עמוס הראל
גילי כהן

לשכת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הפעילה את סגן אלוף (במיל.) בועז הרפז למטרות איסוף שיטתי של מידע מכפיש על שר הביטחון, אהוד ברק, האלוף יואב גלנט וראש מטהו של ברק, יוני קורן. המהלכים נעשו בידי עוזרו של אשכנזי, אל"מ ארז וינר, בידיעתו של אשכנזי ועל רקע אווירת המלחמה ששררה בשנים האחרונות בין שתי הלשכות. זו השורה התחתונה של טיוטת דו"ח המבקר בפרשת הרפז, שנשלחה אחר הצהרים למעורבים בפרשה.

בנוסף, מציין מבקר המדינה כי אשכנזי הצניע במתכוון את קשריו עם הרפז כשדיווח עליהם לציבור ולבכירי הצבא. לינדנשטראוס יעביר את החומרים שנאספו במשרדו לעיונם של היועץ המשפטי לממשלה והפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל ‫דני עפרוני, וייתכן שבכך יפתח פתח לנקיטת צעדים משמעתיים ופיקודיים נגד המעורבים.

"אווירת המלחמה" בין לשכות שר הביטחון והרמטכ"ל, אותה תיאר מבקר המדינה בטיוטת הדו"ח, השתקפה הערב גם מבעד לתגובות שהעבירו השניים בנושא.  אהוד ברק פרסם הודעה בה נכתב כי הוא "מצר על ההתרחשויות הקשות שהביאו לכתיבתו, אך מרוצה מאוד ממה שכתוב בה". לדבריו, הדו"ח מחייב "בדק בית יסודי" כדי להבטיח מחד "שערכי צה"ל ימשיכו להיות ערכי אמת נקיים", ומאידך "שהצבא איתן, ומקבל באופן מוחלט את מרות הדרג המדינה", לשון ההודעה.

אהוד ברק וגבי אשכנזי. המבקר מרמז שפעולות הלשכה נעשו בידיעת הרמטכ"ל לשעברצילום: דרור ארצי

  בסביבתו של שר הביטחון הדגישו את החשיבות שהם רואים בבדיקת התנהלות המערכות בשנה וחצי האחרונות, אותה הגדירו כ"שרשרת מעשים והתרחשויות חמורים ביותר שתכליתם הנגלית - לשבש סדרי שלטון ומשפט".

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  "מהתמונה הידועה לציבור מזמן, עולה קיומה של תת תרבות ארגונית מסוכנת שבה חבורה מצומצמת מאוד בצמרת צה"ל בסיוע מספר אזרחים (שפעלו בלא סמכות כלשהיא) פועלת כנגד הדרג המדיני הממונה עליו וכנגד פקודים שלו עצמו בדרכים חמורות ולא ראויות, וייתכן ועדיין בפנינו רק קצה הקרחון", נכתב בהודעת ברק.

  עוד נאמר בהודעה כי "אסור שדפוסי הפעולה הללו, שלא ניתן לפרטם כעת, הממיטים קלון על עולם הערכים ונורמות הפיקוד של צה"ל, יחזרו על עצמם. יש להתנער מהם במפורש ולעקרם מהשורש - וכך נעשה. דפוסי הפעולה של מזייפי ומפיצי המסמך פוגע בצה"ל. מפקדים ולוחמים צעירים בצה"ל ראוי שיידעו כי עומדים בראשם מפקדים בכירים הראויים לכך. אנשי אמת המובילים אותם ברוח 'ממני תראו - וכן תעשו'".

  ברק ציין עוד כי הוא מקבל את ההתייחסויות הקשורות למשרדו או לעצמו הוא בטיוטה, ויפעל לתיקונן. עם זאת הבהיר כי "גם מקריאה ראשונה של הדו"ח, אין לו (במידה מסוימת לצערו) סיבה לחזור בו מאף מילה שאמר בפומבי (או בחדר סגור) בעניין הפרשה".

  גם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, פרסם הערב הודעה, לאחר שעיין בטיוטת הדו"ח. בהגיבו להודעת ברק, אמר אשכנזי כי "נראה כי ברק, ראש מטהו ודובריו הספיקו לקרוא לעת עתה רק את החלק בדו"ח הנוגע אלי בתפקידי כרמטכ"ל וטרם הספיקו לקרוא את הדו"ח אודות ברק ולשכתו. לכן השמחה המופגנת מלשכת ברק נראית מוקדמת, מוגזמת ולא ראויה כלל נוכח הארוע בכללותו והדו"ח הנוגע לכל הצדדים".‬‬

  אשכנזי מסר עוד כי הוא "מעריך ומוקיר את מוסד מבקר המדינה ואת העומד בראשו, כמו גם את בדיקת המבקר בנושא, גם כשהדו"ח והנאמר בו אינם נעימים לאוזניו". לדבריו, "במשך 40 שנה בדיוק לבשתי את מדי צה"ל בגאווה, החל מחניך בפנימייה הצבאית ועד לתפקיד הרמטכ"ל. אני גאה בשירותי זה. הקדשתי את חיי לבטחון ישראל ואני גאה על תרומה זו. צר לי שנקלעתי שלא בטובתי באמצע שליחותי כרמטכ"ל למתקפה חסרת תקדים".

  אשכנזי הוסיף כי "צה"ל והרמטכ"ל הם גופים מבוקרים ומן הראוי שהאירוע לו היינו עדים לפני שנתיים בין שר הביטחון ולשכתו לבין הרמטכ"ל ולשכתו לא ישנה עוד בעתיד, הן על ידי הפנמת לשון הביקורת ורוחה בכל הצדדים והן באמצעות קביעת פקודות ונהלים ברורים בתחומים שאינם מוגדרים דיים".

  בסביבתו של אשכנזי היו מרוצים מכך שטיוטת הדו"ח קבעה כי בחלק מההאשמות שהופנו כלפיו בעת הפרשה (בקשתו להארכת כהונתו בשנה חמישית, וקיום קשרים עסקיים עם בועז הרפז למשל, ג"כ), נשללו. אשכנזי ציין בהודעתו כי הוא "הודה כבר בעבר כי בחוכמת הבדיעבד עשה מספר שגיאות בקשר עם הרפז ובטיפול במסמך, זאת בתוך סערת הרגשות בה היה נתון לאורך כל שנת כהונתו הרביעית".

  אשכנזי ציין עוד כי הוא לא יתייחס לתכני טיוטת הדו"ח, אך ידון עם אנשי מבקר המדינה "תוך תקווה כי האירוע החמור והחריג המתואר בדו"ח המבקר לא ישנה עוד בצמרת הביטחון בישראל...לאורך כל התקופה בה עוסק הדו"ח עסקתי בביטחון ישראל ובשיפור היכולת של הצבא, לא התראיינתי, נשכתי שפתיים וכך אעשה עד לפרסום הדו"ח הסופי – אז אשמיע את שיש לי לומר", אמר.

  מקורבי בועז הרפז אמרו בתגובה ראשונה לטיטות הדו"ח כי "הרפז הגיע למבקר המדינה למתן עדות לאור הזמנתו של המבקר ומתוך כבוד שהוא רוחש למבקר ואנשיו. הרפז הופתע הערב כי לא זכה לקבל לעיונו את החלק בטיוטת הדו"ח אשר נוגע לנושאים בהם הוזכר ומן הסתם נוגעים לעתידו. 
הרפז מביע סיפוק רב מכך שטיוטת הדו"ח קובעת נחרצות כי עלילת הקשרים העסקיים בינו ובין משפחת אשכנזי נשללה סופית כמו גם שאר העלילות שניסו גורמים אינטרסנטיים להעליל עליו בזדון, וכן לא נמצא כל אישוש לכתיבת המסמך על ידו".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ