הסלמה בדרום |

ישראל חיסלה את מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית ו-2 פעילי ג'יהאד; 10 רקטות לדרום‬

לפי הודעת דובר צה"ל, זוהיר אל קיסי - שהיה ממתכנני הפיגוע ליד אילת - תיכנן פיגוע שהיה בשלבי הכנה אחרונים; בוטלו חגיגות פורים מחר בעוטף עזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מטחי רקטות הערב על ערי הדרום, בעקבות חיסול מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית היום בצהריים בעזה. 3 רקטות נורו לעבר אשדוד, שתיים יורטו ואחת נחתה בשטח פתוח.

חיל האוויר תקף בצהריים (שישי) ברצועת עזה וחיסל את מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, זוהיר אל קיסי, ואת פעיל הטרור מחמוד חנאני, כך דיווח דובר צה"ל. לפי הודעת דו"צ, קיסי הוביל והכווין התארגנות לביצוע פיגוע בשטח ישראל, שהיה בשלבי הכנה אחרונים.

השניים חוסלו בעת שנסעו במכונית בשכונת תל אל-הווא שבמערב הרצועה. אל קיסי הוא הדמות הבכירה ביותר בארגון, וחנאני הוא ממשוחררי עסקת שליט שגורש לעזה.

  ארגון ועדות ההתנגדות העממית הודיע כי ינקום את חיסול מנהיגו ויגיב באופן ש"יזעזע את האויב הציוני". דובר החמאס ברצועה, איסמעיל רדואן, אמר בתגובה לחיסול כי זכותו של העם הפלסטיני להגן על עצמו.

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  לאחר התקיפה הורגשה מתיחות ניכרת בדרום, ונשמעו אזעקות צבע אדום ביישובי עוטף עזה. עשר רקטות ופצמ"רים התפוצצו בשטחים פתוחים באזור, והתושבים מתבקשים להישאר בקרבת המרחבים המוגנים. בנוסף, חיל האוויר תקף בצפון ומרכז הרצועה שתי חוליות מחבלים שעמדו לשגר רקטות לעבר ישראל, ואף חיסל שני פעילי טרור מהג'יהאד האיסלאמי בשכונת שג'עייה במזרח הרצועה. כמו כן, כביש 12 - שנסגר היום בשעה 17:00 - יישאר סגור גם מחר.

  פיקוד העורף חידד הערב את הנחיות ההתגוננות ליישובי עוטף עזה, בטווח של 0-7 ק"מ:  התושבים צריכים להישמע להנחיות ולהיכנס למרחב מוגן על פי זמן ההתראה של 15 שניות;
  להקפיד לסגור חלונות ברזל בממ"דים; אירועים למבוגרים יכולים להתקיים רק במקומות סגורים, כלל האירועים לילדים מחר ביישובים של עוטף עזה, כולל אירועי פורים, מבוטלים.

  אל קיסי נמנה על מתכנני שרשרת הפיגועים סמוך לאילת באוגוסט 2011, בהם נרצחו 8 ישראלים. לפי גורמים בצה"ל, אל קיסי תיכנן להוציא לפועל פיגוע במתווה דומה לפיגוע באוגוסט, מתווה המכונה ציר ה-ח': מעבר של פעילי טרור מרצועת עזה לסיני ומשם חדירה לישראל. לדברי גורמים בפיקוד הדרום, לאחרונה הם מזהים עלייה בניסיונות לבצע פיגועים באופן זה.

  "תקיפה זו הינה חלק מהפעילות לשיבוש כוונותיהם של גורמי הטרור להוציא לפועל פיגועים ממרחב סיני, בגבול ישראל-מצרים, תוך הפרת הריבונות המצרית" נכתב בהודעת דו"צ. "צה"ל אינו מעוניין בהסלמה אך ערוך ומוכן להגן על אזרחי מדינת ישראל ולהגיב בעוצמה ובנחישות כנגד כל ניסיון להוצאת פעילות טרור.

  "ארגון חמאס, אשר מנצל את ארגוני הטרור האחרים לביצוע פעולות טרור נגד מדינת ישראל, יישא באחריות לכל פעולה עתידית בה יבחר צה"ל לנקוט על מנת להסיר את איום הטרור ולהשיב את השקט היחסי לאזור".

  ועדות ההתנגדות העממית היא פלג פלסטיני מזויין, שלרוב בפועל באופן עצמאי ולא נשמע להוראות ראשי החמאס בעזה. קודמו של אל קיסי, כמאל א-נירב, נהרג בתקיפת חיל האוויר הישראלי לאחר הפיגוע סמוך לאילת. בנוסף, הארגון היה מעורב פעמים רבות בירי רקטות לעבר ישראל.

  הארגון אף היה אחד מהארגונים שחטפו את גלעד שליט. באוקטובר התראיין אל קיסי לעיתון אל חיאת, ואמר כי מהיום בו נחטף שליט מדינות ערביות העבירו מסרים מישראל בהם נאמר כי עליהם לשחרר את החייל החטוף מיד ולא ישלם הארגון מחיר יקר. "סירבנו להגיב לאיומים הללו", אמר אל קיסי.

  אל קיסי סיפר כי עימאד חמאד, שאותו חיסלה ישראל ב-18 באוגוסט יחד עם מזכ"ל הארגון הקודם, כמאל א-נירב, שהיה הראשון שלמעשה חטף את שליט, תחקר את גלעד לאחר החטיפה ושאל אותו לשמו, לדתו, לתפקידו בשירותו הצבאי על גבול עזה וכן מהי אזרחותו. "שליט חשש מאוד, אך השיב לו בבהירות על השאלות, בשעות הראשונות שבהן הוחזק בידי הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות".

  בהמשך מספר אל קיסי ששליט הועבר לידי חמאס בעקבות סיכום עם מנהיגי התנועה, מאחר שלחמאס "היו את היכולות והמקומות שאפשרו לשמור על השבוי במקום בטוח וחשאי", אמר. "הוא יכול היה לשמוע רדיו וטלוויזיה. שמרנו על שלומו, בריאותו ומצבו הנפשי. הוא לא היה נתון לשום עינוי נפשי או פיזי. הוא נפצע פצעים קלים במהלך ההשתלטות, זכה לטיפול רפואי הכרחי והבריא לחלוטין".

  Read this article in English: IDF strike in Gaza kills leader of Popular Resistance Committees

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ