דיסקין: שילוב ערביי ישראל חשוב מהגרעין האיראני

בדיון של לשכת עורכי הדין, אמר ראש השב"כ לשעבר כי ישראל סובלת מבעיות פנימיות שחומרתן והשלכותיהן על עתידה הן דרמטיות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין נאם הערב (שלישי) בדיון של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין שהתקיים בתל אביב. במהלך הדיון שאל עו"ד דב ויסגלס, שניהל את הפאנל, את דיסקין על סוגיית שילוב  ערביי ישראל בחברה הישראלית.

דיסקין השיב כי מדובר באחד השסעים העמוקים בחברה הישראלית, בין הרוב היהודי והמיעוט הערבי, שלא זוכים לקשב מהממשלות השונות. "רוב הממשלות לא אוהבות להתעסק עם הנושא הזה. כראש השב"כ וקודם לכן אני יודע לומר כי כשבאים עם סוגיות כאלה למערכת הממשלתית, יש אי-רצון אמיתי לעסוק בנושא הזה. אפילו לקיים דיון בנושא של ערביי ישראל זה יכול לקחת לעתים שנים".

לדבריו, על המדינה למצוא דרך להגיע לדו-קיום בין יהודים לערבים בתוך תחומי הקו הירוק. "אי אפשר להתעלם מכך שיש פה מיעוט משמעותי בתוך מדינת ישראל, והוא לא נולד להורים יהודים, הוא לא רוצה לשיר דווקא את התקווה או לחגוג חגים יהודיים. הוא רואה עצמו כמיעוט, עם דת ועם היסטוריה", אמר. "כדאי לנו, אם כבר דרים באותה פיסת קרקע, שנגיע למצב יחסים סביר בינינו לעמים. הצעירים הערבים לא קמים עם הסכסוך בבוקר, אלא מעניין אותם הביוב ברחוב או הביטחון האישי בכפר או בעיר, ואם בסוף מתייחסים בקניון אליו וליהודי אותו דבר - ולא מתייחסים אליו אותו דבר. מתעלמים מהבעיה הזו יותר מדי מדי זמן, לא משקיעים בה קשב בממשלה ולא כסף באוצר".

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין הערב בתל אביבצילום: עופר וקנין

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

דיסקין התייחס גם למעורבות ערביי ישראל בטרור ואמר כי יחסית לאחוזם באוכלוסייה, מדובר באחוז נמוך. "זה לא שאין עשבים שוטים, אבל זו עובדה, ועם הנתונים אין להתווכח. מדינת ישראל יכולה לקחת יותר סיכונים, כדי להיעדר תחושה של קיפוח במדינה", הוסיף.

בדבריו הוא הדגיש את החשיבות בניהול שיחות מדיניות אל מול הפלסטינים. "מדינת ישראל לא צריכה לוותר על הסדרי ביטחון, גם בראיה עתידית לו השלום יתפוגג או יחלש מאוד כפי שקורה במצרים, אבל אין תחליף לניהול שיחות", אמר ראש השב"כ לשעבר. "אי אפשר לבודד את הסוגיה הפלסטינית מכל מה שקורה באיזור, וכמעט בכל המקומות שבהם קרה התהליך ההיסטורי של האביב הערבי, מי שזכה בסוף זה תנועת האחים המוסלמים. אם גם את המעוז הלאומי של הפתח, הלאומי ולא הקיצוני-דתי, נאבד - נמצא עצמנו מנהלים דיאלוג עם תנועת החמאס, שרואה עצמה מול מדינת ישראל במשחק סכום אפס. אבו מאזן הוא אחרון המוהיקנים, והוא נשאר על כסאו כי חשב, ואולי גם את קמצוץ התקווה הזה כנראה איבד, שייכנס לדפי ההיסטוריה כמי שהקים את המדינה הפלסטינית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ