איתן נגד נתניהו: מועד הוועידה נועד לשרת אותו

השר איתן עתר נגד ראש הממשלה בטענה שקבע מועד הנותן לו עדיפות בהתמודדות על נשיאות הוועידה

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ועידת הליכוד הולכת וקרבה וחברי הכנסת של המפלגה נערכים למאבק על התפקידים שיעלו לבחירה. השר מיקי איתן עתר אתמול לבית הדין של הליכוד, נגד כוונתו של יו"ר הליכוד, ראש הממשלה בנימין נתניהו, לכנס את הוועידה ב-12 במארס ולקיים בחירות לתפקידים השונים בשלושת הימים שלאחר פתיחת הוועידה. ייתכן שהוועידה תידחה כדי להגיע למועד מוסכם.

איתן טוען כי לפי חוקת הליכוד, קביעת מועדי הוועידה והבחירות כלל אינן בסמכותה של ועדת הבחירות, אלא בסמכות חברי מרכז הליכוד. טענה נוספת היא כי הבחירה לכמה מהתפקידים צריכה להיעשות רק לאחר קיום דיונים בוועידה, ולא עם פתיחתה, שכן הדיונים עשויים להיות רלוונטיים לעצם הבחירה. איתן מבקש מבית הדין להוציא צו מניעה זמני, שיאסור על ועדת הבחירות לדון בענייני הוועידה ובהם במועדי הבחירות.

איתן, שמתחרה נגד ראש הממשלה נתניהו וחבר הכנסת דני דנון על תפקיד נשיא הוועידה, טוען כי המהלך של נתניהו נועד להקנות עדיפות למועמד ספציפי. "לא מדובר בפגם טכני שולי, אלא בניסיון מכוער למנוע מחברי המרכז לומר את דברם ולהחליפם בפורום נוח יותר לאחד המתמודדים", הוא כותב בעתירתו, ומכוון לנתניהו.

איתן מעוניין להיבחר על מנת להחזיר לחברי מרכז הליכוד את הכוח לקבוע את הרשימה לכנסת; ואילו נתניהו הבהיר כי לא יסכים בשום אופן לצעד כזה. המתמודד הנוסף דנון הודיע, זה זמן רב, שהוא מעוניין בתפקיד על מנת למנוע שריונים לאהוד ברק ולמפלגתו.

ועדת הבחירות אמורה להשיב לבית הדין בעניין העתירה של איתן עד יום ראשון. אם הוועדה לא תקבל את טענות איתן, יתקיים דיון בעניין בבית הדין, ביום שני. בעת קיום הוועידה ניתן לשנות את חוקת הליכוד ברוב רגיל של 51% מהנוכחים, ולהעביר שינויים שישפיעו על היכולת לשלוט במוקדי כוח במפלגה בשנים הקרובות.

בינתיים הודיעה חברת הכנסת ציפי חוטובלי כי תתמודד על תפקיד יו"ר לשכת הליכוד. לדבריה, "לשכת הליכוד היוותה עד היום מוסד מעט רדום, אך תפקידה הוא קריטי בגיבוש המדיניות והקו האידיאולוגי של מפלגת השלטון. לשכת הליכוד בראשותי תחזור להיות זרוע משמעותית ובעלת השפעה על סדר יומה של התנועה".

חוטובלי צפויה להתמודד על התפקיד נגד השר יולי אדלשטיין ונגד סגן השר איוב קרא.

על תפקיד יו"ר המזכירות יתמודד היו"ר הנוכחי, שר התחבורה ישראל כץ, מול חברת הכנסת מירי רגב. ייתכן שגם השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן יתמודד על התפקיד. בינתיים הוא שוקל את צעדיו. יו"ר מרכז הליכוד הוא היום שר התקשורת והרווחה משה כחלון. הוא העתיד להתמודד שוב על התפקיד. בליכוד מעריכים כי יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, יתחרה מולו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ