ארד מאיים בתביעה: רה"מ מנחה את אנשיו לשקר, המינימום זה התנצלות

"אני לא מתכוון להרפות עד שהדברים יובהרו", אמר ארד ל"הארץ" וצירף איום מרומז לעבר נתניהו: "איני אומר דבר מלבד האמת, אבל עדיין לא אמרתי את כל האמת"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

היועץ לשעבר לביטחון לאומי, ד"ר עוזי ארד, מאיים כי יפנה לערכאות משפטיות ויגיש תביעה נגד המדינה, אם לא יקבל התנצלות מראש הממשלה בנימין נתניהו על העוול שנגרם לו. בנוסף, הוא דורש הודעה של היועץ המשפטי לממשלה, שתנקה אותו מחשד להדלפת מידע ביטחוני מסווג.

"אני לא מתכוון להרפות עד שהדברים יובהרו", אמר ארד ל"הארץ" בסוף השבוע וצירף איום מרומז לעברו של ראש הממשלה נתניהו. "אני אומר אמת ואיני אומר דבר מלבד האמת, אבל עדיין לא אמרתי את כל האמת. נתניהו מנחה את אנשיו לשקר. על כל ספין נגדי אני אשיב בעוד אמירת אמת. המינימום זה התנצלות על העוול שנגרם לי ושהדברים יובהרו בפרהסיה. אם אפנה לאפיקים משפטיים עלולות להתגלות עבירות חמורות עוד יותר מצד גורמים בלשכת ראש הממשלה".

ביום שישי פרסם העיתון "ידיעות אחרונות" ראיון ארוך עם ארד, שבו תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, את רעייתו שרה ואת המזכיר הצבאי, האלוף יוחנן לוקר. בין היתר טען ארד כי לוקר רקח קנוניה נגדו במטרה להדיחו מתפקידו, וטפל עליו חשדות להדלפה של מידע ביטחוני רגיש. ארד, שישב מתוסכל ומריר בביתו בתחושה שנתניהו תקע סכין בגבו - המתין לשעת כושר מתאימה. "ציפיתי שנתניהו יתייצב לצדי, אבל מצאתי את עצמי לבד", אמר בשיחות סגורות. "נתניהו לא נתן לי שום גיבוי".

"ציפיתי לגיבוי, מצאתי את עצמי לבד"

בלשכת ראש הממשלה ניסו בתחילה לשדר תחושה שאינם מתרגשים מההתקפה של ארד. "לא תופסים אדם בשעת צערו", אמר נתניהו קצרות במסיבת עיתונאים בקנדה ביום שישי. במקביל ניסו בסביבת נתניהו להסביר את ההתפוצצות של ארד בכך שאך לפני כמה שבועות הוא ביקש ג'וב מנתניהו, נענה בשלילה, נעלב - והחליט לשרוף את המועדון.

עוזי ארדצילום: רון אלון

אבל ככל שנקפו השעות הבינו בסביבת ראש הממשלה שהפתיחה של ארד על נתניהו, רעייתו ויועציו אינה סתם מטרד, אלא עלולה להפוך לפיגוע המוני מתגלגל. ראש הממשלה ורעייתו יודעים שארד אוגר במוחו - ובניירת המסודרת בכפייתיות שלו - חלק גדול מסודותיה של משפחת נתניהו בשני העשורים האחרונים. במצב הנוכחי, כשהוא זועם ומחפש נקמה, הוא בבחינת "ביבי-ליקס" מהלך.

בשבת החלו להישמע קולות אחרים מכיוונו של נתניהו ונראה היה שהצדדים מנסים להגיע ל"הפסקת אש". ראש הממשלה העביר שורה של מסרי הרגעה לארד, שבעקבותיהם היה הראיון ל"פגוש את העיתונות" מתון בהרבה. ארד סירב להשיב לשאלות על שיחותיו עם שרה נתניהו, ולא חזר על חלק גדול מההאשמות החריפות שהטיח בנתניהו. גם לשכת ראש הממשלה נמנעה אתמול מלהגיב על דבריו בערוץ 2 והפסיקה לתקוף אותו.

מה גרם להתפוצצות של ארד? במשך חודשים הוא מנסה באמצעים שונים לנקות את שמו מחשדות של הדלפת מידע מסווג לעיתונאים, שבעטיים הודח לפני שנה מתפקיד היועץ לביטחון לאומי. ארד, כמו שרק הוא יודע, יצא למסע צלב. הוא שכר את שירותיהם של עורכי הדין שלמה כהן ואהרון אברמוביץ', ופתח במאבק משפטי נגד שירות הביטחון הכללי, לשכת ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדברי באי כוחו של ארד, לפני כחודשיים פנו אליו מהמוסד וביקשו ממנו לכתוב חוות דעת בנושא שבתחום מומחיותו. ארד הסכים, אך התנה זאת בכך שהמוסד ישיג אישור כתוב מהשב"כ כי הוחזר לו הסיווג הביטחוני שמאפשר לו להיכנס לדיונים במטה המוסד. אחרי כמה בדיקות החזיר השב"כ תשובה חיובית.

עם התשובה הזו בידו, התקשר ארד לנתניהו ואף קבע עמו פגישה כדי להוכיח לראש הממשלה שמבחינת השב"כ לא נפל בו דופי. ארד אמר לנתניהו שהוא קיבל סיווג של חבר קהילת המודיעין כדי לבצע את העבודה במוסד, השב"כ מודה שהחקירה לא העלתה שהוא המדליף, ובנוסף קובע שאין מניעה להחזיר לו את הסיווג הביטחוני אם הדבר יידרש.

מקור שמעורה בפרטי הפרשה ציין שארד הציג לנתניהו הצעה: לשכת ראש הממשלה תשכור את שירותיו כיועץ חיצוני בהתנדבות בתחום אסטרטגי רגיש, ותפנה לשב"כ לקבלת אישור ביטחוני. אחרי שהשב"כ יאשר, יפרסם נתניהו כי ארד מייעץ לו, דבר שמשמעותו הבעת אמון מחודשת בו. במקביל, היועץ המשפטי לממשלה יפרסם הודעה שמנקה את ארד מהחשדות.

נתניהו לא מיהר לקפוץ על ההצעה. הוא אמר לארד שבניגוד לטענותיו, הוא לא קיבל מסרים כאלה מהשב"כ. ארד הסביר לו שדיבר על כך עם הגורמים הכי בכירים בשירות הביטחון הכללי ואף מסר לנתניהו את שמותיהם. נתניהו לא נתן תשובה חיובית ואף שלח את ראש לשכתו לשעבר, נתן אשל, כדי לנסות לחפש פתרון חלופי שלא יחייב פרסום הודעה פומבית בנושא. התשובות שקיבל מנתניהו ודברי ההתחמקות ששמע מאשל, גרמו לארד לשבור את הכלים באופן סופי.

"נלחמתי על חוק המל"ל ולכן צלפו בי"

בשיחות עם ארד בחודשים האחרונים הוא הציג עצמו כקורבן וכמי שהופלל. "נלחמתי על חוק המל"ל בלשכת ראש הממשלה ולכן צלפו בי", אמר. "הייתי כמו ז'אן דארק שנלחמה על צרפת". אבל ארד אינו טלית שכולה תכלת. חלק גדול מהבור אליו נפל הוא חפר בשתי ידיו. מה שנתפס אצלו כמלחמה על הצדק, הפך אותו בעיני רבים במערכת הביטחון - החל מהרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, עבור בראש השב"כ לשעבר דיסקין וכלה בבכירי המוסד - לאיש ריב ומדון.

מי שמנסה כיום לצייר עצמו כדרייפוס מודרני, התנהל לעתים בשנותיו בלשכת ראש הממשלה כשאהיד או טייס קמיקזה. מרוב רצון להראות שהוא הכי צודק (הוא לפעמים צדק), הכי חכם (ארד הוא אדם מבריק לכל הדעות), הכי מעודכן והכי בשליטה - הוא פשוט שרף את המועדון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ