מחכים לאישור הפרקליטות |

תושבי מגרון הסכימו לפשרה: יתפנו עד 2015 לגבעה הסמוכה

לאחר האולטימטום שהציב השר בני בגין לתושבים, הוחלט כי לא יצוין בהסכם הפשרה מה יעלה בגורל הבתים במאחז. התושבים: מחכים לנוסח הסופי

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מחכים לאישור הפרקליטות: תושבי מגרון והשר בני בגין הגיעו הערב (חמישי) להסכם על העתקת המאחז מגרון לגבעת היקב הסמוכה. לפי הפשרה, לא יצוין בהסכם מה יעלה בגורל הבתים במאחז הקיים.

ביום שני השבוע הציג בגין את ההסכם במסיבת עיתונאים, ו כמה שעות להסכים. הפער בין הצדדים היה בניסוח של הסעיף הקובע מה יעלה בגורל מגרון הנוכחית. בגין רצה שייכתב כי מגרון תיהרס, בעוד התושבים רצו כי יבחן מה ניתן לעשות במקום במסגרת החוק.

הלחץ של בגין עשה את שלו, וביומיים האחרונים במגעים מרתוניים בין עורך הדין יעקב ויינרוט, המייצג את תושבי המאחז, ובין בגין הושג ניסוח שמקובל על כל הצדדים. מצד אחד, לא נכתב שהמקום ייהרס, ומצד שני, נכתב כי החלטות בית המשפט העליון יקוימו. כעת, הטויטה הועברה לאישור סופי של הפרקליטות.

ממגרון נמסר כי מחכים לנייר הסופי שיגיע בטרם יחתמו. דובר היישוב איתי חמו אמר כי "מהישוב מגרון נמסר בתגובה כי עד לרגע זה טרם נחתם כל הסכם בינם לבין הממשלה. התושבים ממתינים מהצהריים לנוסח סופי של הסכמות – אולם נוסח זה טרם הגיע. רק לאחר קבלת הנוסח האחרון של ההסכם יתכנסו התושבים, ייבחנו האם הנוסח החדש תואם את השינויים שהוסכם עליהם, ורק אז – יאשרו את ההסכם. עד אז אין כל הסכמה".

מגרוןצילום: מיכל פתאלעל פי ההסכם, עד לנובמבר 2015 אמורים תושבי מגרון להעתיק את ביתם לגבעת היקב. הישוב החדש יוגדר כשכונה של כוכב יעקב, ולא כהתנחלות חדשה. בעתיד, המדינה תבחן בחיוב שימוש אזרחי שלא למגורים במבנים הקיימים כיום. התושבים יחתמו על מכתב עם התחייבות לעבור. טיוטת ההסכם תוגש לבית המשפט העליון, כבקשה להארכת מועד ביצוע פסק הדין. השופטים אמורים להתכנס עוד החודש, ולקבל החלטה אם הם מקבלים את הבקשה.

יו"ר הבית היהודי השר דניאל הרשקוביץ הגיב הערב להסכם ואמר כי הוא "מברך על הסכם מגרון שמהווה ניצחון לאוהבי ההתיישבות על מחרחרי הריסתה, זהו ניצחון השכל הישר המהווה נדבך נוסף בבניין ארצנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ