בשל לחץ הציבור: נתניהו מיתן את התייקרות הדלק

אחרי יום רווי לחצים פוליטיים, במהלכו התעקש האוצר שלא לפגוע במס, החליט רה"מ להפחיתו ב-10 אגורות לחודש בלבד. המחיר החדש: 7.74 שקל לליטר

אופיר בר-זהר
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר
יהונתן ליס

מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן התייקר אמש בחצות ב-3.8% ל-7.74 שקלים בתדלוק עצמי. זאת, אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להפחית את שיעור המס על הדלק (בלו) בעשר אגורות למשך 30 יום, ובכך למתן את ההתייקרות לפחות עד תחילת החודש הבא. על פי הערכות, הפחתת המס תעלה למדינה 350 מיליון שקל.

החלטתו של נתניהו באה בתום יום רווי לחצים, במהלכו התעקש משרד האוצר שלא לפגוע בגובה המס. כעת, יהיו אלה אנשי האוצר שיצטרכו למצוא את המקורות התקציביים למימון ההוזלה. נתניהו, שקיבל את ההחלטה זמן קצר לפני מהדורות החדשות, אמר כי "המדינה אינה שולטת על מחיר הנפט בעולם, אבל לא חייבים לגבות תוספת מס על כל העלאת מחיר".

עד שעות אחר הצהריים התקיימו דיונים מרתוניים בין האוצר ללשכת ראש הממשלה סביב מחיר הדלק, ללא התערבות קואליציונית, כשראש הממשלה סופג את עיקר הביקורת מהאופוזיציה. נתניהו נטש דיון שהתקיים במליאה על שתי הצעות חוק להפחתת מחירי הדלק, שהעלו חברי הכנסת יואל חסון ומאיר שטרית מקדימה, דקות לפני שעלו להצבעה. מההצבעות, שנדחו בסופו של דבר, נעדרו גם שרים רבים, ובהם: ישראל כץ, משה כחלון, גלעד ארדן, אביגדור ליברמן ואריאל אטיאס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בשלב זה החליט שר הפנים ויו"ר ש"ס, אלי ישי, שנעדר אף הוא מההצבעה, לפנות לראש הממשלה וקרא לו "לדפוק על השולחן ולקדם פיתרון אנושי לשימור רמת חיי האזרחים. העם היושב בציון, הנאנק חדשות לבקרים תחת יוקר המחייה, לא יוכל עוד להמשיך בסדר יומו הרגיל לאור העלייה האחרונה במחירי הדלק", כתב ישי לנתניהו, "עלינו לעצור את הסחף מהפיכת ישראל ל'מדינת כל עשיריה', ולתת תקווה כלכלית איכותית למעמד הביניים".

תחת הלחץ הפוליטי הרב, החליט נתניהו לשנות את דעתו ולאשר את הפחתת המס. דקות אחדות לפני שידור מהדורות החדשות בשמונה בערב, שיגרה לשכת ראש הממשלה הודעה לתקשורת בה בישרה על ההחלטה לצמצם ב-10 אגורות את העלייה במחירי הדלק. גורמים בכנסת אמרו כי התנהלותו של נתניהו, דומה לזו שאפיינה אותו גם בפעם הקודמת שסוגיית הדלק עמדה על הפרק: "ביום הוא סופג ביקורת ובערב הוא נכנע ללחץ. הפעם זה היה אלי ישי שקפץ על העגלה ובפעם הבאה זה יהיה ליברמן", אמר גורם בקואליציה.

מחיר הדלק שובר שיאים. לחצו להגדלה

גורם פוליטי המצוי במגעים בין לשכת ראש הממשלה לאוצר אמר אתמול שהלחץ על נתניהו הגיע גם מסביבתו הפוליטית הקרובה. "כולם הפעילו על נתניהו לחץ רב כדי לא לאפשר את העליה במחיר הדלק, אבל אנשי הלשכה נתקלו בחומה בצורה כשניסו לדון בנושא עם הפקידות במשרד האוצר. האוצר פשוט נעמד על הרגליים האחוריות ולא איפשר שום גמישות בנושא. היה קשה להתמודד עם הטענות המקצועיות שלהם", אמר הגורם.

הפחתת המס לא הביאה לרגיעה בקרב חברי הכנסת מהאופוזיציה, ושם האשימו את נתניהו בכניעה ללחצים ובפחד מתגובת הציבור. "נתניהו נכנע ללחץ אך הוא לא יוכל לקנות את הציבור ב-10 אגורות", נמסר ממפלגת קדימה, "מדובר במצג שווא ולא יותר מלעג לרש, אשר מוכיח עד כמה נתניהו אטום למצוקת הציבור".

גם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', לא חסכה אתמול מראש הממשלה ביקורת: "נתניהו נכנע ללחץ, אבל הוריד את מחיר הדלק בעשר אגורות. זה שקוף ומביך, ומזכיר סוחר שמציג את מרכולתו עם סיומת של 99 אגורות". ח"כ יואל חסון כינה את החלטת נתניהו "עלובה ומעליבה" וציין כי "אין בה אלא נסיון להשתיק את ההתנגדות בקואליציה, באופוזיציה ובציבור".

ביום שני צפוי יו"ר ועדת כלכלה, ח"כ כרמל שאמה, לקיים דיון בהאמרת מחירי הדלק. "ארה"ב, עם כל בעיות התקציב הקשות שלה ועם מחיר דלק נמוך בעשרות אחוזים מישראל, שוקלת הפעלת צעדי חירום כדי להוזיל את מחירי הדלקים", אמר שאמה.

לדבריו, "רק בישראל, משרד האוצר חוזר על טעויות ומפגין קשיחות קיצונית חסרת פשרות. ממחר, בכל תדלוק בתחנות יתודלק גם מיכל הבנזין של מחאת הקיץ הקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ