רה"מ יבקש מאובמה לאיים בתקיפת איראן

נתניהו, שייצא בסוף השבוע לארה"ב וייפגש עם הנשיא האמריקאי, מעוניין כי הממשל יבהיר את עמדתו לפיה "כל האופציות על השולחן"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין בביקורו בוושינגטון, שייערך בשבוע הבא, להביא לכך שהנשיא אובמה יחריף את הקו הפומבי אותו הוא נוקט כלפי איראן. פקיד בכיר בירושלים אמר כי ישראל מעוניינת שאובמה ירחיק לכת בהצהרותיו, ביחס לעמדה המסורתית האמריקאית לפיה "כל האופציות על השולחן". ישראל דורשת שהנשיא יאמר כי מתבצעות הכנות לפעולה צבאית, למקרה שאיראן תחצה את מה שנחשב בעיני ארצות הברית "קו אדום". בצורה כזו, סבורה ישראל, יגבר הלחץ על איראן, שתחוש כי קיים איום אמריקאי ממשי עליה.

בירושלים ובוושינגטון חשים כי קיימים פערים גדולים באמון בין ישראל לארה"ב בסוגיה האיראנית. פקיד אמריקאי בכיר, שמעורב בהכנת ביקורו של נתניהו בארה"ב וביקש לשמור על אנונימיות, מסר כי נעשית עבודת הכנה אינטנסיבית כדי להבטיח את הצלחת הפגישה עם אובמה ולנסות לגשר על הפערים. ל"הארץ" נודע כי הבית הלבן פנה אתמול ללשכת ראש הממשלה והציע לפרסם הודעה משותפת בסיום פגישתם של נתניהו ואובמה. עם זאת, האמריקאים טרם הציעו נוסח להודעה כזו. הכוונה היא שההודעה המשותפת תסייע להתגבר על המחלוקות בין הצדדים ותציג עמדה ישראלית-אמריקאית אחידה, שתשמש כמנוף שילחיץ את איראן.

חוסר האמון בין הצדדים נובע בין השאר מהתחושה ההדדית שכל צד בוחש בפוליטיקה הפנימית של האחר. מחד, נתניהו חושד שהממשל האמריקאי מנסה לגייס את דעת הקהל בישראל נגד תקיפה באיראן. מאידך, הממשל חושד שנתניהו מפעיל את הקונגרס ואף משתמש בקמפיין המפלגה הרפובליקאית לנשיאות כדי ללחוץ על הנשיא אובמה.

אובמה ונתניהו בפגישתם בניו יורק, בספטמבר האחרון צילום: אי-פי

העובדה שמקורבו של נתניהו, איש העסקים שלדון אדלסון, מזרים עשרות מיליונים לקמפיין הבחירות של ניוט גינגריץ', לא מסייעת לבניית האמון. גינגריץ' צפוי לנאום בוועידת איפא"ק יומיים אחרי אובמה ויממה אחרי נתניהו. יש להניח שבדומה לשאר המועמדים הרפובליקאים גם גינגריץ' יתקוף את אובמה בטענה שהוא "חלש מול איראן".

סוגיית החרפת הרטוריקה האמריקאית מול איראן עלתה בשיחותיו של היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, טום דונילון, בישראל בשבוע שעבר. היא נידונה גם בשיחותיו של שר הביטחון אהוד ברק בוושינגטון, בין היתר עם סגן הנשיא ג'ו ביידן אתמול, וכן בשיחות של בכירים ישראלים נוספים, בהם משה יעלון ודן מרידור, עם אישים שונים בממשל אובמה.

בכיר ישראלי בעל מעורבות עמוקה בדיאלוג עם האמריקאים, שביקש לשמור על אנונימיות, ציין כי הבעיה אינה מינון השיחות בין הצדדים אלא השורה התחתונה שלהן. "השיחות עם האמריקאים מתנהלות כמו שקיפודים עושים סקס: לאט ובזהירות", הסביר, "יש הרבה אמירות כלליות שהם חושבים שאנחנו רוצים לשמוע, אבל אנו שואלים אותם כל הזמן מה התכל'ס? מה עושים? איך גורמים לאיראנים להבין שאם הם לא יעצרו אז יכנסו בהם בסוף?".

חשדנות הממשל כלפי נתניהו מובנת בהתחשב בכך שנתניהו ויועציו הנחו בשבועיים האחרונים קבוצת סנאטורים וחברי קונגרס בכירים בעניין, כדי שהם יפעילו לחץ על אובמה. ביום שלישי שעבר נפגש נתניהו לארוחת צהריים עם משלחת של חמישה סנאטורים אמריקאים בכירים. בראש המשלחת עמד ג'ון מקיין, שהתמודד לפני כארבע שנים מול ברק אובמה על נשיאות ארצות הברית. "אני לא מתערב בפוליטיקה האמריקאית ומצפה שגורמים בארצות הברית לא יתערבו בפוליטיקה הישראלית", הבהיר נתניהו לחברי המשלחת. השיחה גלשה במהרה לסוגיה האיראנית. נתניהו ביטא את כעסו על אישים שונים בממשל האמריקאי שמתבטאים נגד תקיפה ישראלית באיראן, ובראשם ראש המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי. נתניהו הזכיר רק את דמפסי בשמו, אולם בין השורות ניתן היה להבין שהוא מתכוון גם לנשיא אובמה ולבכירים אחרים בממשל. "הפטפטת הזו רק משרתת את האיראנים", אמר נתניהו לסנאטורים.

היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, טום דונילון, שביקר בישראל במקביל למשלחת הסנאטורים, שמע מנתניהו ומשר הביטחון ברק תלונות דומות. פקיד אמריקאי בכיר שמעורה בתכני שיחותיו של דונילון וביקש להישאר בעילום שם, ציין שהיועץ לביטחון לאומי הדגיש בפני נתניהו וברק כי דברי הגנרל דמפסי לא היו על דעתו של הנשיא, וכי אובמה כלל אינו שבע רצון מהם.

נתניהו לא השתכנע. הוא סבור שהראיון האחרון של דמפסי לרשת CNN, וכן סדרת כתבות בתקשורת האמריקאית על ההשלכות המסוכנות שעלולות להיות לתקיפה באיראן, הם חלק מקמפיין מתוזמר. המטרה, לפי ראייתו, היא לגייס את דעת הקהל בארצות הברית וכן את זו בישראל נגד תקיפה. לכך הוא ככל הנראה מכוון בהתייחסו להתערבות אמריקאית בפוליטיקה הישראלית.

אבל גם נתניהו לא טומן ידו בצלחת. שעה קלה אחרי הפגישה עמו כינס הסנאטור ג'ון מקיין מסיבת עיתונאים בירושלים. "יש מתיחות רצינית בין ישראל לארה"ב לגבי הדרך לטפל בסוגיה האיראנית. נתניהו כועס בצדק", אמר ותקף בחריפות את הנשיא אובמה והגנרל דמפסי. בבית הלבן רתחו למשמע הדברים. בעיניהם, נתניהו בהחלט מתערב. "ביבי תדרך את מקיין והאחרון פלט את הדברים כמו תוכי", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר.

אם דבריו של מקיין לא היו מספיקים, חברו למפלגה הסנאטור לינדסי גראהם, שהשתתף גם הוא בארוחת הצהריים עם נתניהו בשבוע שעבר, התראיין אתמול ל"וול סטריט ג'ורנל" והשמיע גם כן את מסריו של ראש הממשלה הישראלי. לדבריו, "הישראלים מודאגים" וחושבים שהממשל משדר מסר שגוי. "הנשיא צריך להרגיע את הישראלים ולהבטיח להם שארה"ב תעשה הכל - כולל פעולה צבאית - כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר גראהם, "הממשל צריך להבהיר למה הוא מתכוון כשהוא אומר שכל האופציות על השולחן".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כמה ימים אחרי הפגישה עם משלחת הסנאטורים נפגש נתניהו עם משלחת חברי קונגרס רפובליקאים ודמוקרטים וחזר על אותם המסרים. מאז שחזרו מישראל החלו חברי הקונגרס להתראיין בעניין ולהפיץ את מסריו של נתניהו. יו"ר ועדת המודיעין בבית הנבחרים, מייק רוג'רס, אמר שלשום לרשת CNN כי הבין מנתניהו שישראל רצינית לגבי תקיפת מתקני הגרעין באיראן. "הישראלים סבורים שהממשל אינו רציני לגבי השלכות צבאיות אמיתיות שיהיו אם איראן תנוע קדימה בתוכנית הגרעין", אמר רוג'רס, "לנוכח העמדה האמריקאית הזו הישראלים סבורים שיצטרכו להחליט בעצמם".

לשכת ראש הממשלה כמעט ואינה מוסרת לתקשורת הישראלית פרטים על נושא הפגישה עם אובמה ומסריו של נתניהו בסוגיה האיראנית. מנגד, יועצי נתניהו ושגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, מתדרכים כתבים ופרשנים אמריקאים בכך. נתניהו אמנם הגדיר את ה"ניו יורק טיימס" "אויב" וסירב לפרסם בו מאמרים פרי עטו, אך זה לא הפריע ליועצו רון דרמר לתדרך השבוע את אחד מכתביו הבכירים של העיתון.

כשנתניהו מדבר על התערבות אמריקאית בפוליטיקה הישראלית יש להניח שהוא מתכוון גם לפגישה שתתקיים בין הנשיא אובמה לנשיא שמעון פרס ביום ראשון, בשולי ועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק. החשדנות של נתניהו לגבי מה שיתרחש באותה פגישה רק גדלה בעקבות הפרסום ב"הארץ" בשבוע שעבר, שלפיו פרס יאמר לאובמה שהוא מתנגד לתקיפה ישראלית נגד מתקני הגרעין של איראן. מאז הפרסום, המתיחות בין נתניהו לפרס גדולה. ביום שישי נפגשו השניים ואתמול, ערב יציאתו של פרס לארצות הברית, שבו ונפגשו. לשכת הנשיא מיהרה לפרסם הודעה בעניין ולשכת ראש הממשלה הפיצה תמונות וקטעי וידאו, בניסיון לשדר "עסקים כרגיל". פרס עידכן את נתניהו על תוכן נאומו בוועידת איפא"ק, ונראה שנאומו של פרס יהיה כללי ומתון הרבה יותר מהנוסח המקורי שלו. יש להניח שנתניהו ביקש מפרס להדגיש בפני אובמה שורת מסרים, כדי שהנשיא האמריקאי ישמע משניהם קו אחיד. בינתיים לא ברור אם פרס אכן ייענה לבקשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ