פרס בוועידת איפא"ק: לארה"ב וישראל יעד משותף - למנוע מאיראן נשק גרעיני

"האכפתיות והתמיכה של אובמה בביטחון ישראל ברורה לעין. אדוני הנשיא – אני יודע שמחויבותך לישראל עמוקה. יש לנו חבר בבית הלבן", אמר פרס

ברק רביד
שליח "הארץ" לוועידת איפא"ק, וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לוועידת איפא"ק, וושינגטון

על רקע המתיחות בין לשכת ראש הממשלה לבית הלבן בסוגיית המדיניות אל מול איום הגרעין האיראני, הביע הבוקר (שעון וושינגטון) נשיא המדינה, שמעון פרס תמיכה ואמון מלא ביחסי ישראל-ארה"ב ובנשיא האמריקאי ברק אובמה. מול כ-13 אלף באי ועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק הדגיש פרס כי "אין כל פער בין ישראל לארה"ב" בנושא הגרעין האיראני וציין שלשתי המדינות "יש יעד משותף – למנוע מאיראן נשק גרעיני".

פרס, שקיבל מאיפא"ק פרס מפעל חיים, נאם כמה דקות לפני הנשיא האמריקאי ברק אובמה. "הנשיא מוביל מדיניות נחושה של הטלת סנקציות כלכליות ומדיניות על איראן", אמר פרס והוסיף כי "אובמה הבהיר כי ארה"ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. אובמה הבהיר שכל האופציות על השולחן".

פרס סיפר על מפגשיו עם נשיאים אמריקאים לאורך חמישים השנים האחרונות. "פגשתי נשיאים רפובליקנים ודמוקרטים", אמר. "התמיכה שלהם בישראל היתה חוצת מפלגות. אנחנו אסירי תודה לתמיכה והסיוע האמריקאים". בשלב זה מיקד פרס את דבריו בממשל האמריקאי הנוכחי. "האכפתיות והתמיכה של אובמה בביטחון ישראל ברורה לעין. אדוני הנשיא – אני יודע שמחויבותך לישראל עמוקה. יש לנו חבר בבית הלבן. תודה לך הנשיא אובמה בשם העם בישראל... כנשיא מדינת ישראל הגעתי לכאן בראש ובראשונה כדי לומר תודה רבה... תודה לך הנשיא אובמה על כך שאתה חבר טוב כל כך".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

פרס ציין בנאומו כי מדינת ישראל התחילה "בספק" אבל כיום היא מציאות ודאית. "היינו צריכים להילחם שש מלחמות בששה עשורים", אמר. "לא הפסדנו אף אחת ולעולם לא נפסיד. איננו יכולים להרשות זאת לעצמנו. אנחנו מחוייבים להגן על עצמנו".

פרס כיוון את דבריו בעיקר לנושא האיראני. "המשטר האיראני הוא משטר אכזרי ומושחת הוא מבוסס על הרס וזלזול בכבוד האדם", אמר. "איראן היא נותנת החסות הגדולה בעולם לטרור. היא מאיימת על ברלין, מדריד, בנגקוק ודלהי – לא רק על ישראל. חייבים לעצור את איראן והיא תיעצר. ישראל רוצה תמיד שלום אבל אם יכפו עלינו להילחם – האמינו לי – אנחנו ננצח".

חרף הקיפאון המדיני בין ישראל לפלסטינים והמשבר העמוק בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, פרס הדגיש כי ההנהגה הפלסטינית הנוכחית היא פרטנרית לשלום.

"בן-גוריון האמין בשלום", אמר פרס. "עבורנו שלום אינו הזדמנות חולפת אלא צורך מוסרי. השלום הוא יסוד בביטחון הלאומי שלנו. הפלסטינים הם שכנינו לעולם. ניתן וצריך להגיע לשלום איתם. השלום צריך להתבסס על שתי מדינות לשני עמים. מדינת ישראל היהודית ומדינת פלסטין הערבית. שתי מדינות הוא אינטרס ישראלי קריטי. עלינו לשמר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אבו-מאזן וסלאם פיאד הם הפרטנרים שלנו לשלום. לא חמאס".

על רקע הביקורת בישראל ובעולם על יוזמות החקיקה האחרונות בישראל אמר פרס כי מעם שהיה מפוזר ברחבי העולם ישראל הפכה לדמוקרטיה. "אף יום של מלחמה לא הפריע ליום אחד של דמוקרטיה", ציין. פרס סיפר על שנותיו לצידו של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון וכינה אותו "המצפן שלי". לדבריו, אחד הערכים שלמד מבן-גוריון הוא הצדק. "להיות צודק, לעשות צדק ולעולם לא לשלול צדק מאחרים", אמר פרס.

שמעון פרסצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ