עשרות משפחות מחכות לדו"ח צבאי על מות יקיריהן

סמ"ר גל אזולאי מת לפני שנתיים וחצי בתאונת צלילה בשייטת, ומשפחתו טרם קיבלה הסבר על נסיבות מותו. כעת היא יוצאת למאבק בתופעת עיכוב הדו"חות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שנתיים וחצי אחרי שנהרג בתאונת צלילה בזמן הכשרתו כלוחם שייטת, משפחתו של סמ"ר גל אזולאי עדיין ממתינה לדו"ח הסופי שיקבע את נסיבות מותו. אזולאי, שהיה בן 19 כשמת בתאונה, השתתף באימון שגרתי של שייטת 13 שהתקיים מול חופי אשדוד, שדימה צלילה קרבית בנמל אויב. מאז ועד היום, מחכים בני משפחתו, ההורים רפי ודגנית ושתי אחיותיו מאיה ועדי, לקבל תשובה רשמית מרשויות הצבא על השתלשלות האירועים שהביאה למותו.

"זה פשוט בושה וחרפה למדינת ישראל. לא קיבלנו עדיין כלום מהצבא, ואנחנו לא היחידים", מספרת האם דגנית. "שנתיים וחצי אנחנו ממתינים ולא מבינים את הזלזול הזה, כאילו הצבא רוצה לומר: 'בואו לא נדבר על זה'. המצב שנוצר הוא כאילו הורגים אותנו פעמיים".

לדבריה, במהלך התקופה קיבלה תשובות מגומגמות מקציני הצבא, שגרמו לה לחשוב שאולי יש מניעים נסתרים הנוגעים לפרק הזמן הארוך בו המשפחה ממתינה לדו"ח החקירה. "אנחנו מתעסקים בלחיות, רוצים לשקם את עצמנו, ואם נתעסק רק בזה, אנחנו נחזור אחורה, אבל באיזה שהוא מקום אנחנו עדיין עצורים. זו לא חובה בסיסית לת דין וחשבון בזמן סביר להורים שכולים? אני לא יודעת מה אנשים עשו ומה היה הקשר שלהם למוות של גל. אולי באמת אנשים לא אשמים, אבל אני לא יודעת".

משפחת אזולאי אינה המשפחה היחידה שעדיין ממתינה לדו"ח רשמי של הצבא אודות נפילת בנם או בתם במהלך שירותם הצבאי, שלא כחלק מפעילות מבצעית. על פי הערכות, מדובר בסדר גודל של כמה עשרות משפחות, שפרק הזמן שבו הן ממתינות לדו"ח הסופי חצה את קו השנה. כך לדוגמה, משפחתו של רב"ט מעין רוטנברג, שנהרג בתאונת טנק במהלך הכשרתו כלוחם שריון בדצמבר 2007, המתינה לקבלת הדו"ח הסופי לא פחות מארבע שנים. רק לפני ארבעה חודשים, ולאחר שאב המשפחה מת מסרטן, קיבלה המשפחה את חוות הדעת של הפרקליטות הצבאית. אילן רוטנברג, אחיו של מעין ז"ל, סיפר כי "מבחינת המשפחה זה פשוט ביזיון. קיבלנו את הדו"ח ארבע שנים לאחר מכן, ובו נכתב שהמוטיבציה של אחי אשמה במקרה".

גל אזולאי. "מניעים נסתרים". רפרודוקציה: איציק בן מלכי
אמו של גל, דגנית אזולאיצילום: איציק בן מלכי

בצבא מדגישים כי חקירת מקרי המוות במסגרת צבאית היא תהליך מורכב, שכולל בדיקות מרובות ומוביל להימשכות התהליך. הבחינה המשפטית של תיקי החקירה מאריכה אף היא את מועד הגשת הדו"ח הסופי, וזאת "מתוך כוונה לרדת לחקר האמת ולהביא בפני משפחות המנוחים תמונה ראייתית שלמה ואמינה ככל הניתן", ציינו בצה"ל.

אולם את המשפחות זה לא מספק: השבוע התקיימה ישיבה של תת-ועדת החוץ והביטחון בעניין. במהלכה נקבע על ידי ח"כ מירי רגב וח"כ ישראל חסון, שיזמו את הדיון, כי בשבועות הקרובים יתקיים דיון נוסף, אליו יזומנו גם נציגים בכירים של הצבא: ראש אגף כוח האדם האלוף אורנה ברביבאי, וכן נציגי המשטרה הצבאית והפרקליטות הצבאית. עו"ד שלומי צפורי, שנכח בישיבה ומייצג בין היתר את משפחת אזולאי, ציין כי בימים אלה מתגבשת הצעה שתחייב את הצבא להגיש דו"ח חקירה מפורט תוך שלושה חודשים, ואילו לפרקליט הצבאי הראשי תהיה אפשרות להאריך תקופה זו במקרים חריגים בלבד.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל משתתף בצערה של משפחת אזולאי על אובדנה. מבלי להרחיב בעניין מטעמי צנעת הפרט, החקירה שהתקיימה באשר למותו של גל ז"ל היתה מורכבת ומסועפת, והצריכה מספר השלמות חקירה, ביניהן השלמות שבוצעו על ידי מומחים בתחומים שונים, ומכאן משך הטיפול הארוך והחריג. בימים אלה נעשים מירב המאמצים על מנת להביא את הטיפול בתיק החקירה לידי סיום, כך שלמשפחה יימסר מלוא המידע אודות מות יקירה. עם סיום הטיפול בתיק, ממצאי החקירה ייפרשו במלואן בפני המשפחה. יודגש כי צה"ל משקיע משאבים רבים בטיפול במקרים קשים אלו, ופועל כל העת לייעול תהליכי העבודה ולצמצום משכי הטיפול, מבלי לוותר על יסודיות, מקצועיות ואמינות העיסוק בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ