בגין באוליטימטום למתנחלי מגרון: אם לא תסכימו לפשרה תוך שעות, נהרוס המאחז

מוקדם יותר דחו רבני הציונות הדתית את ההסכם, בטענה כי לא מובטח להם שמבני המאחז המקורי לא ייהרסו במקביל להעתקת היישוב לגבעה סמוכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר בני בגין, נציג הממשלה למשא ומתן עם תושבי מגרון על פינוי המאחז, אמר הבוקר (שני) כי לתושבים יש רק כמה שעות לקבל את הסכם הפשרה, הקובע שהמאחז יועתק לגבעה סמוכה. לפי בגין, אם המתנחלים לא יקבלו את ההסכם, תקיים הממשלה את החלטת בג"ץ - לפיה יש להרוס את המאחז עד סוף חודש מארס.

במסיבת עיתונאים שכינס בירושלים אמר בגין כי ביום שלישי האחרון הוא הגיע להבנה עם עו"ד יעקב וינרוט - המייצג את תושבי מגרון - ועם פרקליטות המדינה בנוגע למתווה ההסכם. לדבריו, סוכם כי המדינה תבקש ארכה מבג"ץ עד נובמבר 2015, וכי בזמן הזה תוקם עבור התושבים שכונה חדשה בסמוך להתנחלות המקורית.

לפי בגין, אדמות מגרון ימסרו לידי המנהל האזרחי, שיפנה מהן את כל המבנים ויבחן אפשרות - בכפוף לחוק - לעשות במקום שימוש אזרחי שאינו למגורים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ההסכם הועבר לתושבי מגרון, שהיו אמורים לאשרו עד מוצאי שבת. עם זאת, עד עתה הם לא מסרו תשובה רשמית. ההסכם במתכונתו הנוכחית אינו מקובל על תושבי המאחז, בשל הסעיף שקובע כי ישנה אפשרות שהמבנים במאחז המקורי ייהרסו לאחר הפינוי. התושבים דורשים שיובטח להם כי המבנים לא ייהרסו, וכן שתתקיים במקום פעילות אזרחית כמו חוות סוסים, מדרשה ועוד. רבני הציונות הדתית אף הורו לתושבי מגרון שלא לקיים את ההסכם.

השר בני בגיןצילום: אילן אסייג

במסיבת העיתונאים אמר בגין שהוא מקווה שהנושא ייפתר בתוך שעות. הוא הוסיף כי יש לו גיבוי מלא מראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. בשעה שתיים בצהריים ימסרו התושבים את תגובתם לדברי בגין.

השר גלעד ארדן התייצב לצידם של מתיישבי מגרון וקרא לנתניהו למנוע פינוי בכח של היישוב. "למתיישבים יש רצון טוב להגיע להסדר אבל לא סביר להכריח את מתיישבי מגרון שהביעו נכונות להתפנות מיישובם, גם לחתום על 'צו הריסה' לבתיהם, טרם הוכח מעמדה המשפטי של הקרקע.

"גם לתושבי מגרון יש זכות בסיסית לנסות ולהוכיח בבית המשפט את מעמד הקרקע לפני קביעת עובדות בשטח והריסת בתיהם. המדינה יכולה להסתפק בכך שהמתיישבים מוכנים להעתיק את מקום מושבם ולהעביר את הקרקע לאחריות המנהל האזרחי שיעשה בה כרצונו ואין שום צורך לדרוש מהם לחתום במו ידם על פעולת ההריסה", אמר ארדן.

בעקבות פיצוץ הסכם ההבנות בין הצדדים צפוי לעלות מחרתיים להצבעה בכנסת חוק המאחזים, שאמור להכשיר בניה יהודית על קרקעות פלסטיניות פרטיות בהתנחלויות ובמאחזים.

הנהלת הקואליציה צפויה לאפשר לחברי הכנסת חופש הצבעה בנושא, ואולם שרי הממשלה יידרשו להתנגד לחוק. יוזם החוק, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), הודיע כי יפעל לשכנע גם את שרי הממשלה לתמוך בו בתקווה שיצליח לגבש לו רוב. בהנהלת הקואליציה העריכו כי סיכויי החוק לעבור מותנים בנוכחות דלילה של חברי האופוזיציה המתנגדים לו במהלך ההצבעה. לדברי אורלב, "מי שלא רוצה לראות מהדורה נוספת של גירוש מגוש קטיף וטראומה של עמונה צריך לתמוך בחוק שעושה צדק עם המתיישבים ולא פוגע בזכות הקניין של הפלסטינים".

הצעת החוק קובעת כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש במשך למעלה מארבע שנים מיום הקמת השכונה את פינוייה – הבתים לא יפונו. במקום זאת, החוק מאפשר לבתי המשפט להורות על פיצויו הכספי של הטוען לבעלות על הקרקע או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ