לראשונה מ-2007: ישראל התירה מעבר סחורות מעזה לגדה

כחלק מפרויקט של תכנית המזון העולמית עבור תלמידי בתי ספר בגדה, ישראל התירה מעבר של 13 משאיות הנושאות ביסקוויטים על בסיס תמרים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

לראשונה מאז מהלך ההפיכה של החמאס ברצועת עזה, ישראל התירה היום (שני) הוצאת סחורות מרצועת עזה לשיווק בגדה. שתי משאיות הנושאות ביסקוויטים על בסיס תמרים עברו לגדה כחלק מפרויקט של תכנית המזון העולמית עבור תלמידי בתי ספר בגדה המערבית. 11 משאיות נוספות יעשו דרך דומה בזמן הקרוב. עד 2007 שווקו בישראל ובגדה למעלה מ-85% מהסחורות שיצאו מעזה.

מוחמד אל-תלבאני, בעל מפעל ביסקוויטים בדיר אל-בלאח המעסיק כ-400 איש, אמר ל"הארץ": "נתנו לי לייצא אחרי 8 חודשים של משא ומתן. ארגון המזון העולמי קנה ממני 150 טון של עוגיות והם נותנים את זה בבתי ספר בגדה. הטילו עלי מגבלות מיוחדות: משטח מסוג מסוים, הכל פלסטיק שקוף, באריזות בגודל מסוים". לדבריו, לפני ההפיכה בעזה ב-2007 "הייתי מוכר 60% מתוצרת המפעל לגדה ו-10% לישראל, השאר מכרתי בעזה".

שרי בשי, מנכ"ל עמותת גישה, הפועלת לצמצום המצור על עזה אמר היום כי "מדובר בצעד חיובי והכרחי למימוש הצהרות הממשלה הנוכחית לאפשר פיתוח כלכלי לתושבי עזה. השאלה היא האם מדובר במחווה חד פעמית או בשינוי מדיניות, הרי אם ניתן לאשר שיווק לגדה פעם אחת - מדוע לא ניתן לעשות זאת על בסיס קבוע?".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מעבר סחורות לרצועת עזה במחסום כרם שלוםצילום: אלי הרשקוביץ

    מאז תחילת השנה, ישראל אפשרה לתושבי עזה לייצא כשתי משאיות ליום בממוצע, לעומת 86 משאיות ליום בממוצע לפני הטלת האיסור. עד כה, הייצוא הוגבל ליעדים בחו"ל, שם הביקוש נמוך והוצאות ההובלה גבוהות מאוד. הייצוא מעזה נעשה בסבסוד בינלאומי, פרט לניסיון אחד לייצא עגבניות לסעודיה, אשר הסתכם בהפסדים לסוחר המקומי.

    תגובות

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ