אקדח מעשן? |

צילומי לוויין מוכיחים: איראן ערכה ניסוי בפיתוח נשק גרעיני וניסתה להסתירו

דיפלומטים, המוצבים בעיר מושבה של סבא"א, מסרו כי צילומי לוויין עדכניים מצביעים על האפשרות שטהראן ביצעה ניסוי ברכיב קריטי של ראש נפץ גרעיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איראן ניסתה לנקות שרידים של חומרים רדיואקטיביים מהמתקן הצבאי בפרצ'ין, כך טוענים שני דיפלומטים בווינה, מקום מושבה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), על סמך צילומי לוויין עדכניים שהגיעו לסוכנות. גם יו"ר סבא"א, יוקיה אמאנו, התייחס לנושא הלילה ואמר כי איראן לא חשפה את כל הפעילויות שלה בתחום הגרעין. "יש לנו אינדיקציות כי איראן עסקה בפעולות הקשורות לפיתוח פצצות גרעין", אמר.

לדברי הדיפלומטים, ניסיונות הסתרה אלה מעידים על כך שאיראן ערכה ניסוי ב"הדק ניוטרונים", רכיב קריטי בפצצת גרעין. לדבריהם, בצילומי הלוויין נראים משאיות ודחפורים העוסקים בפעילות הסתרה וניקוי האתר משאריות של חומרים רדיואקטיביים. הדיפלומטים טוענים כי ניסוי בהדק ניוטרונים מעיד על דבר אחד בלבד - פיתוח נשק גרעיני.

דיפלומט נוסף בווינה אמר כי הוא אינו יכול לאשר את הדברים, אולם הדגיש אף הוא כי ניסוי מסוג זה יכול לשמש אך ורק בפיתוח של נשק גרעיני. כל שלושת הדיפלומטים - מומחים לענייני גרעין המייעצים לסבא"א שביקשו להישאר בעילום שם - ציינו כי צילומי הלוויין שהוצגו בסבא"א על ידי מדינות החברות בארגון, עדכניים.

בדוח סבא"א מנובמבר צוין כי במתקן הצבאי בפרצ'ין נערכים ניסויים בחומרי נפץ קונוונציונליים בעוצמה גבוהה, המשמשים להתחלת תגובת שרשרת גרעינית. בדיווח הקודם לא הוזכר הדק הנויטרונים כחלק מהניסויים, אולם בדו"ח שפורסם מועלה החשד כי יתכן ואיראן ערכה ניסויים מסוג זה.

מערכת "הדק ניוטרונים" כוללת חומר הקרוי אורניום דאוטריד - תרכובת של מימן כבד שנמצא במים כבדים ושונה ממימן רגיל. לפי מומחי גרעין, כמעט כל נשק גרעיני בעולם מכיל את התרכובת הזו. תכלית המערכת "להפציץ" את הניוטרונים ובכך להאיץ את שרשרת הפיצוץ בחומר הבקיע, המוכנס למתקן (הפצצה) הגרעיני. התרכובת מאפשרת גם למזער את הפצצה כך שניתן יהיה להרכיבה כראש חץ על טיל.

פרצ'ין הוא בסיס המשמש לפיתוח וייצור תחמושת טילים וחומרי נפץ. יש בו מאות מבנים וכמה מנהרות ובונקרים המבוצרים היטב מתחת לאדמה. בבונקרים ובמנהרות מבוצעים ניסויים בפיצוץ חומרי נפץ. כבר לפני כשמונה שנים הגיע מידע למודיעין האמריקאי כי הבונקרים עשויים לשמש אתרים מתאימים גם לפיתוח נשק גרעיני.

כשביקשו ראשי סבא"א מאיראן לאפשר לפקחיה לבקר בפרצ'ין סירבה טהראן בטענה כי מדובר בבסיס צבאי, ועל פי תקנות סבא"א יכולות המדינות החברות בארגון להתנגד לביקורי פיקוח במתקנים צבאיים. עתה, כשמונה שנים לאחר מכן, שוב עולה שמו של האתר כמוקד לפעילות הגרעינית החשאית של איראן הנחשדת כי היא למטרות צבאיות.

חוזרים למשא ומתן

האיחוד האירופי הודיע אתמול כי קבוצת השש (חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון יחד עם גרמניה), מקבלות את הצעת איראן לשוב למשא ומתן על תוכנית הגרעין. נראה כי החלטתה של מועצת הביטחון התקבלה לאחר שטורקיה, שתיווכה בין איראן לשש המדינות, השיגה ככל הנראה מתווה כללי לפתרון משבר העשרת האורניום.

הודעת האיחוד התקבלה לאחר שאיראן הודיעה כי תתיר לפקחי סבא"א לבקר במתקן הצבאי בפרצ'ין, אחרי שבחודש שעבר מנעה את ביקור הפקחים באתר. ההיתר האיראני הגיע לאחר שמזכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו הצהיר כי הוא מודאג מאוד מן האפשרות שאיראן מפתחת נשק גרעיני, ולאחר הצהרותיו של הנשיא ברק אובמה כי לא יתיר לאיראן להשיג נשק שכזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ