צה"ל יוצא למלחמה במתקפות הסייבר

לראשונה, החל השנה צה"ל להכשיר חיילים בתוך אגף התקשוב לתפקיד של "מגיני סייבר". תא"ל איילה חכים, מפקדת לוט"ם, מסבירה על החזית החדשה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בצה"ל החלו השנה להכשיר חיילים מאגף התקשוב לתפקיד של "מגיני סייבר": קורס בן חצי שנה, המתנהל כעת בבית-הספר לתקשוב של צה"ל (בה"ד 7) עם כ-30 חיילים, ונועד ללמדם לזהות תקיפה על הרשת הצה"לית ברמת הפיקוד והאוגדה. בוגרי ובוגרות הקורס יפוזרו בכל זרועות הצבא: היבשה, הים והאוויר.

תא"ל איילה חכים, מפקדת ממר"ם לשעבר וכיום מפקדת לוט"ם, היחידה לתקשוב ולטכנולוגיית המידע בצה"ל, מסבירה שהנושא נמצא בראש מעייניהם של אנשי התקשוב מזה תקופה ארוכה. "צה"ל מודע לסיכונים שבעולם הזה. הוא נערך ומתכונן לכך בכל רגע נתון. אנחנו מכירים את היתרונות שיש בטכנולוגיה, ואנחנו ערים למה שקורה בעולם הרחב, ונערכים בתוך צה"ל לכל מה שאנחנו למדים. זו זירת לחימה לכל דבר".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

מפקדת לוט"ם, היחידה לתקשוב ולטכנולוגיית המידע, תא"ל אילה חכיםצילום: דובר צה"ל

"צה"ל מתעסק היום יותר בטכנולוגיה, היא משפיעה על תורת הלחימה בצבא. טכנולוגיית המידע הביאה את צה"ל כמה שלבים קדימה: משלב שממכן תהליכים, הוא כבר משפיע על שיטות העבודה. צה"ל הביא את עצמו למקום אחר לגמרי בהסתמכות על יכולת המידע", אומרת חכים.

בהיעדר מספיק כוח אדם, אם בגלל צמצום היקפי העלייה לישראל ואם בגלל מספר הולך וגדל של פטורים משירות, פונים בצה"ל יותר ויותר לאוכלוסיות שקודם לכן לא שולבו בחלק מהמערכים.יותר תפקידים טכניים וטכנולוגיים נפתחו לשירות נשים בשנים האחרונות, וכיום למעלה מ-90% מהתפקידים פתוחים בפני נשים.

עם זאת, דווקא באגף התקשוב בו חלק משמעותי מהתפקידים דורשים ידע טכנולוגי מקדים, הנצבר לדוגמה בלימודי מדעים, בו יש אחוז קטן יותר של נשים מאשר יחסן באוכלוסייה. "צריך להקשיב לחלק המקצועי ולהתעלם מהזהות המגדרית של הדובר. זה הדבר הכי טוב שקרה לנו. אני לא מתכחשת למגדר שלי, אך אנחנו גם יכולים להמשיך ולפעול ולמצות את שילוב הנשים בצבא ולדאוג שיותר תבחרנה במסלול הטכנולוגי ותיכנסנה אליו. הייתי שמחה אם הנושא המגדרי של בחירה לא יהיה אישיו, וזה הופך מיום ליום יותר לנון-אישיו. ברוב המקומות האחרים, בטח בתחום הטכנולוגי, אני לא רואהאת השוני הזה", מסבירה חכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ