המשוואה של נתניהו: עדיף טילים על תל אביב, על פני פצצה איראנית

אובמה מצדו סבור כי עדיין לא הגיע הזמן לפעול נגד איראן בכלים צבאיים. "לפעמים הפעולה הכרחית, אך מי אמר שצריך להחליט עכשיו?"

ברק רביד
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
וושינגטון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הדגיש בפגישותיו בוושינגטון כי אינו מאמין שהסנקציות הבינלאומיות או הדיאלוג ימנעו מאיראן להשיג נשק גרעיני. בנוסף, הוא סבור שהנזק והקורבנות שייגרמו כתוצאה מירי טילים על תל אביב בתגובה לתקיפת מתקני הגרעין הם כאין וכאפס לעומת השלכותיה של פצצת אטום בידי המשטר האיראני. כך עולה מהפגישות, שבהן הקפיד נתניהו להציג שאלה אחת מרכזית: מה יהיה המחיר של אי-פעולה נגד איראן.

נתניהו בא לוושינגטון עם שורת מחלוקות עם הנשיא אובמה בסוגיה האיראנית. אולם, בפמליית נתניהו ובבית הלבן טוענים כי בלא מעט נושאים חלה התקרבות. אולם בנושא מרכזי, השלכות פעולה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין של איראן בעת הזאת, נותרה המחלוקת בעינה.

היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, אמר אתמול כי על אף שהמחלוקת בסוגיה הזו קיימת, שני הצדדים יישרו קו ושמו את הקלפים על השולחן. "התוצאה היא בהירות של מערכת היחסים הכל-כך חשובה הזו", אמר. "כל אחד יודע מאיפה הצד השני יוצא. אנחנו צריכים כישראלים לעכל את מה נאמר על ידי האמריקאים ולהכריע על סמך האינטרסים שלנו".

אובמה ונתניהו בפגישתם אתמולצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

  לדברי פקיד ישראלי בכיר, בדיונים שכינס נתניהו בנושא בחודשים האחרונים הוא הטיל ספק בתרחישים שלפיהם התגובה האיראנית להתקפה על מתקני הגרעין תהיה חריפה ביותר ותכלול מתקפת טילים משולבת מאיראן, מלבנון ומעזה. הוא מתבסס על היעדרה של תגובה עיראקית לאחר הפצצת הכור ב-1981 ולשקט שלא הופר בגבול הצפון לאחר שהכור הגרעיני הסורי הושמד בפעולה צבאית, שלפי מקורות זרים בוצעה על ידי ישראל. גם אז היו תרחישים להתלקחות אזורית, אך הדבר לא קרה.

  נתניהו סבור שהמשטר האיראני קיבל החלטה מדינתית מסודרת להשמיד את ישראל. לכן, בראייתו, הדיונים בעניין ממוקדים באופן שגוי במספרי הטילים שישוגרו לערי ישראל לאחר תקיפה של מתקני הגרעין האיראנים או בהערכות מחמירות על מספרי הרוגים. בראייתו, העורף הישראלי יספוג התקפה גם אם ארצות הברית תפציץ באיראן. לפיכך, יש לדבר על הסכנות הטמונות בכך שבמקום טילים קונבנציונליים, יתמודד העורף הישראלי עם הסכנה של פצצה גרעינית, שנזקיה גדולים לאין-שיעור.

  "הרבה דיבורים נשמעו באחרונה על מחיר עצירתה של איראן. אני חושב שהגיע הזמן שנדבר על המחיר של אי-עצירתה של איראן", אמר נתניהו בנאומו בפני ועידת איפא"ק ביום שלישי לפנות בוקר. "פרשנים מסוימים ינסו לשכנע אתכם שהאפשרות לעצור את איראן מלהשיג פצצה מסוכנת יותר מלאפשר לאיראן פצצה. הם טוענים שעימות צבאי עם איראן יפגע במאמצים שכבר בדרך, שהוא יהיה בלתי יעיל ושהוא יעורר תגובה נקמנית אף יותר מצדה של איראן".

  בשלב זה של נאומו, שלף נתניהו עותקים של מכתבים ששלחו ארגונים יהודיים למחלקת המדינה האמריקאית ב-1944 עם בקשה להפציץ את פסי הרכבת למחנות ההשמדה במזרח אירופה. נתניהו לא אמר זאת, אך המסר שלו בנקודה זו היה כי המשמעות של אי-פעולה עלולה להיות השמדתה של מדינת ישראל. "איש מאתנו אינו יכול להרשות לעצמו להמתין עוד זמן רב", אמר נתניהו בנאומו. "כראש ממשלת ישראל, לעולם לא אתן לעמי לחיות תחת צל של השמדה".

  נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אינו חולק על הניתוח של נתניהו לגבי כוונותיה של איראן, אלא על הדרך לטפל בבעיה ועל לוח הזמנים. בכיר בממשל האמריקאי ציין כי תקיפה ישראלית תביא גם למתקפת נגד איראנית על ישראל, אבל גם להתקפות איראניות נגד חיילים ואזרחים אמריקאים במזרח התיכון. לדברי הבכיר האמריקאי, אובמה הבהיר לנתניהו שארצות הברית אינה תומכת בפעולה צבאית, אלא אם כן אזל הזמן לעצור את איראן, והדבר הזה עדיין לא קרה.

  "השלכות פעולה, אם תינקט מוקדם מדי, יהיו לא רק על ישראל", אמר הנשיא אובמה במסיבת עיתונאים אתמול. "בכל עת שבה נבחנת פעולה צבאית, העם האמריקאי צריך להבין שיש מחיר לשלם. לפעמים הפעולה היא הכרחית, אבל לא נבחר בה כבדרך אגב. מי אמר שצריך להחליט עכשיו?".

  צילום: אי-פי

  "אלה המתופפים בתופי המלחמה נגד איראן צריכים להסביר את המחיר והיתרונות של פעולה שכזו", הוסיף הנשיא, בהתייחסות ליריביו הרפובליקאים שמותחים ביקורת על "היד הרכה" שהוא מפגין כלפי איראן.

  שר ההגנה של ארצות הברית, ליאון פאנטה, אמר אתמול בנאומו בפני ועידת איפא"ק כי ישראל וארצו צריכות לעבוד יחד בסוגיה. "כאשר כל הדרכים האחרות ייכשלו, נפעל נגד איראן", הבטיח.

  נתניהו יצא בכל זאת עם כמה הישגים מוושינגטון. בשיחות עם הנשיא אובמה ועם שר ההגנה פאנטה הוא ביקש לאשר מכירה לישראל של מטוסי תדלוק חדישים ופצצות חודרות בונקרים. בכיר בממשל האמריקאי ציין כי אובמה הנחה את פאנטה לעבוד על כך מול שר הביטחון אהוד ברק, מתוך מגמה להיענות לבקשה בחיוב ובהקדם.

  בכיר בממשל האמריקאי ציין שנתניהו קיבל מאובמה שורה של ביטחונות פומביים בסוגיית הגרעין האיראני, שאותם ביקשה ישראל תקופה ארוכה. לדבריו, אובמה התחייב פומבית בצורה שלא התבצעה בעבר כי אין לו מדיניות של הכלה כלפי הגרעין האיראני. בנוסף, הבהיר אובמה פומבית שעצירת הגרעין האיראני היא אינטרס אמריקאי ובינלאומי ולא רק ישראלי, ציין כי פעולה צבאית היא אחת האופציות לטיפול בגרעין האיראני והבהיר שישראל היא ריבונית לקבל החלטה בנוגע לתקיפה באיראן. כשנשיא אמריקאי אומר דברים כאלה בפומבי, הוא אינו יכול לסגת מזה.

  בבית הלבן היתה שביעות רצון מתוצאות השיחות, במיוחד לנוכח העובדה שאלה לא הסתיימו בעימות פומבי, כמו בפעמים קודמות. גם נאומו בוועידת איפא"ק התקבל בקורת רוח יחסית. בכיר בממשל האמריקאי ציין כי כשנתניהו אינו מרוצה מהמדיניות האמריקאית הוא אומר זאת בגלוי, והפעם זה לא קרה. לדברי הבכיר, בסופו של יום נאומו של נתניהו באיפא"ק ועמדתו הסקפטית כלפי יעילות הסנקציות והדיאלוג עם איראן מסייעות לממשל לגייס קואליציה בינלאומית. לדבריו, ארצות הברית מדגישה בפני מדינות העולם כי האלטרנטיבה להגברת הלחץ הבינלאומי על איראן עלולה להיות תקיפה ישראלית ומלחמה אזורית.

  במקביל לביקורו של נתניהו בוושינגטון, הודיעה אתמול שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון כי שש המעצמות - ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - קיבלו את הצעת איראן לחידוש המשא ומתן על הגרעין. היא לא ציינה מתי ואיפה יתקיימו השיחות. איראן, מצדה, הודיעה אתמול כי תאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר לראשונה במתקן הצבאי בעיר פרצ'ין, שבו לפי החשד מתבצע מחקר בנושא הרכבת נשק גרעיני.

  ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר לאחר ההודעה כי איראן חייבת לשנות מן היסוד את חשיבתה. לדבריו, יש להעניק לסנקציות הכלכליות ארכה נוספת כדי שהשפעתן תהיה רבה יותר, אך פעולה צבאית ממשיכה להיות אפשרית כל עוד טהראן אינה מוותרת על שאיפותיה לפתח נשק גרעיני.

  אתמול הצהיר בכיר בחמאס כי ארגונו לא ימלא אחר הוראות איראן אם תפרוץ מלחמה בינה לבין ישראל. הבכיר, סאלח ברדאוויל, אמר לעיתון "גרדיאן" כי "חמאס אינו חלק מבריתות צבאיות באזור. האסטרטגיה שלנו היא להגן על זכויותינו". עמדה זו מבליטה את התרחקות הארגון מטהראן, שהיתה עד באחרונה מקור הכספים והסיוע הצבאי העיקרי שלו.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ