לראשונה: דיפלומטית ממוצא אתיופי מונתה לשגרירה

בלייניש זבדיה, שהיתה הצוערת הראשונה במשרד החוץ מהעדה האתיופית, תהיה שגרירת ישראל באדיס-אבבה, בירת אתיופיה

ברק רביד
ברק רביד

לראשונה בתולדות משרד החוץ מונתה דיפלומטית ממוצא אתיופי לשגרירה. בלייניש זבדיה, שהיתה הצוערת הראשונה במשרד החוץ מהעדה האתיופית, תהיה שגרירת ישראל באדיס-אבבה, בירת המדינה בה נולדה וממנה עלתה ארצה.

ועדת המינויים העליונה בראשות סגן שר החוץ דני אילון הודיעה על המינוי הערב (שלישי) ובשבועות הקרובים יובא המינוי לאישור הממשלה. זבדיה, בת 43, עלתה ארצה בגיל 17. מאז הצטרפה למשרד החוץ היא שירתה בקונסוליות ישראל בשיקגו וביוסטון.

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר אתמול כי הוא מברך על המינוי. "ההחלטה על המינוי היא מסר לחברה הישראלית שבימים אלה נלחמת בגזענות נגד בני העדה האתיופית", אמר ליברמן. "זה משדר מסר של מאבק באפליה. בישראל אנשים נבחנים לא לפי צבע עורם או לפי מינם אלא לפי כישוריהם ויכולתם לתרום לחברה. אני משוכנע שהיא תייצג בכבוד את ישראל".

בלייניש זבדיה, שגרירת ישראל באתיופיהצילום: באדיבות משרד החוץ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בנוסף, ועדת המינויים של משרד החוץ הודיע על מינוי דוד ולצר לשגריר ישראל במוסדות האיחוד האירופי בבריסל. ולצר שימש בשנים האחרונות כראש המרכז למחקר מדיני (ממ"ד) במשרד החוץ. יגאל כספי, ששימש כסמנכ"ל לענייני הסברה מונה לתפקיד שגריר ישראל בברן בירת שוויץ. כמו כן, עמירם מגיד מודה לשגריר ישראל למדינות הקריביים. מגיד יהיה חבר במשלחת ישראל לאו"ם בניו-יורק וייצא משם לביקורים במדינות הקריביים אחת לכמה שבועות. כל המינויים כפופים לאישור הממשלה. 

ח״כ שלמה מולה (קדימה) סגן יו״ר הכנסת אמר הערב בעקבות מינויה של זבדיה: "אני מברך את שר החוץ ליברמן על מינויה של בליינש זבדיה לשגרירה באתיופיה. בליינש ראויה למינוי זה בזכות. זו גאווה לחברה הישראלית כקולטת עלייה ולעולי אתיופיה בפרט. קליטתם ושילובם של עולי אתיופיה בחברה הישראלית מלווים בקשיים רבים איתם מתמודדים מידי יום ביומו. מהיכרותי עימה בטוחני כי תמלא את תפקידה על הצד הטוב ביותר ואין לי כל ספק כי מינויה מהווה מודל לחיקוי לצעירים השואפים להתקדם ולהצליח, שנאמר אם תרצו אין זו אגדה".

יו"ר ועדת העליה והקליטה, ח״כ דני דנון, הוסיף כי זהו "ניצחון של העלייה מאתיופיה, בלייניש מהווה מודל לחיקוי למגזר שלם ומיישמת את האמירה הברורה ששחור זה רק צבע". דנון הוסיף כי יקיים דיון בוועדת העליה והקליטה לכבוד השגרירה הצעירה.

השתתפה בהכנת הידיעה: רויטל בלומנפלד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ