ניו יורק טיימס, ברק רביד (וושינגטון)

הנשיא האמריקאי ברק אובמה הבהיר אתמול (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הדיבורים על הסוגייה האיראנית מובילים לעליית מחירי הנפט בעולם וחותרים תחת המאמצים הדיפלומטיים לטפל בסוגיה. לדברי בכירים בבית הלבן, שני המנהיגים החליטו אמש בפגישתם, לנסות ולהרגיע את הדיון הסוער סביב איראן.

הבוקר נאם ראש הממשלה בפני איפא"ק (השדולה הפרו-ישראלית בקונגרס האמריקאי) בנאום שהוקדש כולו לסוגיה האיראנית. "למרבה הצער, תוכנית הגרעין של איראן ממשיכה לצעוד קדימה למרות הסנקציות הכבדות והלחצים עליה... המתנו שהדיפלומטיה תעבוד, שהסנקציות יעבדו, אבל איש מאיתנו לא יכול להרשות לעצמו להמתין עוד זמן רב כל כך. לעולם לא ארשה לעמי לחיות בצל הכחדה", אמר נתניהו.

הפגישה בין נתניהו לאובמה נמשכה כשעתיים, כאשר בחדר מלבד שני המנהיגים ישבו היועצים לביטחון לאומי של ארה"ב וישראל טום דונילון ויעקב עמידרור. לאחר מכן עברו הצדדים לארוחת צהריים בפורום רחב שכלל את כל הצמרת האמריקאית – שרת החוץ הילרי קלינטון, שר ההגנה ליאון פנטה, הרמטכ"ל מרטין דמפסי, השגריר בישראל דן שפירו ואחרים.

אובמה ונתניהו בבית הלבן, אמשצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

לדברי בכירים אמריקאים, נתניהו הביע את תסכולו בפני הנשיא מכך שהתבטאויות של בכירים אמריקאים אודות התוצאות השליליות של תקיפה אפשרית באיראן, מעבירות מסר של חולשה לטהראן.

למרות האווירה המתוחה ששררה לפני פגישת השניים, היא נערכה באווירה "ידידותית, ישירה ורצינית", כך על פי בכירים בבית הלבן. יחד עם זאתף לדבריהם הפגישה לא פתרה את המחלוקות הבסיסיות בין השניים בנוגע לאופן הטיפול בבעיה.

לדברי הבכירים, נתניהו ניסה לשכנע את אובמה כי נקודת האל-חזור מבחינת תקיפה צבאית היא כאשר איראן תשיג את היכולות להרכיב פצצה גרעינית, גם מבלי להחליט לעשות כן, אולם הנשיא האמריקאי לא נענה לדרישה והשניים נותרו חלוקים בסוגיה הזו. יחד עם זאת, לדברי הבכירים, נתניהו לא לחץ על אובמה בנושא הזה. לדבריהם, נתניהו גם לא לחץ על הנשיא לקבוע "קווים אדומים", או תנאים לתקיפה צבאית אמריקאית, כפי שחשבו תחילה האמריקאים בשבוע שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ