פרשת הרפז |

אשכנזי מגיב לדו"ח: "מעולם לא ברחתי מכלום, לא מקרב ולא מביקורת"

בטקס קריאת רחוב על שמו אמר הרמטכ"ל לשעבר: "יש להסיק מסקנות כדי שבעתיד לא יהיו יחסים כאלה בין לשכות שר הביטחון והרמטכ"ל"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף במיל' גבי אשכנזי, התייחס היום (שני) לראשונה בקולו לטיוטת דו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז. בטקס חנוכת שדרה על שמו באור יהודה אמר אשכנזי: "מעולם לא ברחתי מכלום, לא משדה הקרב ולא מביקורת. קראתי את הדו"ח, אני לומד אותו, אני מכבד את מוסד המבקר, ואנחנו נענה באופן ענייני אחרי שנלמד את הדברים".

עוד אמר אשכנזי, בשולחו חץ מושחז לעבר לשכת ברק: "אני, בניגוד לאחרים שאני שומע, לא חושב שיש פה סיבה לשמחה, יש דברים שצריך לתקן אותם, ואני ואנשי עברנו מתקפה לא פשוטה, עשינו כמה טעויות, את הלקחים שצריך להפיק נפיק על מנת שבעתיד לא יהיו יחסים כאלה בין לשכות שר הביטחון והרמטכ"ל.

"אני שמח שאף אחד בצה"ל לא נמצא מעורב בזיוף", הוסיף אשכנזי. "הדו"ח קבע שצה"ל לא התערב במינוי הרמטכ"ל, אף אחד לא ביקש שנה חמישית או רצה שנה חמישית. כאמור נגיב לדוח, נענה באופן ענייני, ובעיני הכי חשוב להפיק את הלקחים כדי שדברים כאלה לא יישנו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אחרי האירוע סירב אשכנזי להוסיף עוד התייחסויות לטיוטת הדו"ח, אך כששאלו אותו עיתונאים על מעברו האפשרי לפוליטיקה השיב כי כשייגמר הצינון ישקול זאת. "כיום", לדבריו, הוא עסוק "בתחום הכלכלי, באנרגיה ובהתנדבות בקהילה". לצופה מן הצד היה נדמה כאילו מדובר כחלק ממסע בחירות, כאשר הצטלם עם עוברי אורח וילדים מחופשים וגזר את הסרט בכניסה לשדרה על שמו.

היום דווח ב"הארץ" כי השורה התחתונה של הדו"ח היא כי לשכת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הפעילה את סא"ל (במיל') בועז הרפז לאיסוף שיטתי של מידע מכפיש על שר הביטחון אהוד ברק, על האלוף יואב גלנט ועל ראש המטה של ברק, יוני קורן. את הקשר עם הרפז ניהל עוזרו של אשכנזי, אל"מ ארז וינר, בידיעתו של הרמטכ"ל לשעבר, על רקע אווירת המלחמה בין לשכות ברק ואשכנזי.

ממצאי המבקר הועברו ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט הצבאי הראשי, וייתכנו עדיין צעדים פיקודיים ומשמעתיים נגד המעורבים. גם ברק אינו יוצא נקי מטיוטת הדו"ח, אולם המבקר מיכה לינדנשטראוס ואנשיו אינם רואים ביחסו של השר לאשכנזי הצדקה להתנהגות הרמטכ"ל לשעבר.

בטיוטת הדו"ח מצוטטת שיחה בין וינר להרפז, המתועדת בהקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל. הרפז שואל: "תגיד לי מה אשכנזי רוצה. מה היעד שלו. שיסביר את המטרה, אנחנו נגיע לשם". וינר משיב: "המטרה היא שגלנט לא יהיה רמטכ"ל. לא חשוב מי, העיקר לא גלנט. לגבי יש העדפות משלו, אבל זה לא כל כך חשוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ