זעם בימין בעקבות סירובו של השופט ג'ובראן לשיר את ההמנון

ח"כ רותם יפנה לשר המשפטים בבקשה להדיח את שופט העליון. ח"כ בן ארי מתכנן הצעת חוק ששופט שלא שירת בצבא או שירות לאומי לא יוכל לכהן בעליון

ברק רביד
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
הארץ

חברי הכנסת מהימין זועמים בעקבות סירובו של שופט העליון סלים ג'ובראן לשיר את התקווה בטקס השבעת נשיא בית המשפט העליון שנערך אמש (שלישי). בסיומו של האירוע התקבצו השופטים על הבמה לשיר את ההמנון. היחיד שלא שר מול המצלמות היה השופט הערבי היחיד בבית המשפט העליון, סלים ג'ובראן. ג'ובראן סירב להסביר לאחר מכן את מניעיו, אולם הימנעותו משירה עוררה גל תגובות נזעמות מקרב חברי כנסת מהימין, שחלקם קראו להדחתו מתפקידו. על פי טענת מקורביו של השופט, הוא מתנגד באופן עקרוני לשיר את התקווה.

ח"כ בן ארי אמר בתגובה לפרסום לפיו ג'ובראן לא שר את התקווה כי בכוונתו להעלות כבר היום את חוק ג'ובראן בכנסת. על פי החוק, שופט שלא שירת בצבא או שירות לאומי לא יוכל לכהן בעליון - ואם כבר מונה לא יוכל לכהן כנשיא או משנה לנשיא.

לביקורת הצטרף גם יו"ר ועדת החוקה וחבר הוועדה למינוי שופטים, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, שאמר כי מתכוון לפנות לשר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, בדרישה להדיח את שופט ג'ובראן מתפקידו. ואילו משה פייגלין יו"ר מנהיגות יהודית אמר בתגובה, כי "צודק השופט ג'ובראן המסרב לעשות שקר בנפשו ולשיר את ההמנון המזכיר כי ישראל היא מדינת היהודים. אולם אם כנים דבריו, עליו להחזיר את תעודת הזהות הישראלית ולהסתפק במעמד תושב בלבד".

שופט העליון ג'ובראן (במרכז) בשפתיים חתומות בעת שירת ההמנון צילום: משה מילנר לע"מ

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"ההתנפלות על סלים ג'ובראן היא תמוהה, מיותרת ונודף ממנה ריח רע של רדיפה משום מוצאו", הגיב הבוקר ח"כ משה (בוגי) יעלון (ליכוד) לדברים. ג'ובראן עמד בעת שירת ההמנון וכיבד את המעמד, כפי שנדרש מכל אזרח במדינת ישראל, הסביר יעלון. "אך לא ברורה לי ההתעקשות לצפות מאזרח ערבי לשיר 'נפש יהודי הומייה'. גם בצה"ל אין אנו דורשים לשיר את ההמנון מחיילי וקציני צה"ל ערבים, דרוזים, בדואים וצ'רקסים, אשר עומדים ומצדיעים לדגל בעת השמעתו כפי שראוי שיקרה. ההתעקשות לדרוש מאזרחי המדינה שאינם יהודים לשיר את מילות ההמנון היא בבחינת חרחור ריב ומדון".

ח"כ אחמד טיבי הגיב גם הוא למקרה ואמר "ההתנפלות ההזויה של שני הפשיסטים האלה על השופט ג'ובראן היא אות כבוד עבורו. יהודי שדורש מערבי שישיר את התקווה הוא או אהבל או מג'נון, או שהוא רותם או שהוא בן ארי. העובדה שרותם משמש כיו"ר ועדת החוקה היא אות קין על מצחה של הכנסת".

יושבת ראש מרצ, ח״כ זהבה גלאון, אמרה כי "העמדת שופט בית המשפט העליון במבחני הנאמנות של כהנא וליברמן נועדה לערער את הדמוקרטיה, שהיא משטר שרוחשים בו יותר כבוד לבני אדם מאשר לסמלים: 'נפש יהודי הומיה' ו'תקווה בת שנות אלפיים' הן מילים שמרגשות אותי", אך אני מכירה בכך שהן לא מקור של הזדהות עבור מי שאינו יהודי".

הביקורת שנשמעה על ג'ובראן הצטרפה לביקורת שהביעו אתמול חברי כנסת בימין על הנשיאה ביניש. יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין אמר כי "בית המשפט העליון בהנהגתה של הנשיאה ביניש נקט גישה אקטיביסטית קיצונית והפך את עצמו לשחקן במגרש הפוליטי. מיעוט שמאלי רדיקלי, שנבחר בשיטה של ‘חבר מביא חבר', ללא כל שקיפות, ניסה בשורה של פסיקות תמוהות, ואף פוסט-ציוניות להכתיב את ערכיו לחברה כולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ