לשכת ברק: מעשי אשכנזי ניסו לפגוע במרות הממשלה על צה"ל

לשכת שר הביטחון פרסמה הודעת תגובה לדברי הרמטכ"ל לשעבר בעקבות פרסום טיוטת דו"ח המבקר: "הקורבנות של ההתנהגות הנפסדת הזאת היו האלוף יואב גלנט, יוני קורן, צ'יקו תמיר, עימאד פארס וקצינים אחרים"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מלחמת לשכות שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, נמשכות גם בימים שלאחר הפצת טיוטת דו"ח המבקר. היום (שלישי) פרסם יועץ שר הביטחון לתקשורת, ברק סרי, הודעה שמגיבה לפרסומים אמש, שכללו את תגובת אשכנזי, בין היתר על כך שהוא, משפחתו ואנשיו עמדו "תחת קמפיין ומתקפה לא פשוטה".

"מי שבתקופה המתוארת בטיוטה עמד תחת מתקפה מצד קבוצה מצומצמת בצמרת צה"ל שהדו"ח עוסק בה הם: רוח צה"ל, ערכי האמת שנוצרו בו ונורמות הפיקוד. הותקפה הדמוקרטיה הישראלית, מרות הממשלה על צה"ל וכפיפותו של הרמטכ"ל לשר הביטחון הנבחר", נכתב בהודעה.

"אסור לתת יד לטיוח, עלינו לומר את האמת. הקורבנות של ההתנהגות הנפסדת הזאת היו האלוף יואב גלנט, יוני קורן, צ'יקו תמיר, עימאד פארס וקצינים אחרים. הם שנפלו קורבן לפער שיש לעקרו ביד בוטחת – בין הדיבור למעשה". ההודעה מתייחסת לשתי פרשיות עבר – הדחתם של שני מפקדים בדרגת תא"ל, משה (צ'יקו) תמיר ועימאד פארס, משורות הצבא, בגין כשלים ערכיים, וזאת כחלק מהחלטתו של הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי.

אשכנזי בטקס באור יהודה, אתמולצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הודעת אנשי ברק מגיעה לאחר שאתמול, בעת חניכת רחוב על שמו של גבי אשכנזי באור יהודה, עקץ הרמטכ"ל את אנשי ברק: "אני, בניגוד לאחרים שאני שומע, לא חושב שיש פה סיבה לשמחה ולעליצות. יש דברים שצריך לתקן אותם". מדובר בסבב הודעות והתייחסויות שהפיצו שני הצדדים לדו"ח המבקר – מצד אהוד ברק ומצד גבי אשכנזי, המגיבות זו לזו ורק מוכיחות את היחסים המורכבים בין שתי הלשכות, שהיוו את הבסיס לעבודת המבקר.

הבוקר נחשפו פרטים נוספים מטיוטת דו"ח מבקר המדינה בפרשת הרפז. מהפרטים החדשים עולה כי המבקר סבור שהרמטכ"ל לשעבר היה צריך לפעול בשלב מוקדם להפסקת איסוף המידע של אנשיו על שר הביטחון. המבקר מיכה לינדנשטראוס התרשם כי אשכנזי ידע על פעילות האיסוף, שנעשתה בידי הקרובים לו ביותר - עוזרו, אל"מ ארז וינר ואשת הרמטכ"ל, רונית אשכנזי, באמצעות ידידו, סא"ל (במיל') בועז הרפז. המבקר גם סבור כי מרגע שהעביר הרפז את המסמך המזויף לאשכנזי היה על אשכנזי, שסבר שהמסמך אמיתי, להעלות את העניין לפני ברק.

ביקורת דומה, אם כי מתונה יותר באופיה, מופנית לאלופים שאשכנזי הראה להם את המסמך המזויף. הכוונה בטיוטת הדו"ח היא בעיקר לאלוף פיקוד הצפון באותה עת, גדי אייזנקוט, שהראה את המסמך לכמה קצינים בכירים ממקורביו. עם זאת, המבקר סבור שאשכנזי לא היה מעורב בזיוף המסמך או בהדלפתו לערוץ 2. הוא גם אינו קושר את אייזנקוט להדלפה, אף שזו נעשתה באמצעות שניים מחבריו הקרובים.

המבקר סבור כי התנהגות ברק כלפי אשכנזי אינה מצדיקה את "הפעילות הראויה לגינוי" של איסוף מידע מכפיש על ברק מצד הרפז, בתיאום עם וינר. לדבריו, מדובר במהלך "אקטיבי, שוטף ומשמעותי". הוא מותח ביקורת גם על האופן שבו הציג אשכנזי את קשריו עם הרפז כשנחשפה הפרשה. לדבריו, הרמטכ"ל "גימד" את מהות הקשר, באופן מתמיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ