ניסיון לגייס רוב בהצבעה על חוק להכשרת מאחזים מחר בכנסת

הצעת החוק שיזם ח"כ זבולון אורלב קובעת שששכונת מגורים יהודית שהוקמה על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש את פינויה בתוך 4 שנים - לא תפונה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

"חוק המאחזים", שנועד להכשיר בנייה יהודית על קרקעות פלסטיניות פרטיות בהתנחלויות ובמאחזים, צפוי לעלות להצבעה מחר במליאת הכנסת, בעקבות פיצוץ הסכם ההבנות בין מתנחלי מגרון לממשלה. הנהלת הקואליציה צפויה לאפשר לח"כים חופש הצבעה על החוק, אך שרי הממשלה יידרשו להצביע נגדו.

יוזם החוק, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), הודיע אתמול שינסה לשכנע את שרי הממשלה לתמוך בחוק, בתקווה להשיג לו רוב. בהנהלת הקואליציה העריכו שסיכויי החוק לעבור תלויים בנוכחות דלילה, בעת ההצבעה, של חברי האופוזיציה המתנגדים לו. לדברי אורלב, "מי שלא רוצה לראות מהדורה נוספת של גירוש מגוש קטיף וטראומה של עמונה, צריך לתמוך בחוק, שעושה צדק עם המתיישבים ולא פוגע בזכות הקניין של הפלסטינים".

הצעת החוק קובעת כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש את פינויה אחרי מארבע שנים מאז הקמתה - הבתים לא יפונו. תחת זאת, החוק מאפשר לבתי המשפט להורות על פיצוי כספי של הטוען לבעלות על הקרקע או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה.

המאחז רמת גלעדצילום: דניאל בר און

הצעת חוק דומה עלתה בזמן האחרון על שולחן ועדת השרים לחקיקה, אך הדיון בה נדחה בחודשיים, עד לסיום עבודת "ועדת המאחזים" שהקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, האמורה להציג פתרונות בעניין זה.

בדברי ההסבר להצעת החוק מבהירים אורלב ו-19 הח"כים החתומים על הצעתו שהמהלך יחול רק על שכונות המונות 20 משפחות לפחות.

לדבריהם, "יש לאזן בין האינטרס של הבעלים, אותו יש לפצות פיצוי מלא, לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים".

בישיבת שרי הליכוד לפני שבועות אחדים ביקש השר גלעד ארדן לאפשר לו להצביע בעד החוק. אך השר בני בגין, הממונה על העניין מטעם נתניהו, השיב ששרי הממשלה יצטרכו להצביע לפי עמדת הממשלה ולהתנגד לחוק. ועדת השרים לחקיקה החליטה בעבר להתנגד לחוק ומאז לא שבה הממשלה לעסוק בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ