יאיר אטינגר

הרב הראשי לצה"ל, תא"ל הרב רפי פרץ, האשים אתמול גורמים במחנה שלו, המחנה הדתי, בליבוי יצרים בעניין שירת נשים ובניסיון להכניע את צה"ל מסיבות אידיאולוגיות.

"זו סכנה גדולה מאוד לבוא ולדבר על הצבא שלנו כעל צבא שלא מאפשר את השתתפותנו", אמר, ביחס לחיילים הדתיים. "לא ראיתי שום תחנה בדרך שבה צה"ל אמר 'על אפכם ועל חמתכם ככה זה יהיה', חוץ מפעם אחת. הפעם היחידה שהתחלתי לשמוע קולות כאלה בצבא, וברוך השם הם נגמרו, זה היה כשהציבור שלנו, ואני אומר את זה עכשיו כסקטוריאליסט, החליט לקחת את שירת נשים ולהפוך אותו לסיפור של הורדות ידיים. צה"ל אמר: גם אני יודע לעמוד על הרגליים האחוריות".

פרץ השתתף אתמול בדיון על חלקם של חיילים דתיים בצבא, במסגרת "כנס ירושלים" של העיתון "בשבע". הוא הגיב למתקפות המתמשכות עליו במחנה הדתי והחרדי והגן על הפקודות החדשות, שבגיבושן השתתף, הקובעות שחיילים דתיים יחויבו להשתתף בטקסים רשמיים גם אם יש בהם שירת נשים, אך ישוחררו מ"ערבי הווי".

פרץ (משמאל) והרב מלמד בכנס ירושלים, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי

הוא התעמת בכינוס חזיתית עם אחד מראשי המחנה השמרני-חרד"לי, הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה, שתוקף אותו כבר שבועות ארוכים, על גישתו הממלכתית וקורא לו להתפטר. הרב מלמד אמר בדיון, כי אף שהוא תומך בשירות בצה"ל, "אם יש בעיה הלכתית צריך לסרב".

"אין לכם מושג עד היכן כמעט כבר הגענו בדיבורים האלה", אמר פרץ ביחס לאיומים על סרבנות מטעמי דת. מול קהל, שרבים ממנו מתנחלים, הוא הוסיף: "אנחנו נמצאים במרקם עדין מאוד. הרבה מאוד מהחיילים שיומם ולילה שומרים על הרבה מאוד מהאנשים שנמצאים בחדר הזה, נמצאים למרות שהם לא מאמינים - זאת העובדה - בזה שצריך להימצא במקומות שהרבה נמצאים כאן. והם עושים את זה במסירות ובאהבה, והם עושים את זה כי הם מבינים שיש לנו משהו משותף שהוא מעל המחלוקות".

הרב מלמד אמר, כי "חשוב מאוד לשמור על הצבא שהוא יהיה צבא לשם צבא. הוא לא צריך לחנך, לא לערך פמיניסטי, לא לערך ליברלי, בניגוד למה שהרמטכ"ל וראש אכ"א אמרה. הם מתחילים להטיף, שהצבא צריך להיות צבא שגם לא תהיה בו הדרת נשים. כל אמירה מהסוג הזה היא לא במקום. הרמטכ"ל הוא לא איש מוסר, הוא לא איש חינוך. הוא צריך להתמקד במקצוע שהוא מצטיין בו ולהשאיר את הנושאים הערכיים מחוץ לצבא. הערך של הצבא מספיק גדול, שלא צריך להרוס אותו על ידי ויכוחים אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ