חוק לפיד 2: אושרה בקריאה טרומית הגבלת התרומות למועמדים חדשים

החוק יחייב מועמדים לכנסת להקים מפלגה בתוך שבועיים מרגע הכרזתם על התמודדות, חובה המטילה עליהם מגבלות מימון; ח"כ חנין: לכנסת אסור להתנהל כמועדון חברים סגור

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את ״חוק יאיר לפיד 2״, המחייב מועמדים לכנסת להקים מפלגה בתוך שבועיים מרגע הכרזתם על התמודדות, וליטול עליהם את מגבלות חוק מימון המפלגות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תמך בהצעת החוק. יוזם ההצעה, ח"כ יריב לוין מהליכוד, לא הסתיר את העובדה שמדובר בחוק פרסונלי. בנאומו במליאה אמר, בין היתר, ״נשמעות טענות שיש כאן חוק פרסונלי שמכוון כלפי יאיר לפיד. אני פונה מכאן ואומר לו, יאיר לפיד אל תחכה לחוק, נהג בהגינות ציבורית. אמור לציבור כולו מאיפה הכסף. מי תורם לך. אין מסלול אחד לך, שבו אתה שומר על חסיון, ומסלול אחר לחברי הכנסת, שבו שומרים על שקיפות מלאה. גלה לציבור מאיפה הכסף. אל תפחד. זו חובתך. חסוך מכולם את הספק שמדובר כאן בחוק פרסונלי״.

לוין הסביר בדיון כי הוא חושש ממצב שבו בעלי הון ישקיעו הון בחשאי בקמפיינים של מועמדים, מבלי שהציבור יידע על מעורבותם בו. ״הכנסת לא צפתה מצב שבו מי שאינו מוכר כמפלגה ואינו מצטרף למפלגה קיימת יחל לגייס סכומי עתק מגורמים שאיש אינו יודע מיהם, ללא שום שקיפות ופיקוח. את הפירצה הזו אנחנו מבקשים לסגור בהצעת החוק. ההסדר איננו נקי מבעיות, הוא לא פשוט. הצורך לחייב אדם להתאגד כמפלגה איננו מובן מאליו. נעשה כל מאמץ לצמצם את הפגיעה ביכולת אדם לפעול מבלי להתאגד״.

יאיר לפיד. החוק המוצע מחייב מועמדים לכנסת להקים מפלגה בתוך שבועיים מרגע הכרזתם על התמודדותצילום: אלי הרשקוביץ

ח"כ דב חנין (חד״ש) הביע התנגדות לחוק: ״אכן הגענו לימים בהם צריך להסביר ולשכנע מדוע הזכות להתמודד בבחירות היא זכות יסוד שצריך להגן עליה מכל משמר. לא חשבתי שנגיע לימים כאלה״. חנין הגדיר את הצעת החוק כ״בעייתית ומסוכנת״. לדבריו, ״אסור לכנסת להתנהל כמועדון חברים סגור, ואני אומר זאת כיריב פוליטי חד של יאיר לפיד״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ