נתניהו ביקש מהאמריקאים פצצות מפצחות בונקרים ומטוסי תדלוק חדישים

לדברי פקיד בכיר בממשל האמריקאי, הנשיא הנחה את שר ההגנה ליאון פאנטה לעבוד על כך מול שר הביטחון ברק, מתוך מגמה להיענות לבקשה בחיוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש במהלך שיחותיו בוושינגטון עם שר ההגנה ליאון פאנטה לאשר מכירה לישראל של מטוסי תדלוק חדישים ופצצות חודרות בונקרים מדגם GBU28. פקיד בכיר בממשל האמריקאי ציין כי הנשיא ברק אובמה הנחה את פאנטה לעבוד על כך מול שר הביטחון אהוד ברק, מתוך מגמה להיענות לבקשה בחיוב ובהקדם.

במהלך כהונתו של ג'ורג' בוש בבית הלבן סירב הממשל האמריקאי למכור לישראל פצצות חודרות בונקרים ומטוסי תדלוק, בשל הערכה שישראל תשתמש בהם לתקיפה של מתקני הגרעין באיראן. לאחר כניסתו של הנשיא אובמה לבית הלבן, נענתה ארה"ב לשורה של בקשות ישראליות לרכש ציוד צבאי מתקדם.

מברקי משרד החוץ האמריקאי שהודלפו לאתר "וויקיליקס" חשפו את הדיונים על אספקת הנשק המתקדם. במברק שסיכם את הדיונים הביטחוניים בין ישראל לארה"ב שהתקיימו בנובמבר 2009 נכתב כי "הצדדים דנו באספקה הקרובה של פצצות 'מפצחות בונקרים' מדגם GBU28 לישראל. הצדדים ציינו כי אספקת הפצצות צריכה להתבצע בחשאי, כדי למנוע האשמות לפיהן הממשל האמריקאי מסייע לישראל להתכונן לתקיפה באיראן".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

מטוס אמריקאי משגר פצצה מדגם GBU-28צילום: חיל האוויר האמריקאי

הפנטגון כבר הודיע ב-2005 על כוונתו למכור לישראל מאה פצצות מדגם זה, המיועדות לשימוש במטוסי אף-15 איי ארוכי הטווח של חיל האוויר. בניסויים הצליח הראש הקרבי, שמשקלו שני טון, לחדור 30 מטר לעומק האדמה או בטון בעובי שישה מטר. משגר הפצצה מכוון אותה באמצעות הארת המטרה בציין לייזר. הפצצה פותחה כדי להשמיד את מתקני הפיקוד העיראקיים לפני מלחמת המפרץ הראשונה, שבה הופעלה לראשונה. לפי הערכות מומחי ביטחון זרים, ישראל כבר קיבלה את המשלוח של מאה הפצצות.

בפגישה בין אובמה לנתניהו ביום שני עלה גם הנושא הסורי. נתניהו ציין כי ישראל חוששת מפני זליגת נשק כימי וביולוגי ממאגרי הצבא הסורי לידי החיזבאללה או ארגוני טרור אחרים. פקיד אמריקאי בכיר ציין כי ארה"ב דנה בנושא לאחרונה עם טורקיה, ישראל, ירדן וסעודיה בניסיון להיערך למקרה שקריסת משטר אסד תעמיד בסכנה את מאגרי הנשק הבלתי קונבנציונאלי במדינה. בשלב זה לממשל האמריקאי אין כל מידע שמצביע על כך שנשק כימי או ביולוגי הועבר מסוריה לחיזבאללה.

נושא נוסף שעלה בשיחה הוא המשבר בין ישראל לטורקיה. על רקע המצב בסוריה סבורה ארה"ב כי יש אינטרס עליון לשקם את היחסים בין ירושלים לאנקרה. אובמה אמר לנתניהו בפגישה כי יש להשקיע מאמצים כדי להביא לפיוס בין המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ