שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החלופה של ישי לחוק טל: יותר תקציב לגיוס חרדים, מבלי להגביל את הפטורים

שר הפנים מתייעץ עם קצינים בכירים במילואים, במטרה למצוא נוסחה לגיוסם לצה"ל של מה שהגדיר "בני ישיבות שתורתם אינה אומנותם"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שלושה ימים אחרי שהכריז במשותף עם יהדות התורה כי לא יתפשר על גיוס בחורי הישיבות והאברכים לצה"ל, יו"ר ש"ס מנסה לגבש קול עצמאי. שר הפנים אלי ישי מקיים בימים האחרונים סדרת התייעצויות עם קצינים בכירים במילואים, במטרה למצוא נוסחה לגיוסם לצה"ל של מה שהגדיר "בני ישיבות שתורתם אינה אומנותם".

לקראת פקיעת תוקפו של חוק טל בסוף יולי הקרוב, בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון בשבוע שעבר, ישי חותר לגיבושו של "חוק טל 2", שבו לא ייכפה על אף תלמיד ישיבה להתגייס - אך יורחבו התמריצים כלפי מי שלא לומד בפועל להתגייס למסגרות חרדיות בצבא. ישי פועל בעניין בנפרד מיהדות התורה, וזאת, כך הוא טוען בשיחות סגורות, משום שבניגוד לסיעה האשכנזית, "ש"ס, כמי שכל חברי הכנסת שלה שירתו בצה"ל, רואה בגיוס בחורים שאינם מקיימים את חוק לימודיהם בישיבה, מטרה חשובה ונעלה".

על פי המסתמן, ש"ס תתנגד לכל נוסחה שבה יוגבל מספר הגברים הנהנים מהסדר דיחוי שירות, שהוא כיום יותר מ-60 אלף, ותמנע כל הגבלות תקציביות או סנקציות על מוסדות תורניים שלא יעמדו בתנאים שיציב משרד הביטחון. תחת זאת, ישי נוטה לדרוש את הגדלת התקציבים שמזרים האוצר למערכת הביטחון כדי לקלוט יותר חיילים חרדים. אם תתקבל נוסחה כזאת, ספק אם יהיה בה שינוי רדיקלי מהמצב הקיים כיום, כפי שדרשו שופטי בג"ץ. ישי טוען כי יש להסדיר בחוק את מעמדם של לומדי התורה, כפי שחוק טל מסדיר זאת כיום.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ישי טען כמה פעמים בעבר, כי הסיבה לכישלונו של חוק טל נעוצה בכך שהצבא נמנע מלהגדיל את המסגרות לחרדים בקצב מספק. הכוונה היא בעיקר למסלולי הנח"ל החרדי ושח"ר, וכן מסלולי השירות האזרחי המותאמים לחרדים. לדבריו, הגדלת המסגרות הללו ותקציביהן, יביאו לקליטת עוד צעירים חרדים בשירות פעיל.

ל"הארץ" נודע כי בין השאר ישי פועל בשיתוף פעולה עם תת אלוף במילואים יהודה דובדבני, ממייסדי הנח"ל החרדי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ