בדיקת הארץ |

חיילים דתיים-לאומיים משרתים במסלול המיועד לחרדים בלבד

המסלול היקר נועד לסייע לחרדים ללא בגרות, אנגלית ומתמטיקה להשתלב לאחר מכן בעבודה. רבים מהם נדחים כעת לטובת בוגרי החינוך הממלכתי-דתי

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

בדיון הציבורי על גיוס החרדים ופסילת חוק טל מוזכרות לעתים קרובות תוכניות שח"ר (שילוב חרדים) שמפעיל צה"ל כמופת לקליטת חרדים בצבא ולהכשרתם לקראת השתלבות בשוק העבודה האזרחי לאחר מכן. בשנים האחרונות אכן קיבלו מסלולי השח"ר תנופה מסוימת שהניבה תוצאות חיוביות ראשונות.

אולם, בדיקת "הארץ" מעלה כי התוכניות שאישרה הממשלה להרחבת המסלולים מוגבלות מאוד בהיקפן.

עוד מתברר, לדברי שלושה מקורות שונים העוסקים בכך, כי במחזורים האחרונים של התוכניות נקלט בשח"ר מספר רב יחסית של מתגייסים מהמגזר הדתי-לאומי, שלכאורה אינם זקוקים לסיוע הצבאי כדי להשתלב בשוק העבודה בהמשך. לא רק שקליטת הצעירים הדתיים באה על חשבונם של החרדים, שהמדינה מצהירה כי היא מעוניינת לשלבם, אלא שמדובר בהשקעה כספית גדולה במיוחד. בצה"ל מאשרים את קיומה של התופעה, אולם טוענים כי היא אינה עולה על 10% ממשתתפי התוכנית.

מסלולי שח"ר בצה"ל הונהגו בתקופתו של הרמטכ"ל הקודם, רב-אלוף גבי אשכנזי. הובילו אותם מפקדי חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי ויורשו האלוף עידו נחושתן, וכן ראש אכ"א הקודם, האלוף אבי זמיר. במסלול שח"ר מתגייסים לצבא חרדים בני 22-26 לתקופה של כשנה וחצי.

בתקופה הראשונה של השירות הם לומדים מתמטיקה ואנגלית, להשלמת פערים בתחומים שלא למדו בישיבות החרדיות, ואחר כך עוברים קורסים, רובם במקצועות הטכנולוגיים.

צה"ל משבץ אותם במגוון רחב יחסית של תפקידים בחילות שונים, ובהם חיל האוויר, חיל הים, אגף המודיעין, אגף התקשוב, אגף הטכנולוגיה ופיקוד העורף, ומבטיח להם סביבת עבודה שבה תהיה הקפדה יתרה על מצוות, מכשרות למהדרין ועד הימנעות ממגע קרוב עם נשים.

סיום טירונות של הנח"ל החרדי במצדה. גם שם נרשמה באחרונה עלייה במספר החיילים הדתיים-לאומייםצילום: אלכס ליבק

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

עקרונית, טמון כאן רווח גדול לכל הצדדים: החרדים מקבלים הכשרה במקצועות מבוקשים שמאפשרים אחר כך פרנסה בכבוד וקליטה בשוק העבודה. צה"ל מקבל עוד חיילים (חוות הדעת על רמתם המקצועית והמוטיבציה של החיילים החרדים שנקלטו במסלול טובות מאוד), והמדינה מגדילה הן את מספר המתגייסים והן את מספר העובדים. עבור הצבא, מדובר ביתרון נוסף: החיילים החרדים נקלטים כ"על-תקניים", במימון נוסף וישיר שמעניק משרד האוצר. זו הסיבה שכל הבכירים - ראש הממשלה, שרי הביטחון והאוצר ובכירי צה"ל - משבחים את שח"ר ותומכים בהרחבתו.

אלא שהיתרונות הגלומים במסלול (מקצוע מבוקש באזרחות, סיוע כלכלי נרחב לחיילים בעלי משפחות, סביבת שירות דתית מובהקת) מושכים אליהם כנראה גם צעירים שאינם חרדים. שלושה מקורות שונים, המעורבים בטיפול בתוכנית, אמרו ל"הארץ" כי במחזורים האחרונים שלה, ובעיקר במסלול הכשרת אנשי מחשבים לחיל המודיעין (המכונה "בינה בירוק"), נקלט מספר רב יחסית של צעירים בוגרי החינוך הממלכתי-דתי.

על פי אחת העדויות, עמד שיעור הדתיים-לאומיים בקרב בוגרי הקורס האחרון של "בינה בירוק" על יותר מ-40% מקרב כשלושים הבוגרים. בצה"ל לא הצליחו אתמול לספק ל"הארץ" נתונים מפורטים על התפלגות החניכים. כעס מיוחד עוררה הכוונה לשבץ לקורס את בנו של בכיר ברבנות הצבאית המעורב בפרויקט. השתתפות הבן בקורס בוטלה - ולהערכת חלק מהמקורות הדבר קרה לאחר מחאה של צעירים חרדים שלא התקבלו.

מקור המלווה את קליטת החרדים בצבא אמר כי "נעשה כאן עוול כפול. כיוון שבמקרה של אמ"ן מדובר בהכשרה יוקרתית ומשתלמת במיוחד, היו חרדים רבים שביקשו להשתלב בה וחלקם נדחו מחוסר מקום. הצרה היא שבין אלה שנקלטו במקומם ישנם יוצאי החינוך הממלכתי-דתי שבאים לצבא מראש עם תעודת בגרות וידע באנגלית ובמתמטיקה". לדברי המקור, חייל חרדי המשרת בתוכנית עולה למדינה בממוצע כ-130 אלף שקל בזמן שירותו, עלות ההכשרה ותשלומי הסיוע למשפחה. "אין סיבה להוציא סכום דומה על מי שלא זקוק לעזרת המדינה כיוון שמראש נמצאים בידיו הכלים הדרושים", טען.

שאלת השח"ר עלתה בישיבה האחרונה של הצוות הפרלמנטרי בראשות ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), הבוחן את גיוס החרדים. נציגי צה"ל אמרו בדיון בשבוע שעבר כי הם ממליצים להגדיל בהדרגה את מספר המשתתפים במסלולי השח"ר מכ-600 אשתקד ל-1,500 בשנתון של 2015, במקום ל-900 בלבד כפי שהחליטה הממשלה. אולם, נציג אגף התקציבים במשרד האוצר אמר כי הוא חושש מ"ערך תעסוקתי שאינו מלא" בגיוס לשח"ר. איש האוצר הוסיף כי משרדו מבקש לוודא שבמסלול ישתלבו רק חרדים. כבר כעת, קיימת מחלוקת בין הצבא לאוצר באשר לגיוס חרדים לשח"ר השנה, בעיקר בשל חשדות האוצר בדבר כניסת חיילים דתיים-לאומיים למסלול.

ח"כ פלסנר אמר כי הצוות בראשותו יפעל להגביר את הבקרה "כדי שהשח"ר לא ישמש לקליטת אנשים שממילא היו מתגייסים לצבא. אלו תוכניות יקרות מאוד וצריך לוודא שיגיעו אליהן רק האנשים הנכונים. אין שום קושי לבחון את הנתונים באשר לרקע של החיילים המשובצים בהן. המידע זמין במחשבי הצבא ולכן ביקשנו מאכ"א לדווח לנו על תוצאות הבירור".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה ל"הארץ" כי "על פי הגדרת הישיבות המוכרות למשרד הביטחון שהלימוד בהן מהווה עילה לדחיית גיוס מטעמים של ‘תורתו אומנותו', רוב הישיבות הללו מזוהות עם הזרם החרדי ומיעוטן מזוהה עם הזרם החרדי-לאומי. מי שוויתרו או בוטל להם מעמד של ‘תורתו אומנותו' מכלל הישיבות, זכאים להצטרף למסלולי שילוב החרדים בצה"ל. הקריטריון נבדק לפני שילוב החייל במסגרת המסלולים לשילוב חרדים. בבדיקה שערכנו כדי לבחון את מספר מוותרי ומבוטלי מעמד ‘תורתו אומנותו' המגיעים מישיבות חרדיות-לאומיות נמצא כי שיעורם אינו עולה על 10%".

יעדים צנועים

גם אם יוסדר שיבוץ החיילים בשח"ר, עדיין נראה שהמדינה מציבה לעצמה יעדים צנועים יחסית לקליטת חרדים בצה"ל בשנים הבאות. אין מדובר רק במחלוקת על עלויות שח"ר. פרויקט אחר, שהצבא מתגאה בו, הוא מסלול הנח"ל החרדי (גדוד "נצח יהודה"). כיום משרתים ב"נצח יהודה" ובכמה יחידות קרביות נוספות (בין השאר כמפעילי ציוד הנדסי כבד) כ-480 איש בשנה.

ב-2015, על פי היעדים שקבעה ועדה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר אייל גבאי ואישרה הממשלה אשתקד, ישרתו באותו מסלול רק 600 איש, עלייה של 25%. גם בגדוד הנח"ל החרדי נרשמה באחרונה עלייה במספר החיילים הדתיים-לאומיים, כנראה בעיקר בשל הרצון להימנע משירות בסביבת חיילות. באמצע העשור שעבר צמצמו בצה"ל במתכוון את מספר הדתיים-לאומיים בגדוד, מתוך מחשבה ששיעורם (שהתקרב ל-50%) אינו משיג את מטרתו המקורית של הגדוד. אולם, בשנתיים האחרונות שוב חלה עלייה במספר הדתיים בגדוד.

עוד כמאה חיילים חרדים בשנתון משרתים ביחידות אחרות, במסלולים קטנים יותר. ב-2015 צפויים להיכלל בשנתון הגיוס כ-10,000 חרדים. אם לא ישתנו היעדים הנוכחיים, רק כ-16% (כ-1,600 איש) מהם יתגייסו לצה"ל - לשח"ר, לנח"ל החרדי ולמסלולים הקטנים. אבל אפילו התמהיל שממנו מורכב המספר הזה נתון בוויכוח. האוצר מעדיף למתן עוד יותר את העלייה במצטרפים למסלולים הללו, היקרים יחסית למדינה אך משתלמים יותר לצה"ל ולהגדיל במקומם את מספר המתגייסים ל"שלב ב'". מתגייסי שלב ב' הם חרדים בגילים 27-26 המצטרפים לחודשים ספורים של הכשרה צבאית ואחר כך אינם משתלבים ברובם במערך המילואים. מובן שהתועלת הנשקפת מהם לצה"ל מועטה ביותר ומדובר בעיקר בדרך לקבלת פטור מהיר מהשירות. אחרי שבג"ץ התערב ופסל את חוק טל, תידרש הממשלה לשוב ולעסוק גם בהיבטים אלה של שירות החרדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ