טיוטת דו"ח הרפז נשלחת היום: אשכנזי במוקד הביקורת

גם ברק אינו יוצא נקי מהדו"ח, אך המבקר אינו מוצא בכך הצדקה להתנהגות הרמטכ"ל לשעבר. למעורבים בפרשה חודש להציג את השגותיהם על הטיוטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טיוטת דו"ח מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז תופץ היום (ראשון) אחר הצהרים למעורבים הראשיים בפרשה. המבקר, מיכה לינדנשטראוס, מותח בטיוטה ביקורת קשה על תפקודו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בפרשה, מהקשר עם הזייפן סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, דרך הטיפול במסמך עצמו ועד למלחמה שהכריז אשכנזי על שר הביטחון אהוד ברק, כשזה הקדים והודיע שלא יאריך את כהונת הרמטכ"ל בשנה חמישית.

גם ברק אינו יוצא נקי מטיוטת הדו"ח, בעיקר בשל תקופה ארוכה שבה גילה יחס אטום ומתנכר כלפי אשכנזי, אולם המבקר וצוותו אינם רואים ביחסו של השר לאשכנזי הצדקה להתנהגות הרמטכ"ל לשעבר.

טיוטת הדו"ח, המונה כ-200 עמודים, תימסר בידי שליחים לברק, לאשכנזי, לרמטכ"ל הנוכחי בני גנץ וליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. בימים הקרובים יחולקו קטעים מן הטיוטה למעורבים פחות מרכזיים בפרשה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

בועז הרפזצילום: אלון רון

פרשת הרפז החלה בפרסומו של המסמך, שנודע תחילה כ"מסמך גלנט" (על שם האלוף יואב גלנט, שהתמודד באותה תקופה על תפקיד הרמטכ"ל) בערוץ 2 באוגוסט 2010. המסמך הוצג קנוניה מטעם גלנט או מצדה של סביבת ברק, שנועדה להבטיח את מינוי גלנט ליורשו של אשכנזי, לקעקע את מעמדו של הרמטכ"ל המכהן ולהשחיר את דמותם של האלופים בני גנץ וגדי אייזנקוט, המתמודדים האחרים על התפקיד.

חקירת המשטרה בפרשה העלתה כי הרפז, מקורבו של אשכנזי במשך שנים רבות, זייף את המסמך שאליו הצמיד לוגו של חברת הייעוץ התקשורתי של אייל ארד. הרפז הודה בחקירה בזיוף, אולם כיום הוא מתנער מהודאתו. הן חקירת המשטרה והן חקירת המבקר העלו כי אשכנזי לא היה מעורב בזיוף וככל הנראה גם לא היה שותף להדלפת המסמך מלשכתו לערוץ 2. אולם, שתי החקירות חשפו פרטים רבים על הקשרים המסועפים בין אשכנזי, אשתו רונית, עוזרו אל"מ ארז וינר וידידו הרפז ועל מעורבותם במהלכים נגד השר ברק.

המבקר יודיע למקבלי הטיוטה כי הוא מצפה לקבל את השגותיהם על הטיוטה בתוך כחודש ימים. בכוונת לינדנשטראוס לפרסם את הדו"ח הסופי בפרשה לקראת מאי. ראש החטיבה ביטחונית במשרד המבקר, האלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור, שאמור היה לסיים את כהונתו בשבוע שעבר, ימשיך לטפל בדו"ח עד לסיכומו. לינדנשטראוס ואור מתכננים להפיץ את הדו"ח הסופי לפני סוף הקדנציה של המבקר עצמו, בתחילת יולי.

אשכנזי, הנפגע העיקרי מן הדו"ח, צפוי לנהל כעת מאבק משפטי וציבורי לשינוי הנוסח הסופי של קביעות המבקר. שאלה מרכזית אחרת העולה מן הדו"ח נוגעת לעתידו של האלוף גדי אייזנקוט. הרמטכ"ל הנוכחי, בני גנץ, מבקש למנות את אייזנקוט לסגנו ובהמשך ליורשו. שניים מחבריו של אייזנקוט, ראש המוסד תמיר פרדו ואל"מ (מיל') גבי סיבוני, תיווכו בהעברת המסמך מאל"מ וינר לערוץ 2. ככל הידוע, המבקר יימנע בטיוטה מאמירות חריפות כלפיו.

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. מתכונן למאבק משפטיצילום: מוטי מילרוד

כפי שדווח ב"הארץ" לפני כחודשיים, סיפקו מאות שעות של הקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל את המידע הדרמטי, שביסס את עמדת המבקר בפרשה. בלשכת אשכנזי היה נוהל שלפיו הוקלטו כל שיחות הטלפון בעשרות הקווים בלשכה, כל הדיונים הרשמיים ואפילו חלק מהשיחות האישיות, פנים אל פנים, שניהל הרמטכ"ל בחדרו. למבקר נודע על אוצר הראיות הזה באיחור. באביב שעבר, מעט לאחר פרישת אשכנזי, פנה לגנץ, דרש וקיבל את ההקלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ