טיוטת דו"ח המבקר בפרשת מסמך הרפז תופץ בשבוע הבא

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

לאחר עיכובים חוזרים ונשנים הודיע אתמול משרד מבקר המדינה על מועד סופי להפצת טיוטת הדין וחשבון בפרשת מסמך הרפז. הטיוטה תחולק למעורבים המרכזיים בפרשה ביום ראשון הקרוב, 4 במארס, בארבע אחר הצהריים.

המבקר בדק, במשך שנה וחמישה חודשים, את פרשת המסמך המזויף שנכתב על רקע המירוץ לרמטכ"לות. חקירת המשטרה העלתה כי סא"ל (מיל') בועז הרפז, מקורבו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, זייף את המכתב, בניסיון להשפיע על ההכרעה במינוי. הדו"ח הנרחב יעסוק בחיכוכים המתמשכים בין אשכנזי לשר הביטחון, אהוד ברק, בהתגלגלות מינוי הרמטכ"ל, בקשר בין הרפז לאשכנזי ובכשלים שנחשפו במערך המ"מ (מבצעים מיוחדים) באגף המודיעין, שבו שירת הרפז.

להפצת הטיוטה קדמו עיכובים של הרגע האחרון. תחילה החליט המבקר מיכה לינדנשטראוס לעכב את פרסום הדו"ח במעט, בשל יציאת ברק לביקור בארה"ב, אמש. ברק הודיע שיקדים את שובו למחר, יום רביעי, בתקווה שלינדנשטראוס ישלח את הטיוטה ביום חמישי. אבל אז הודיע אשכנזי על נסיעה לחו"ל והמבקר החליט על דחייה נוספת, בפעם האחרונה כנראה, ליום ראשון.

נראה שיופצו שישה עותקי הטיוטה המלאה לארבעת המעורבים המרכזיים: ברק, אשכנזי, ראש מטה שר הביטחון יוני קורן ועוזרו לשעבר של אשכנזי, אל"מ ארז וינר. יישלחו עותקים גם לרמטכ"ל בני גנץ וליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. מעורבים אחרים בפרשה יקבלו קטעים מהטיוטה, בתחומים הנוגעים לתפקודם.

לפי החוק, טיוטת הדו"ח אינה נמסרת לפרסום. לרוב מוקצבת תקופה של כחודשיים לקבלת הערות מי שעלולים להיפגע מהדו"ח. לאחר שמיעת השגותיהם, יפרסם המבקר את הדו"ח הסופי. ראש חטיבת הביטחון במשרד המבקר, האלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור, מסיים את כהונתו באופן רשמי מחר. אך אור צפוי להמשיך ולטפל גם בגיבוש הנוסח הסופי של הדו"ח. לינדנשטראוס, המסיים את כהונתו בתחילת יולי, מבקש להפיץ את הדו"ח הסופי קודם לכן. השבועות הקרובים יהיו עמוסים במשרד המבקר. בתחילת מארס אמור להתפרסם, לצד טיוטת הרפז, גם הדו"ח הסופי על אסון השריפה בכרמל.

יוני קורן עתיד לפרוש מתפקיד ראש המטה של ברק בחודשים הקרובים. גורמים בלשכת השר אמרו ל"הארץ" כי קורן, שהודיע מראש בכניסתו לתפקיד ב-2009 שבא לתקופה מוגבלת, מדבר על עזיבה זה תקופה ארוכה. אבל הוא העדיף להמתין לגיבוש טיוטת דו"ח הרפז. קורן, כמו מעורבים אחרים בעימות בין ברק לאשכנזי, מייחס חשיבות גדולה להכרעת המבקר. אם יתרשם מהטיוטה כי עמדתו ועמדת ברק זוכה לאישור מלינדנשטראוס, הדבר עשוי להאיץ את פרישתו המתוכננת.

תגובות