופסת את מדיניות ישראל במזרח ירושלים ככזו שפועלת לכרסם במעמדה של ירדן בעיר. מדיניותה של ישראל מתורגמת לחוסר אמון עמוק מצידה של ההנהגה הירדנית בהנהגה הישראלית".

בדו"ח נכתב עוד כי ההתקפה על שגרירות ישראל בקהיר הראתה כי הרחוב המצרי הצליח לכפות את דעתו על הצבא. "המועצה הצבאית העליונה מודעת לערך השלום, אך גם בתוכה יש גורמים שאינם שבעי רצון מחלקים בהסכם".

הדו"ח נכתב לפני פיצוץ השיחות בין ישראל לפלסטינים, שהתקיימו ברבת עמון בחסותו של המלך עבדאללה השני. משרד החוץ מעריך כי היעד הראשון של השלטון המצרי החדש לאחר הבחירות לפרלמנט ולנשיאות יהיה לשנות את הנספח הביטחוני של הסכם השלום בצורה שתאפשר להגדיל את הנוכחות הצבאית המצרית בחצי האי סיני. עוד נכתב כי השינוי במצרים עלול להגביל את חופש הפעולה של ישראל ברצועת עזה. "אירועים שייתפסו כפרובוקטיביים, כגון מבצע בעזה או בסיני, עלולים לגרור תגובה מצרית נחרצת וחריפה מבעבר", נכתב.

להגדלה לחצו כאןצילום: אי–פי

בדומה לשאר גופי המודיעין בישראל, גם משרד החוץ משדר פסימיות לגבי נכונותה של איראן לוותר על תוכנית הגרעין שלה. "איראן רוצה לשמר תנאים מדיניים שיאפשרו לה לקדם את תוכנית הגרעין תוך תשלום מחירים שאותם היא תופסת כנסבלים", נכתב.

איראן תתמוך בטרור

עוד נכתב כי "ברגעים של לחץ בינלאומי גובר מוכנה טהראן לבצע מחוות טקטיות, אך אינה מוכנה להתגמש על ליבת האינטרסים שלה בתוכנית הגרעין". לפי משרד החוץ, כל מו"מ עתידי בין הקהילה הבינלאומית לבין איראן על תוכנית הגרעין "יתאפיין בגרירת רגליים, דקדוקי נוהל ומוכנות לוויתורים טקטיים בלבד". מנגד, מודגש כי המשטר מוטרד מהחרפת הצעדים נגדו בזירה הבינלאומית ולכן ינסה לשמר את תמיכתן של סין ורוסיה כדי לסכל אפשרות להטלת סנקציות נוספות.

"איראן משיכה לראות בפעילותה החתרנית ובתמיכה בטרור כלי חשוב לביסוס מעמדה האזורי ואמצעי להחלשה של יריביה", נכתב. "טהראן רואה את אי היציבות במדינות האזור כהזדמנות להרחיב את השפעתה לזירות נוספות. טהראן מוכנה להשקיע בכך מאמצים רבים כולל הקמת רשתות הברחה בין יבשתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ