בכירים ברשות הפלסטינית: נפתח ב"התנגדות עממית"

חבר בוועד הפועל של אש"ף אמר כי בכוונת הרשות לשקול מחדש את שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל לאור "הפרות ההסכמים המדיניים"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

בכירים ברשות הפלסטינית טוענים שהרשות מתכוונת לשקול מחדש את ההסכמים שהיא חתומה עליהם עם ישראל, לנוכח מה שהם מכנים ההפרות החוזרות ונשנות של ישראל של ההסכמים המדיניים. חבר הוועד הפועל של אש"ף, חנא עמירה, אמר אתמול לסוכנות הידיעות "מען", כי בכוונת הרשות לשקול מחדש את שיתוף הפעולה שלה עם ישראל בתחומים הביטחוני והכלכלי, ולהפעיל את "ההתנגדות העממית" נגד הכיבוש הישראלי.

כמו כן תבחן הרשות את האפשרות לפנות מחדש למועצת הביטחון והעצרת הכללית של האו"ם. ביום שישי שעבר אמר יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בראיון לערוץ טלוויזיה מצרי, כי בכוונתו לצאת בהודעה על "החלטה דרמטית", בתוך עשרה ימים, בעקבות כישלון השיחות המדיניות עם ישראל.

בשבועות האחרונים טען אבו מאזן כי בכוונתו לפנות לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולבקש הבהרות לעמדתה המדינית של ישראל בעניינים שונים. הפלסטינים הזהירו כבר כי אם התשובות לא יניחו את דעתם, בכוונתם לפנות למועצת הביטחון ולעצרת הכללית של האו"ם.

לא ברור עדיין מהן האפשרויות העומדות לפני אבו מאזן. אחת מהן היא התפטרות מתפקיד יו"ר והודעה על פיזור הרשות הפלסטינית. אבל בכירים ברשות, ובהם חנא עמירה, הבהירו כבר כי אין לאבו מאזן כל כוונה לעשות צעדים כאלה. בכיר אחר באש"ף, חבר החזית הדמוקרטית קייס עבד אל-כרים, אמר כי אין בכוונת אבו מאזן להפר את ההסכמים החתומים עם ישראל אלא רק להעריכם מחדש. לדבריו, ללא אופק מדיני, הרשות אינה יכולה להמשיך לעמוד בהתחייבויותיה.

פתח וחמאס מתקשים בינתיים להתגבר על חילוקי הדעות ביניהם, בעניין הרכבת הממשלה החדשה. אבל מוקד הבעיה טמון ככל הנראה בחילוקי הדעות בתוך הנהגת חמאס, בשאלה האם לאפשר את מינויו של אבו מאזן לראש ממשלת האחדות, או לא לאשר אותו. המודיעין המצרי מנסה לתווך בין הצדדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ