טיוטת הדו"ח: אשכנזי ידע שאנשיו פועלים נגד ברק

הפצ"ר יבחן צעדים משמעתיים נגד הקצינים המעורבים בפרשה; המבקר ימתח ביקורת נוספת על הרמטכ"ל לשעבר, על שהציג מצג שווא לגבי קשריו עם הרפז

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
גילי כהן

פרטים נוספים מטיוטת דו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז מגלים, כי המבקר סבור שהרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, היה צריך לפעול בשלב מוקדם להפסקת איסוף המידע של אנשיו על שר הביטחון, אהוד ברק. המבקר מיכה לינדנשטראוס התרשם כי אשכנזי ידע על פעילות האיסוף, שנעשתה בידי הקרובים לו ביותר - עוזרו, אל"מ ארז וינר ואשת הרמטכ"ל, רונית אשכנזי, באמצעות ידידו, סא"ל (במיל') בועז הרפז. המבקר גם סבור כי מרגע שהעביר הרפז את המסמך המזויף לאשכנזי היה על אשכנזי, שסבר שהמסמך אמיתי, להעלות את העניין לפני ברק.

ביקורת דומה, אם כי מתונה יותר באופיה, מופנית לאלופים שאשכנזי הראה להם את המסמך המזויף. הכוונה בטיוטת הדו"ח היא בעיקר לאלוף פיקוד הצפון באותה עת, גדי אייזנקוט, שהראה את המסמך לכמה קצינים בכירים ממקורביו. עם זאת, המבקר סבור שאשכנזי לא היה מעורב בזיוף המסמך או בהדלפתו לערוץ 2. הוא גם אינו קושר את אייזנקוט להדלפה, אף שזו נעשתה באמצעות שניים מחבריו הקרובים.

המבקר סבור כי התנהגות ברק כלפי אשכנזי אינה מצדיקה את "הפעילות הראויה לגינוי" של איסוף מידע מכפיש על ברק מצד הרפז, בתיאום עם וינר. לדבריו, מדובר במהלך "אקטיבי, שוטף ומשמעותי". הוא מותח ביקורת גם על האופן שבו הציג אשכנזי את קשריו עם הרפז כשנחשפה הפרשה. לדבריו, הרמטכ"ל "גימד" את מהות הקשר, באופן מתמיה.

אשכנזי בטקס באור יהודה, אתמול. ההתרחשות בעיר הותירה רושם של קמפיין בחירות צילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

מקורביו של אשכנזי טענו אתמול שהציטוטים שהודלפו מהדו"ח היו חלקיים וגם מטעים. הם ציינו כי השיחה בין וינר להרפז שהובאה אתמול ב"הארץ", ובה וינר מסביר כי אשכנזי רוצה לחסום את מינוי גלנט לרמטכ"ל, נעשתה עם העברת מסמך הרפז לאשכנזי. הם הוסיפו כי בהמשך השיחה שואל הרפז את וינר "מה גבי מתכוון לעשות בעניין?" ווינר משיב: "כלום. הוא לא מתכוון להתלכלך".

ערוץ 2 פרסם אתמול ציטוט נוסף מהקלטות שנעשו בלשכת הרמטכ"ל. בשיחה מודיע וינר לאשכנזי על מידע הקושר את ברק וראש מטהו יוני קורן לקרן החדשה לישראל. אשכנזי, בתגובה, כפי שנטען בערוץ 2, אומר לווינר: "טוב מאוד, שיתחילו להפיץ את זה". גם במקרה זה, טוענים בסביבת אשכנזי כי הנוסח הוצא מההקשר. לדבריהם, אשכנזי שאל מה עומד לקרות עם המידע ונענה שצפוי שהוא יתפרסם. לטענתם, הגיב אשכנזי: "אתה לא עוסק בזה" וההנחייה "שיתחילו להפיץ" כלל לא נאמרה.

אשכנזי מתכנן להיאבק משפטית בטיוטה ולהגיש השגות על ניסוחים רבים בה. הוא מודה שעשה שגיאות בפרשה, אך מקורביו סבורים שמסקנות המבקר על קשריו עם הרפז ועל איסוף החומר על ברק שגויות.

הפצ"ר, תא"ל דני עפרוני, יחל השבוע בבדיקת טיוטת הדו"ח כדי לברר אם יש מקום לצעדים פיקודיים או משמעתיים נגד הקצינים המעורבים. הכוונה העיקרית היא לאל"מ וינר. כבר כעת ברור שווינר לא יהיה קצין חינוך ראשי, המינוי שעליו החליט אשכנזי ושהוקפא על ידי ברק. הוא צפוי להשתחרר מהצבא בלי לקבל מינוי, ואולם עפרוני עשוי להחליט גם על צעדים חריפים יותר.

אשכנזי בחנוכת שדרה על שמו: "לא ברחתי"

יום לאחר מסירת טיוטת דו"ח המבקר נחנכו אתמול באור יהודה כיכר ושדרה על שמו של הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. "מעולם לא ברחתי מכלום, לא משדה הקרב ולא מביקורת שמוטחת בי", אמר אשכנזי בטקס שהתקיים בעיר, "קראתי את הדו"ח. אני לומד אותו, מכבד את מוסד המבקר ואענה באופן ענייני אחרי שאלמד את הדברים". בהתייחסו לתגובת אנשי ברק לאחר הפצת טיוטת הדו"ח למבוקרים אמר אשכנזי כי "הוא לא חושב שיש פה סיבה לשמחה ולעליצות. יש דברים שצריך לתקן אותם. הדבר הכי חשוב בעיניי זה שאת הלקחים שיש להפיק נפיק, כדי שבעתיד לא יהיו מערכות יחסים כאלה בין לשכות, ובין שר ביטחון לבין רמטכ"ל". הרמטכ"ל לשעבר הדגיש כי טיוטת הדו"ח הציגה כמה נקודות חשובות שהועלו בשנה וחצי האחרונות: שאיש בצה"ל לא נמצא מעורב בהבאת המסמך ובזיופו, שהוא עצמו לא ביקש להוסיף שנה חמישית לכהונתו ושצה"ל לא התערב במינוי הרמטכ"ל.

תושבים רבים באו לטקס, וההתרחשות הותירה רושם של קמפיין בחירות. כשנשאל על כיוון עתידי בפוליטיקה אשכנזי השיב שכרגע אינו עוסק בכך, ושכאשר תסתיים תקופת הצינון שלו ישקול זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ