איש הסוד לשעבר נגד רה"מ |

מדברי עוזי ארד משתמע: ישראל נמצאת בידיים לא בטוחות

ארד, מי שהיה איש אמונו של נתניהו במשך 15 שנה, מעלה טענות שמחייבות חקירה יסודית. עדותו מצמררת: תחת נתניהו ישראל הפכה למדינת משפחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

סיפור יחסיהם של עוזי ארד ובנימין נתניהו הוא מחזה קלאסי, מאהבה גדולה לסוף טרגי, עם נופך מיוחד: כאן, יוליוס קיסר דוקר את ברוטוס ואז אומר עליו ש"אין אדם נתפס בצערו". ארד, מדמם, החזיר בסוף השבוע למי שהיה עד לא כל כך מזמן מושא הערצתו מדקרות חרב; חדות בראיון לשמעון שיפר ונחום ברנע ב"ידיעות אחרונות", עמומות בהופעה ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 2. אבל עניינו האישי של ארד, מסקרן ככל שיהיה ביכולתו להאיר את הפינות האפלות בהתנהלות נתניהו, רעייתו ולשכתם, מתגמד בהשוואה לשתי סוגיות מהותיות: קבלת ההחלטות בנושאים ביטחוניים גורליים - ובראשם מבצע צבאי אפשרי נגד איראן - וחקירות הדלפות ביוזמת ראשי ממשלה ובביצוע השב"כ.

ד"ר ארד, מומחה ליחסים בין-לאומיים בכלל, ובוודאי יותר מאשר ליחסי אנוש, הבין היטב את משמעות המתקפה שלו על נתניהו ערב הפגישה עם הנשיא ברק אובמה. בבית הלבן קוראים כל מלה המדווחת מתל אביב בהקשרים מסעירים אלה. מנתניהו, שטרם התאושש מפרשת סילוקו של ראש לשכתו נתן אשל, נודף עכשיו ריח עז של חולשה ואי אמון מצד המקורבים אליו ביותר. שלשום היו אלה מזכירו הצבאי, מזכיר הממשלה וראש מערך ההסברה; אתמול - ראש המטה לביטחון לאומי, הנלהב בחסידיו. 15 שנה, בתהילת השררה ובכפור הישימון, ארד לא רק נשכב על גדר התיל למען נתניהו; הוא היה הגדר. ופתאום, כמו נפקחו עיניו לראות את המציאות המרה.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

נתניהו וארד, עם סיום תפקידו כיועץ לביטחון לאומי לפני כשנה צילום: משה מילנר / לע"מ

  בחודשים האחרונים חלק ארד עם עיתונאים את רשמיו השליליים לידיעה, אך עדיין לא לפרסום, נוצר את צרורות העוזי למועד הולם. ייתכן שלא שלט כליל בתזמון ההסתערות הפומבית שלו על נתניהו; הוא העדיף להמתין עוד כחודשיים, עד לדו"ח מבקר המדינה על המטה לביטחון לאומי (מל"ל), אך לא היה אדון למלים שיצאו מפיו. מרגע שצוטט אצל שיפר וברנע, לא התכחש לדברים. ארד טען בין היתר ש"משהו מקולקל בלשכת ראש הממשלה", והאשים את נתניהו כי הוא מנחה את אנשיו לשקר למבקר המדינה "כיוון שהוא סבור שהמבקר רוצה להשמיד אותו".

  ארד אינו תמיד אדם נוח לבריות. הוא ממוקד משימה עד כדי פגיעה, לעתים גם במיטיביו. ב-1996, לקראת תום תפקידו כראש אגף המחקר במוסד, גייס תמיכה במינויו לתפקיד ראש המכון למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב. המגויסים השקיעו את יוקרתם האישית למענו ולכן גם נגד מועמדים אחרים - וברגע שהצליחו, התבשרו שארד התפתה לתפקיד אחר, יועצו המדיני של ראש הממשלה החדש, נתניהו. אף שבעינויים לא תחולץ מהם מלה טובה על נתניהו, הם מעולם לא סלחו לארד.

  נתניהו וארד רכשו את השכלתם במוסדות אמריקאיים יוקרתיים בשנות ה-70, תקופת השיא של הנרי קיסינג'ר כראש המועצה לביטחון לאומי בממשלי ריצ'רד ניקסון וג'רלד פורד. המועצה לביטחון לאומי בארה"ב הוקמה בתום מלחמת העולם השנייה, לצד משרד הגנה רב-זרועי, סוכנות ביון מרכזית (סי-איי-אי) ונציבות אנרגיה אטומית, כלקח הליקויים והמחדלים שהמיטו על האומה האמריקאית את התבוסות הראשונות במלחמה, כדוגמת פרל הרבור. נתניהו וארד טיפחו חלום מוצדק, לשפר באופן דומה, עם כל ההבדלים הידועים בין צורות הממשל, את עבודת המטה בישראל. כשנתניהו הגיע לראשות הממשלה - ראשון לפי החוק לבחירה אישית - היה טבעי שד"ר ארד יקווה להיות ד"ר קיסינג'ר שלו.

  זה לא הסתייע, כי כוחות פוליטיים ומוסדיים חזקים - יותר מכל, שר הביטחון יצחק מרדכי - התנגדו להקמת מועצה לביטחון לאומי. רק בסוף תקופת נתניהו, כאשר מרדכי פוטר ולשר הביטחון התמנה משה ארנס, גם הוא חניך וחסיד של האסכולה האמריקאית, הוקמה המועצה, בראשות האלוף במילואים דוד עברי, לשעבר מפקד חיל האוויר ומנכ"ל משרד הביטחון. החגיגה היתה קצרת ימים. אהוד ברק, יריב עקבי לרעיון המועצה, ניצח את נתניהו, שלח את עברי לוושינגטון והריק את המועצה מתוכן. גם לאחר ברק יצאו ראשי הממשלה ידי חובה. על אריאל שרון סופר שאמר לאפרים הלוי, שעבר מהמוסד למועצה לביטחון לאומי, שאמנם לעתים ישמח לשמוע את דעתו על סוגיות כגון מימון מגרש הכדורגל בסכנין בכספי קטאר, אבל זהו חריג, כי "בסך הכל, בערבים אני מבין".

  מרוב הבנה, נקלעו ממשלת שרון ואחר כך ממשלת אהוד אולמרט לשורת תקלות, שהולידו ועדות חקירה וצוותי המלצה. ב-2007 הצביע ראש חטיבת הביטחון במשרד המבקר, האלוף בדימוס יעקב (מנדי) אור, על "פער בלתי נסבל בין ההחלטה על הקמת המועצה לבין מה שהיא עושה. תהליך היישום נראה חלש עד כדי כשל מתמשך". אחד מעמיתיו ציין במיוחד לשלילה את מעורבות המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, אלוף במדים, בתפקידים שהחלטת ממשלת נתניהו הטילה על המל"ל. גם חבר כנסת שהשתתף בדיון ועדת ביקורת המדינה הסתייג מפעילות המזכיר הצבאי, ש"אין לו כלי" וש"כתפיו אינן די רחבות לשאת את כל המשא". ח"כ זה היה נתניהו.

  המועצה, ובראשה היועץ לביטחון לאומי, צריכה "לקיים ולעקוב ולהוביל עבור ראש הממשלה את עבודת המטה בנושאי ביטחון לאומי", הטיף נתניהו. "לדוגמה, היום המועצה הזאת היתה צריכה להתכנס יום יום עם הפונקציות הרלוונטיות, ראש המוסד או ראש הוועדה לאנרגיה אטומית או הרמטכ"ל או ראשי זרועות המודיעין, בתוכנית אב להסרת האיום האיראני, כי זה מקרה קלאסי שבו אתה צריך מועצה לביטחון לאומי, משום שאתה צריך גם מאמץ בין-לאומי גדול מאוד, מאמץ פוליטי, מאמץ הסברתי, מאמץ משפטי. נניח, להעמיד את אחמדינג'אד לדין כתומך בג'נוסייד, או לחילופין, חיזוק ההרתעה. יש לזה השלכות כלכליות גדולות. מישהו צריך לרכז את הפרויקט הזה והדבר אינו נעשה. אין ספור של דברים שצריכים לארגן אותם לאיזה פרויקט. אני לא רוצה להגיד 'פרויקט מנהטן' (לפיתוח פצצת האטום האמריקאית), אבל כן".

  משאלתו של נתניהו התגשמה. המל"ל - עכשיו מטה ולא מועצה - התמסד בחוק, וכשנתניהו נבחר בשנית הוא מינה את ארד לראש המל"ל; אך בה בעת התמנה ברק, אויב המל"ל ומי שנתניהו שבוי בקסמיו, לשר הביטחון. במקביל, הניח נתניהו ללוקר לעשות ב-2010 מה שמזכיר צבאי אינו אמור לעשות, לפי ח"כ נתניהו ב-2007. אף שאין לו מנגנון - לרשותו רק אלוף-משנה אחד (גלעד אייזן, העוזר למודיעין) וחיילות - והוא תלוי ברצונם הטוב של גופי הביטחון והמודיעין, נעשה לוקר למזכיר השמינייה הביטחונית, קבוצת השרים הנעדרת מעמד חוקי אך קובעת את המדיניות בשאלות הכבדות, ביניהן איראן.

  הבעיה האישית היתה נפתרת אילו פרש לוקר מצה"ל והתמנה לראש המל"ל, כולל ריכוז השמינייה והמיזם האיראני, כאשר קצין זוטר יותר, תת-אלוף, מתמנה למזכיר צבאי שמרחב פעולתו מוגבל. זה לא קרה, אך נתניהו התנכר יותר ויותר לארד, שסירב להשלים עם עובדות החיים של הפוליטיקה הארגונית בצמרת הממשלתית. באווירת התככים של לשכת נתניה, שוב לא היה ערך לנאמנות של שנים. התעקשות לציית לחוק ולשתף פעולה עם גורמי חקירה וביקורת, נחשבה למעילה באמון. בהבל פה של רכילות מרושעת, שטופטפה לאוזן הבכירה מכולן ללא יכולת להתגונן מפניה, הפך סופר-טנקר לסופר-שטינקר.

  ארד מתאפק ועדיין אינו מספר כל מה שידוע לו על שרה נתניהו והשפעתה על חיי הישראלים. די בעדותו של ארד עד כה כדי לצמרר: ישראל בשלטון נתניהו אינה מדינת משטרה, אלא גרוע מכך - מדינת משפחה. והשב"כ, שכפוף לראש הממשלה ושראשו מתמנה (או זוכה בארכה של שנה נוספת, או מייחל למינוי בכיר אחר) בידיו, משמש כלי זדוני בידי מי שרוצים להפליל בכירים. זאת, בין השאר, מפני שבחקירת הדלפות, השב"כ לעולם אינו חוקר את ראש הממשלה עצמו - גם כאשר הוא מומחה ותיק להדלפות. בראשות יורם כהן, מינוי של נתניהו, חזר השב"כ לרמתו הבעייתית בתקופה שלפני רצח יצחק רבין ואיבד הרבה מהמעמד שהעניקו לו מאז עמי אילון, אבי דיכטר ויובל דיסקין.

  נתניהו, כזכור, היה הנמען להדלפת חומר סודי - "מסמך שטאובר" ב-1995 - ולהפצת תוכנו בנאום בכנסת, באמתלה של חסינות. ב-1998 החליט היועץ המשפטי דאז אליקים רובינשטיין שלא להורות על פתיחת חקירה משטרתית נגדו, בעקבות מגעיו עם אזרח זר ונטול סיווג ביטחוני, התועמלן האמריקאי ארתור פינקלשטיין, לאחר כשלון התנקשות המוסד בחאלד משעל. עוזרו של רובינשטיין נימק את ההחלטה בהיעדר תשתית ראייתית. עם זאת, הודה עוזר היועץ שהמסקנות כאילו נדונו סודות ביטחוניים בהתייעצות עם פינקלשטיין "הן אפשריות". אותו עוזר, נעם סולברג, יצטרף בקרוב לרובינשטיין בבית המשפט העליון.

  התופעה המגונה של חיפוש המקור לידיעות עיתונאיות, הראויה לכינוי "מקורתיזם", מחייבת הסכמה של היועץ המשפטי לממשלה, שאינו יורד תמיד לסוף מניעיהם של יוזמי החקירה. לרוב נחקרות זוטות שאינן שוות את מחיר החקירה. במקרים נדירים של הצדקה מהותית לחקירה, ראוי להטיל אותה על המשטרה. אגף החקירות והמודיעין כבר הוכיח שאינו נרתע מחקירת ראשי ממשלות. לראשו הנוכחי, ניצב יואב סגלוביץ', מייחסים נכונות לחקור הדלפות רק בתנאי שכל הנמצאים בתפוצת הסוד ולכן גם חשודים בכוח, כולל ראש הממשלה ושריו, יהיו בנחקרים.

  קרבתו של ארד לאירועים ואמינותו, מחייבות חקירה מקצועית של טענותיו. משתמע מהן שישראל, העלולה להימצא על סף הרפתקה מלחמתית, נמצאת בידיים שאין לבטוח בהן. אסור שטענות אלה, בבואן מפי מקורבו לשעבר של נתניהו, תישארנה תלויות בחלל.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ