נתניהו הבטיח, אך התוכנית לצמצום התלות בנפט תקועה

"הנושא הראשון והחשוב ביותר למדינת ישראל מבחינה גיאופוליטית, ביטחונית, סביבתית - הוא מציאת חלופה לנפט", אמר רה"מ בספטמבר 2009

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בנאומו בוועידת הנשיא בספטמבר 2009, נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו נאום שאת רובו הקדיש לתלות בנפט. "הנושא הראשון והחשוב ביותר למדינת ישראל מבחינה גיאופוליטית, ביטחונית, סביבתית, הבטחת העתיד ושינוי סדרי עולם - הוא מציאת חלופה לנפט", אמר נתניהו. ראש הממשלה הקים ועדה גיבוש תוכנית לאומית בעניין, אולם שנתיים וחצי אחרי, לא חל כל שינוי.

בדיקת ארכיון החלטות הממשלה מעלה כי סוגיית צמצום התלות בנפט עולה בדיוני השרים שנה אחרי שנה. עם הקמת הוועדה בראשותו של פרופ' יוג'ין קנדל, מתח נתניהו ביקורת על אדישות הקהילה הבינלאומית. "העולם לא נותן דעתו לתחליפי נפט לתחבורה ועושה זאת רק מעת לעת כשהמחירים עולים", אמר, "כשהמחירים יורדים, תשומת הלב וההשקעה נעלמים".

פרופ' קנדל נדרש להגיש את המלצותיו לממשלה בתוך 120 יום, אך אלה אושרו רק שנה לאחר מכן, בינואר 2011. בין היתר הוחלט כי הממשלה תשקיע 1.5 מיליארד שקל במשך 10 שנים (150 מיליון שקל לשנה) בגיבוש תוכנית לאומית לפיתוח טכנולוגיות להקטנת השימוש בנפט בתחבורה. ואולם, מאז מתנהלת התוכנית בעצלתיים. במשרד ראש הממשלה הוקמה מינהלת ליישום התוכנית, אולם טרם נבחר מי יעמוד בראשה. גם גיבוש תוכנית ההשקעות של התוכנית טרם הושלמה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

במשרדו של ראש הממשלה אומרים כי מאז יצאה התוכנית הלאומית לדרך, הוקמו שני מרכזי מחקר ואושרו תוכניות למתן מענקים באקדמיה.

לדבריהם, המינהלת לא הוקמה כדי למצוא פתרון מיידי לתלות בנפט, אלא ליישם את חזונו של ראש הממשלה. "בעיית התלות בנפט היא בעיה כלל עולמית והפתרון אינו מיידי", אמרו במשרד, "בהתחשב בקצב העבודה ממשלתית, אנחנו נחשבים טובים".

בחמש השנים האחרונות, כמעט כל כנס אנרגיה עסק בעניין תחליפי הנפט, נוכח התחזית כי מחירו צפוי לנסוק ל-200 דולר לחבית.

גם ממשלת אולמרט עסקה לא אחת בנושא, וב-2007 נקבע כי משרדי ממשלה יקדמו תוכנית לעידוד תחבורה ללא דלק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ