ועדת הבחירות מסרבת לאשר מועמדות כבל ופרץ להסתדרות: "חשד לפלילים"

זומנו לבירור בוועדה בחשד שהחתימו חברי הסתדרות ללא ידיעתם. כבל: "עיני יצא מדעתו - ביום אחד הכריז 7 סכסוכי עבודה וביטל את הבחירות"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר

ועדת הבחירות של ההסתדרות טוענת כי חברי הכנסת מהעבודה, עמיר פרץ ואיתן כבל, החתימו חברי הסתדרות על טפסי ההתמודדות לראשות ההסתדרות ללא ידיעתם. ועדת הבחירות הודיעה היום (שני) לפרץ וכבל כי הם מוזמנים לבירור, וכי נכון לשלב זה לא תוכל לאשר את מועמדותם לתפקיד.

בשבוע שעבר חל המועד האחרון להגשת מועמדות להתמודדות על ראשות ההסתדרות. הנרשמים למרוץ היו פרץ, כבל והיו"ר המכהן עופר עיני. כחלק מהתהליך נדרש כל מועמד לספק רשימה של 5,000 חותמים מקרב חברי ההסתדרות. ועדת ההסתדרות הודיעה הערב כי לאחר שבחנה את רשימות התומכים שהגישו השניים, היא מצאה ליקויים שיביאו לפסילת המועמדים. הוועדה טוענת כי חלק מהחתימות נאספו ללא ידיעת ואישור החותמים, כי שמות מסוימים מופיעים יותר מפעם אחת, כי 180 אנשים חתמו על תמיכה הן בכבל והן בפרץ, וזאת בניגוד לחוקת ההסתדרות. בנוסף נטען כי כ-1,500 מהחותמים כלל לא מופיעים בפנקס הבוחרים, ולכן אין באפשרותם לתמוך בשום מועמד.

הטענה החמורה ביותר של ההסתדרות היא החתמה פיקטיבית של חברי הסתדרות. במכתב שנשלח לחבר הכנסת כבל כתבה ועדת הבחירות כי היא "שכרה את שירותיה של חברת פרדיקטיב דייל בע"מ, אשר יצרה קשר עד כה עם 1,353 מן האנשים ששמותיהם מנויים ברשימת התומכים. מתוכם 854 אישרו שאכן חתמו על טופס התמיכה בח"כ כבל, ו-499 הודיעו שלא חתמו על טופס התמיכה כאמור, על אף שחתימתם מופיעה לכאורה בטפסים שהוגשו על ידכם לוועדת הבחירות".

לפי ועדת הבחירות, הדבר מעלה לכאורה "חשש לביצוע עבירות פליליות". הוועדה מזמינה את השניים להשמיע את טענותיהם בעניין בפני יו"ר ועדת הבחירות והיועץ המשפטי לוועדה.

ח"כ איתן כבל מסר בתגובה כי "יו"ר ההסתדרות יצא מדעתו, מישהו צריך לעצור את האיש הזה. אחרי שהכריז ביום אחד על שבעה סכסוכי עבודה, הוא ביטל את הבחירות להסתדרות ופסל את כל המועמדים. רק אתמול קיבלנו הודעה מההסתדרות שמבקשת לתקן בתוך שבוע ליקויים קטנים שהתגלו ברשימות ופתאום מודיעים לנו דרך התקשורת על פסילת הרשימה וחשד לפלילים. השיטות הללו לא יעצרו אותי, אמשיך להילחם למען ציבור העובדים שזקוק בדחיפות להנהגה אחרת".

עו"ד איל אלון, בא כוחו של ח"כ עמיר פרץ, מסר כי "כבר מהרגע הראשון התרענו וחזרנו כי איננו מתנגדים ואף תומכים בבדיקת רשימת התומכים. אך טענו כי הדרך שבה בחרה ועדת הבחירות לבצע את הבדיקה הינה פוגענית חודרנית ומדיפה ריח של התערבות פוליטית לא מקצועית האמורה להיות אוביקטיבית. דרך הפנייה לחברי ההסתדרות לוותה בנימות מאיימות, המתאימות למשטרים אנטי דמוקרטיים. הניסיון למנוע התמודדות במסווה של נימוקים משפטיים לא יצליח. בחירות חופשיות הן סם החיים של כל ארגון הרוצה להתקיים ומי שעושה מאמצים למנוע בחירות כנראה שיש לא מה להסתיר וממה לפחד. רשימת התומכים שהגיש ח"כ עמיר פרץ היתה גדולה מהנדרש, וההודעה היום של ועדת הבחירות הינה תוצאה ישירה של בדיקה מגמתית שבחרו לבצע. אנו משוכנעים שכשנקבל את מלוא הנתונים ייווכח לכולם כי אין כל פסול בהתנהלות חברי ההסתדרות שהחליטו בתום לב להביע את תמיכתם במועמדתו של ח"כ עמיר פרץ".

עמיר פרץ ואיתן כבלצילום: תומר אפלבאום
עיני (מימין) ופרץ (במרכז) בימיהם יחד בהסתדרותצילום: גיא רייביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ