לייב בלוגינג מוועידת איפא"ק |

אובמה על הגרעין האיראני: אשתמש בכוח רק כשהעיתוי והנסיבות יחייבו זאת

"עכשיו הזמן לדבר ברכות ולשאת מקל גדול, נהיה מוכנים לכל תרחיש ונשמור על יתרונה הצבאי של ישראל"; מוקדם יותר אמר פרס: אם יכפו עלינו מלחמה - ננצח

ברק רביד (וושינגטון) וחמי שלו (ניו יורק)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד (וושינגטון) וחמי שלו (ניו יורק)

18:30: הנשיא אובמה עובר לדבר על איראן ואומר כי "אף ממשלה ישראלית לא תוכל להשלים עם נשק גרעיני בידיו של משטר שמאיים להשמיד אותה". הוא הוסיף כי  "איראן גרעינית מנוגדת לאינטרס הביטחוני הלאומי של ארה"ב". אובמה הבהיר כי "מה שעשינו עד עכשיו לא היה מספיק ואנחנו חייבים להמשיך להשלים את המשימה".

עם זאת, אובמה הבהיר כי לקהילה הבינלאומית יש אחריות לנסות ולפתור את המשבר עם איראן קודם כל באמצעות סנקציות. לדבריו,  ההנהגה האיראנית יכולה עדיין לבחור במסלול שיחזיר אותה לקהילת העמים. "אני מקווה שהנשיא אחמדינג'אד יעשה את הבחירה הנכונה", אמר הנשיא שהבהיר כי "גם לישראל וגם לארה"ב יש אינטרס לפתור את הבעיה בצורה דיפלומטית".

אובמה הוסיף כי "עכשיו הזמן לדבר ברכות ולהחזיק מקל גדול" והדגיש כי "כנשיא וכמפקד הצבא אני מעדיף שלום ולא מלחמה" וכי "אשתמש בכוח רק כשהעיתוי והנסיבות יחייבו זאת". בהקשר לדיווחים על מחלוקת בין ארה"ב לישראל לגבי תקיפה ישראלית אפשרית אמר הנשיא כי "אנו לא צריכים לפקפק ביכולת של ישראל להחליט מה שהיא צריכה בהתאם ליכולות הביטחוניות שלה".

חמי שלו מצייץ: לטעמי, נאום מעולה..עכשיו נראה את הרג'קטים שימצאו הרפובליקנים ותומכיהם בקהילה היהודית.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה נואם בוועידת איפא"ק, הערבצילום: אי-אף-פי

18:20:  אובמה מזכיר את תמיכתו בישראל ומדגיש כי "הראיתי זאת במעשים בכל צומת דרכים בשלוש השנים האחרונות... שלא יהיו טעויות. נעשה את כל מה שדרוש כדי לוודא שישראל תוכל להגן על עצמה בכוחות עצמה". הנשיא מזכיר כי ארה"ב בהנהגתו  התנגדה לדו"ח גולדסטון ותמכה בישראל אחרי המשט הטורקי לעזה.

18:10: נשיא ארה"ב, ברק אובמה עולה לדוכן הנואמים לקול תשואות הקהל ומחליף בדיחות עם לי רוזנברג, נשיא איפא"ק. אובמה מקדיש את החלק הראשון של נאומו להרעפת שבחים על הנשיא פרס, סוקר נקודות ציון בפעילותו הפוליטית ומכריז כי הוא מעניק לו את אות הכבוד הנשיאותי הגבוה ביותר.

הנשיא אובמה מגדיר את ישראל כ"מולדת ההיסטורית של העם היהודי" ומבהיר כי "אנו חולקים אינטרסים, אך גם ערכים משותפים: ערכים של אנושיות, של דמוקרטיה שיכולה באמת ובתמים להגשים את חלומם של האזרחים".

חמי שלו מצייץ: כבוד גדול של אובמה לפרס. באמת. האמריקנים מאוד מעריכים מחוות כאלה. הוא במוד של קמפיין בחירות, כפי שהיה ב2008 כשאמר לאייפא"ק שירושלים צריכה להישאר מאוחדת לנצח.

17:45: פרס עובר לנושא המרכזי של נאומו - איראן. הוא מדגיש כי "חייבים לעצור את איראן והיא תיעצר. ישראל רוצה תמיד שלום אבל אם יכפו עלינו להילחם – האמינו לי – אנחנו ננצח". לדבריו, "אין כל פער בין ישראל לארה"ב בנושא הגרעין האיראני, לשתי המדינות יש יעד משותף - למנוע מאיראן נשק גרעיני".

פרס שיבח את אובמה ואמר כי "הנשיא מוביל מדיניות נחושה של הטלת סנקציות כלכליות ומדיניות על איראן...אובמה הבהיר כי ארה"ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. אובמה הבהיר שכל האופציות על השולחן".

בשלב זה מיקד פרס את דבריו בממשל האמריקאי הנוכחי. "האכפתיות והתמיכה של אובמה בביטחון ישראל ברורה לעין. אדוני הנשיא - אני יודע שמחויבותך לישראל עמוקה. יש לנו חבר בבית הלבן. תודה לך הנשיא אובמה בשם העם בישראל... כנשיא מדינת ישראל הגעתי לכאן בראש ובראשונה כדי לומר תודה רבה... תודה לך הנשיא אובמה על כך שאתה חבר טוב כל כך".

חמי שלו מצייץ: פרס עושה מעל ומעבר כדי לתמוך באובמה. עוד מעט יואשם בהתערבות בענייניה הפנימיים של אמריקה

נשיא המדינה פרס בוועידת איפא"ק, היוםצילום: צילום מסך

17:35:  נשיא המדינה, שמעון פרס פותח את נאומו בדברי תודה לנשיא אובמה על ידידותו לישראל. "הגעתי לכאן כנשיא מדינת ישראל כדי להודות לנשיא אובמה על כך שהוא ידיד טוב כל כך של ישראל".

חרף הקיפאון המדיני בין ישראל לפלסטינים והמשבר העמוק בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, פרס הדגיש כי ההנהגה הפלסטינית הנוכחית היא פרטנרית לשלום. "בן-גוריון האמין בשלום", אמר פרס. "עבורנו שלום אינו הזדמנות חולפת אלא צורך מוסרי. השלום הוא יסוד בביטחון הלאומי שלנו. הפלסטינים הם שכנינו לעולם. ניתן וצריך להגיע לשלום איתם. השלום צריך להתבסס על שתי מדינות לשני עמים. מדינת ישראל היהודית ומדינת פלסטין הערבית. שתי מדינות הוא אינטרס ישראל קריטי. עלינו לשמר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אבו-מאזן וסלאם פיאד הם הפרטנרים שלנו לשלום. לא חמאס".

חמי שלו מצייץ: הרפובליקאים נעים באי נוחות למשמע תיאור אובמה כ"חבר גדול" של ישראל. גם הקהל לא מתלהב במיוחד.

17:25: דקות ספורות לפני תחילת נאומו, מוקרן סרטון הוקרה לנשיא שמעון פרס, שקיבל פרס על מפעל חיים.

ברק רביד מצייץ: בסרט של איפא״ק מוזכרת הקריירה הפוליטית של פרס בפירוט רב, מלבד ההפסדים ברוב מערכות הבחירות.

16:40: נשיא המדינה, שמעון פרס, צפוי לשאת נאום שבו יביע תמיכה ואמון בידידותה של ארה"ב ויודה לאובמה על הסיוע המדיני והביטחוני שהעניק לישראל בשלוש השנים האחרונות. מיד אחריו יעלה לנאום אובמה עצמו, בנאום שישראל מקווה כי יכלול קו תקיף יותר מול איראן משהציג הנשיא עד כה.

16:30: ועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק הגדולה אי-פעם, בהשתתפות יותר מ-13 אלף בני אדם נפתחה בוושינגטון.

החל משעות הבוקר המוקדמות הקיף תור ארוך של אלפי אנשים את מרכז הקונגרסים הגדול של וושינגטון. ועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק שנפתחה הבוקר היא הגדולה אי-פעם. הדרמה בוושינגטון תגיע לשיא מחר כשראש הממשלה, בנימין נתניהו יוועד עם הנשיא אובמה למפגש פסגה, שבמרכזו תעמוד תוכנית הגרעין האיראנית.

לא בכדי איפא"ק היא השדולה השלישית בגודלה בארה"ב - לפניה נמצאות רק שתי שדולות אחרות – הפנסיונרים ויצרני הנשק. כמו בכל שנה, אלפי בני-אדם מכל רחבי ארה"ב הגיעו לוועידה, רובם יהודים, אך לא כולם. חלק גדול מהמשתתפים הם נוצרים, אפרו-אמריקאים והיספאנים.

אולם הוועידה המלא מפה לפה עוצב במיטב המסורת האמריקאית בשילוב של צבעי הכחול-לבן הישראלים בדגלי ארה"ב. גם הפירוטכניקה, התאורה וסרטי הווידאו התאימו לרמה המצופה ממגה-אירוע כמו שרק בארה"ב יודעים להפיק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ