אופיר בר-זהר

הדו"ח החצי-שנתי של ארגון הימין "מטות ערים", שפורסם לאחרונה, מצביע על עלייה חדה במספר האירועים שבהם ח"כים ושרים ממחנה הימין סייעו להתנחלויות או לאינטרסים של ה"מחנה הלאומי". בדו"ח מוזכרים 150 אירועים ("הישגים" בלשון הדו"ח) שבהם פעלו ח"כים לטובת מטרות שונות של הימין, זאת לעומת 100 אירועים כאלה בלבד שנרשמו בדו"ח הקודם.

ארגון "מטות ערים" הוקם ב-1992 על מנת לספק מידע לפעילי הימין. הוא מתבסס בין היתר על מידע שמועבר לארגון מחברי הכנסת ועוזריהם, ונערך על ידי מפעילת הארגון סוזי דים. הדו"ח הנוכחי מתייחס לתקופה שבין יוני לדצמבר 2011. הוא מחולק למספר תת-סעיפים שעוקבים אחרי הפעילויות השונות. תחת הסעיף "ירושלים", למשל, זכו הח"כים לשבח על חלקם באישור 930 יחידות דיור בהר חומה; קבלת התחייבות מנשיא סודאן להקמת שגרירות בירושלים; קיצור התור בעלייה מגבעת זאב ומכביש 443; וסיוע ל"גאולת" קרקעות.

הדו"ח אף נותן ציון מספרי לח"כים "המצטיינים". יו"ר הקואליציה זאב אלקין זכה לציון הגבוה ביותר בדו"ח. לזכותו של אלקין נרשמו 47 אירועים שבהם פעל לטובת האינטרסים של המתנחלים או מחנה הימין.

שדולת "ארץ ישראל" מבקרת בקבר יוסף. בתמונה: הח"כים אריה אלדד, זאב אלקין, ציפי חוטובלי, דני דנון, לאה נס ומיכאל בן אריצילום: שדולת ארץ ישראל בכנסת

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תחת הסעיף "דיפלומטיה" בדו"ח מקבלים חברי כנסת הכרה על הפעלת לחץ לדחיית ויתורים מדיניים, כמו למשל חיזוק ראש הממשלה לפני נסיעתו לארה"ב בספטמבר; דרישה של חברי קונגרס אמריקאים לחקור תשלומי הרשות למחבלים; הצגת דרישה לשחרור פולארד וקיזוז כספים המיועדים כביכול למחבלים מהסכומים המועברים לרשות הפלסטינית. מספר רב של חברי כנסת זוכים לציון לשבח על כך שמנעו התנצלות בפני טורקיה על אירועי משט המרמרה, וסגן שר החוץ דני איילון מקבל הכרה על "מסע הסברה היסטורי במשרד החוץ - היישובים חוקיים, אין כיבוש, יש לנו זכות ליו"ש".

סעיף נוסף, "חקיקה לאומית", עמוס באירועים, החל בחוק למניעת מימון זר לעמותות שמאל, המשך בחוק החרם וכלה בחוק המאפשר לעמותת אלעד לנהל את עיר דוד. חוק לשון הרע מתואר בדו"ח כחוק המופנה רק כלפי צד אחד של המפה הפוליטית, ולפיו "כלי תקשורת גדולים שבשליטת השמאל יצטרכו לפרסם תגובות על דברי בלע".

סעיף נוסף מוקדש ליישובי יהודה ושומרון והגולן וכולל פירוט של חברי הכנסת שסייעו לכל יישוב ויישוב. שר החינוך גדעון סער ויו"ר הקואליציה זאב אלקין זוכים להכרה על הגדלת תקציבים וגיוס כסף לישיבות, שרבות מהן בשטחים; שר התקשורת כחלון מצוין כמי שמשפר את תשתיות התקשורת בשטחים; שרת התרבות לימור לבנת מוזכרת כמי שהביאה להצגת קונצרטים והצגות ילדים, שיפצה מבני ציבור, שידרגה פארקים ביהודה ושומרון ואף העניקה מלגות לסטודנטים מהשטחים; שר הדתות יעקב מרגי מצוין כמי שהשיג תקציבים מיוחדים למועצות דתיות האחראיות ליישובים מרוחקים; המשנה לממשלה השר סילבן שלום זוכה לשבחים על פועלו לפיתוח התיירות במרחב מערת המכפלה, וח"כים שונים שסייעו למתנחלים במניעת פינוי פתע של רמת גלעד.

סעיף נוסף מוקדש ל"מאבק בשמאל הקיצוני העוין ובפלג הלאומני במגזר ערביי ישראל", תחתיו נמצאות פעולות כמו החלטת ועדת האתיקה בעניין חנין זועבי; חנוכת בית ספר חדש ביפו; העברת תקציבים לחיזוק האוכלוסייה היהודית בלוד וסיוע בהעברת כיתות לימוד למגזר היהודי ביפו. כן נכלל תחת סעיף זה הענקת 13 מיליון שקלים לסלילת כביש חריש-קציר.

בנוסף, סוקר הדו"ח את פעילותם של "מעוזי שמאל: בג"ץ, פרקליטי המדינה ויועצים משפטיים". חברי כנסת מצויינים לטובה כשהם מקיימים הסברה נגד בג"ץ, וכן בגין פועלם לקידום חוק גרוניס וחוק לשכת עורכי הדין. תחת סעיף "חינוך והסברה" מוזכר גדעון סער כמי שאחראי לכך שוועדה אקדמית מצאה כי המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון מוטה לשמאל, וכן כמי שאחראי לסיורי תלמידים בשילה ובמערת המכפלה ומונע מעמותות המזוהות עם השמאל הקיצוני להרצות בבתי ספר. בנושא "ריבונות ובנייה" מוזכרים חברי הכנסת שפעלו למניעת פינוי והריסת מאחזים, תמיכה בחוק ההסדרה, סיוע לרשויות ואישור בניית יחידות דיור בשטחים.

בדו"ח מצוינים לטובה גדעון סער ודני איילון בסעיף התודעה, ואילו דן מרידור מכונה "סוס טרויאני", מאחר ולא לקח חלק בשום פעולה שהופיעה בדו"ח. עורכי הדו"ח מציינים כי יש לדאוג שלא ייכנס "סוס טרויאני" נוסף מסוגו לשורות הליכוד. ח"כים נוספים מהליכוד שקיבלו ציונים נמוכים הם מיכאל איתן (5), בני בגין (6), גלעד ארדן (7) ולאה נס (8).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ