הארץ

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, עוזי ארד, מטיח האשמות קשות בראש הממשלה‬, בנימין נתניהו. ‫בראיון לכתבי "ידיעות אחרונות", נחום ברנע ושמעון שיפר, אמר ארד‬ בין השאר כי נתניהו משוכנע שמבקר המדינה זומם להשמיד אותו, ולכן רוח המפקד היא שמותר לשקר בביקורת‬.

בהתייחס להדחתו מתפקידו לאחר שהואשם בהדלפת חומרים סודיים אמר ארד כי "על ביבי אפשר לומר שמי שהדליף בעבר סודות מדינה, קונה בקלות האשמה כזאת כשהיא מוטחת במישהו אחר". ארד אף טען בתוקף כי "מעולם לא הדלפתי" ואף מכחיש שדיבר עם כתבת גל"צ אילאיל שחר שחשפה את הפרשה שהביאה לסיום תפקידו.

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, מאשים בראיון את מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, יוחנן לוקר בבישול העלילה נגדו. לדבריו, "לוקר רצה להחזיר את המצב למה שהיה לפני הקמת המל"ל. במקצועו לוקר הוא נווט. הוא יודע לסמן את המטרה ולטוס אליה". ארד אף השווה את התנהלותו של לוקר לזו של בועז הרפז, שזייף לפי החשד את המסמך שנועד לפגוע במינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל.

לדבריו, לוקר כתב מסמך שתיאר במונחים חמורים את הנזק שנגרם לישראל בעקבות החשיפה בגל"צ. "בעקבות דו"ח הנזק שכתב לוקר, אמר לי נתניהו שנגרם לנו נזק אסטרטגי. זה לא היה נכון - אבל זה מה שלוקר שתל באוזניו. הוא הפחיד אותו. את נתניהו קל להפחיד".

לדברי ארד, לוקר ונתניהו, בשיתוף עם שר הביטחון אהוד ברק הביאו ביודעין לאי יישומו של חוק המל"ל, ועקב כך התקיימו דיונים חשובים ללא הכנה מספיקה, הכל בשל רצונם של לוקר וברק להגדיל את סמכויותיהם. "לוקר פעל כאילו המועצה לביטחון לאומי לא קיימת", אומר ארד שטוען גם כי "המזכיר הצבאי מעורב בכל דבר אבל לא אחראי לשום דבר (..) אם תקום ועדת חקירה בנושא האיראני, וסביר שתקום - מי יהיה אחראי?‬"

עוזי ארד. טוען כי המזכיר הצבאי לוקר בישל נגדו עלילהצילום: אלכס קולומויסקי

לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה להאשמות החמורות של עוזי ארד כי "רה"מ מעריך את מבקר המדינה ומשתף פעולה בכל פעם שנדרש לכך". בתגובה לטענותיו של ארד לפיהן לוקר פעל להדחתו מסרה הלשכה כי "ארד התפטר מתפקידו".

ההסתבכות עם רוסיה ואובמה

פרשת ההדלפות החלה בקיץ 2010 עם שורת פרסומים בתקשורת, שעל פי הטענה הסבו נזק ליחסי ישראל עם מדינות אחרות, בהן ארצות הברית ורוסיה. פרסום אחד טען שנשיא רוסיה מדוודב התחייב בפני נתניהו שלא להעביר טילי נ"מ מתקדמים מדגם S-300 לסוריה, ופרסומים נוספים טענו שישראל וארה"ב הגיעו להבנות חשאיות בתחום הגרעין. ממשל אובמה העביר דרישה חד-משמעית לחקור את ההדלפה.

נתניהו, שזעם על ההדלפות, הנחה את השב"כ לחקור ולאתר את מקורן. רוב עובדי לשכתו הבכירים של נתניהו - ובהם ארד עצמו, שבעת כהונתו הטיף בעקביות לראש הממשלה לאתר מדליפים ולהענישם בחומרה - נחקרו ועברו בדיקת פוליגרף. הבדיקות הראשוניות ניקו מחשד את כל הנחקרים. בינואר 2011 אף הודיעה לשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי ארד נוקה מחשד ההדלפה.

כחודש לאחר מכן התפטר ארד מתפקידו, ונימק זאת בסיבות אישיות. בהודעה שפרסמה לשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה ימשיך לנסות ולהגיע להסכמה עם שר החוץ אביגדור ליברמן על מינויו של ארד לתפקיד השגריר בלונדון. ואולם שלושה חודשים לאחר מכן, במאי 2011, דווח כי נתניהו הוא זה שהדיח את ארד, לאחר שהמשך חקירת השב"כ העלתה שארד היה אחראי להדלפה.

בראיון לידיעות אחרונות טען ארד כי לא רק שהוא לא אחראי "לפגיעה בקצה הזרת בביטחון המדינה בסוגיות ההבנות עם אמריקה - אני בניתי אותן. כפי שטליק הוא אבי טנק המרכבה כך אני אבי ההבנות".

עוד הוסיף ארד כי בניגוד לפרסומים, הוא מעולם לא הודח. לטענתו, במהלך החקירה האשימו אותו אנשי השב"כ בהדלפה והודיעו שהם מסירים את סיווגיו הביטחוניים. את המידע הזה מסר גם ראש השב"כ לנתניהו. בתגובה החליט ארד לסיים את תפקידו, מפני שחשב שלא יוכל לבצע כך את עבודתו . בראיון לידיעות אחרונות פורסם כי לאחרונה הודו היועצים המשפטיים של השב"כ בפני ארד ופרקליטיו שהוא מעולם לא נמצא אשם בהדלפה, ושסיווגיו לא הוסרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ