בצה"ל מתאמנים בלחימה תת קרקעית - וחוששים מקיצוץ באימונים

קצינים בכירים בצה"ל מתריעים מפני הפסקת אימוני כוחות היבשה כבר בסוף אפריל, למרות התוספת בתקציב הביטחון: "אנחנו נמצאים בצמצום"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

על רקע השינויים במזרח התיכון והתגברות האיומים מצד הציר האיראני, שכולל גם את חמאס וחיזבאללה, בצה"ל נערכים ללחימה תת-קרקעית. לפי ההערכות בצה"ל, במלחמה הבאה לא יהיה ניתן להימנע מעימות שיתרחש גם מתחת לפני האדמה. בצבא מעריכים כי לחיזבאללה יש עשרות מפקדות תת-קרקעיות בלבנון, מהן מפעיל הארגון את לוחמיו ואת מערך הרקטות רחב ההיקף שלו.

גם חמאס ברצועת עזה מנהל מערך לחימה תת-קרקעי, שכולל עשרות "מנהרות לחימה" המחברות בין בתים שונים ברצועה, בהן "מנהרות חטיפה" – שבהן יהיה ניתן להבריח חייל חטוף בעת הצורך, ו"מנהרות טרור" בהן מועברים אמצעי לחימה שונים.

היום (שלישי) הציג צה"ל את היכולות החדשות שנלמדו מאז מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה". בבסיס סירקין שבו מוצבת יהל"ם, היחידה ההנדסית למשימות מיוחדות של זרוע היבשה, נערך תרגיל כשירות של הלוחמים, שהציג את דרך הפעולה הצה"לית בעת מלחמה. מדובר במתקן תת קרקעי בן שתי קומות, שמדמה מפקדת פיקוד ושליטה של ארגון טרור. במתקן נמצא חמ"ל מדומה, סליקים ליציאת הכוחות בשעת מתקפה, פתחי אוורור ואפילו חיבור לחשמל, שמאפשר שהות ממושכת במקום. המתקן, שנחנך בחודשים האחרונים, מאפשר בעיקר אימון של כוחות מיוחדים בתרגולת הלחימה מתחת לאדמה.

צפו באימון יחידת יהל"ם

ככלל, בצה"ל יעדיפו שלא להיכנס אל תוך המנהרות והמפקדות התת-קרקעיות, מתוך הנחה שהסיכון לחיי הלוחמים במקרה זה עולה על התועלת. עם זאת, הערכת מצב שתעיד כי יש בירידה אל המבנה התת-קרקעי יתרון מבצעי או מודיעיני (לדוגמה במקרה שמדובר במתקן אסטרטגי או חטוף, ג"כ), תוביל לכך שלמקום ייכנסו לוחמים, שיעשו שימוש באמצעים רובוטים שיסרקו את השטח, ולאחר מכן באמצעות סנפלינג חבלים. "האיום אינו עוד נחלתה של זירה אחת, אלא כמעט בכל זירה שנידרש לה", הסביר מפקד יחידת יהל"ם, סא"ל סהר אברג'ל. "העולם ששוכן מתחת לרגלינו הוא עם איומים רבים. מנהרות זה לא עניין גיאולוגי, אלא דבר מורכב למדי, שכולל מלכודות פתאים שמכין לנו האויב בשטח".

הנחת היסוד של צבא היבשה היא שהצורך בתמרון יבשתי, קרי כניסת כוחות קרקעיים לשטחי האויב הנמצאים הרחק מהגבול הישראלי, היא זו שתביא בסופו של יום להכרעה. "כיבוש זה הנראטיב היחידי שיכול לספק תמונת ניצחון", אמר קצין בכיר בזרוע היבשה, ובכך הזכיר את מאמץ צה"ל בזמן מלחמת לבנון השנייה להשיג תמונת ניצחון לציבור הישראלי. "במלחמות, בנק המטרות הצה"לי מסתיים תוך שעות ספורות או ימים, ואז הצבא מאבד מהאפקטיביות שלו מול האויב", הסביר הקצין, "גם מערכת ההגנה לעורף לא תדע להתמודד מול כלל היקף השיגורים. לכן, יכולת אש מול אש – זה פתרון רע. במקרה הטוב זה תיקו, ותיקו זה הפסד, זה לא ייתן את המענה. צריך כיבוש מרחב".

הדברים מקבלים משמעות נוספת בשל הדיווחים אודות קשיי התקציב שעומדים בפני צה"ל בכלל, וצבא היבשה בפרט. מחירו של פגז טנק, למשל, עולה 25 אלף שקלים, ושעת נסיעה של טנק "מרכבה" סימן 4, עולה 1,500 שקלים. עלות קיום תרגיל אוגדתי, כולל שימוש בכלים ובתשלום על ימי מילואים, עומד על 18 מיליון שקלים, ואילו תרגיל חטיבת מילואים עולה כמעט 7 מיליון שקלים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לוחם ביחידת יהל"ם מתאמן במתקן התת קרקעי, היוםצילום: אלון רון

לפי ניתוח שערכו בזרוע היבשה, עיקר התקציב שעומד לרשותם מושקע באימונים שעלותם 1.2 מיליארד שקלים בשנה. בצה"ל אומרים כי קיצוץ באימונים הקיימים עלול לפגוע בכשירות כוחות היבשה ולהגיע אף לרמת שפל כפי שהיה ערב מלחמת לבנון השנייה. לפי התוכנית הנוכחית, וחרף אישור ועדת הכספים אתמול על הגדלת תקציב הביטחון בלמעלה ממיליארד שקלים, האימונים ביבשה יתקיימו כסדרם רק עד סוף חודש אפריל. לאחר מכן, יחול קיצוץ בתוכניות האימונים ובימי המילואים שיוקדשו לטובת כך.

"תהליך ההתעצמות של האויבים סביבנו והטלטלה האזורית מציבים אתגר לכוחות היבשה. היכולת הזו לא תעמוד לרשותנו אם לא נמשיך להשקיע. יכולות לא נשארות לנצח – צריך לשמור ולתחזק אותן, וזה דורש משאבים", אמר מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן, שהוסיף: "אנחנו נמצאים בצמצום, ומקווה שתימצא הנקודה התקציבית שתאפשר את חיזוק המשאבים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ