צה"ל הצטייד במערכת חדשה למיפוי נפילות טילים

מערכת השליטה והבקרה "טירת האג"ם" תאפשר לקציני המטכ"ל לראות את תמונת המצב של שיגורי הטילים לעבר העורף

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל הצטייד באחרונה בדור החדש של מערכת השליטה והבקרה "טירת האג"ם", שתאפשר לקציני המטה הכללי לראות את תמונת המצב של שיגורי הרקטות לעורף הישראלי בכל רגע נתון. עד היום, יכלו הקצינים לצפות בזמן חירום באמצעות טירת האג"ם בנתונים על אודות התקדמות הלחימה: מיקומי הכוחות הישראליים ומרכזי הפעילות של האויב - ממחסני אמצעי לחימה, רקטות ומשגרים ועד למפקדות הארגונים עצמם.

בעזרת המערכת יכולים המפקדים לעקוב מהחמ"לים אחר פעולות התקיפה ובמקרה הצורך לשנות את היערכות צה"ל. כעת, הוסיפו באגף התקשוב עדכון למערכת השליטה והבקרה המבצעית, שמציין על גבי מפת ישראל לא רק את מיקומי נפילות הטילים, אלא גם את סוג החימוש שנורה, את הנזק שנגרם בעקבותיו ואפילו את טווחי הזמן בו היה העורף הישראלי תחת מתקפה.

צעד נלווה לשדרוג המערכת יציג גם את אפקטיביות הלחימה עצמה: האם התקיפות במעוזי חיזבאללה בלבנון, לדוגמה, משנות את קצב שיגורי הרקטות לעבר ישראל ומשפיעות על המלחמה המתנהלת בעורף עצמו. "למעשה, המפקדים יוכלו לראות את אפקטיביות קבלת ההחלטות ואת אופן הפעלת הכוח", מסביר קצין באגף התקשוב. "המעקב אחר הפגיעה במטרות ייתן תמונת מצב על היעילות שבה מתנהל צה"ל".

רק בחודש שעבר הזהיר ראש אגף המודיעין, האלוף אביב כוכבי, כי יש כיום כ-200 אלף טילים ורקטות המסוגלים לפגוע בישראל. לפי ההערכות אנשי המודיעין, מרבית הטילים הם בטווח של 40 קילומטר, וכמה אלפים יכולים להגיע לטווח של מאות קילומטרים. "כל גוש דן מכוסה בקשת הטווחים הזו - מסוריה, לבנון ואיראן. ראשי הקרב של הטילים האלה הופכים לקטלניים הרבה יותר, בהיקף של מאות קילוגרמים", אמר כוכבי.

כשפרשנים מנסים לנתח את המלחמה הבאה, הם מעריכים כי מספר הנפילות בשטחי ישראל יהיה גבוה פי עשרה מבמלחמת לבנון השנייה. בין היתר, מדובר על ירי של כ-10,000 רקטות לטווח קצר; כמה אלפי רקטות לטווח בינוני; וכמה מאות רקטות לטווח של מאות קילומטרים.

התשובה של מערכת הביטחון לאיום היא במערכות ההגנה האקטיביות: "כיפת ברזל", "שרביט קסמים", ומערך ה"חץ". למרות זאת, קצינים בכירים מבהירים כי אלו לא יביאו פתרון מלא. "תל אביב מאוימת מצפון, מעזה ומהמזרח. יהיה זה לא מקצועי ולא אחראי להגיד שאפשר להבטיח הגנה ב-100%", אמר קצין בכיר ממערך ההגנה האווירית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ