70 רקטות לדרום |

הירי מהרצועה חודש לאחר הפוגה קצרה; 14 נהרגו בתקיפות חיל האוויר בעזה

5 רקטות נחתו בשטחים פתוחים, לאחר שקט ששרר משעות הבוקר. כיפת ברזל יירטה בהצלחה 25 רקטות מתוך 27 שייעדה ליירוט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

5 רקטות נורו החל משעות הצהריים (שבת) אל עבר ערי הדרום. רקטה אחת נחתה בשטח פתוח באזור באר שבע, והשניה במועצה האזורית אשכול. לאחר מכן נחתו שתי רקטות בשטחים פתוחים במועצות חוף אשקלון ואשכול. בשעות הצהריים נחתה רקטה בשטח פתוח בשער הנגב. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזג. מאז שעות הבוקר המוקדמות, אז נורה מטח רקטות אל עבר אשדוד ובאר שבע, היתה הפוגה קצרה בירי. אמש נפצעו שמונה בני אדם בדרגות פציעה שונות מהירי לעבר הדרום בתגובה לחיסולו בעזה של מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, פעיל נוסף בארגון ועוד 3 פעילי ג'האד איסלאמי.

בסך הכל נורו כ-70 רקטות לעבר ישראל. עד כה רשמו בחיל האוויר 25 יירוטים מוצלחים במערכת ההגנה של "כיפת ברזל", מתוך 27 שיועדו ליירוט לאחר שזוהו כעתידות לפגוע בשטחים מאוכלסים. שתי הרקטות הנוספות נפלו בשטחים פתוחים. מדוברי באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.

בשעות הצהריים דיווחו הפלסטינים כי שני בני אדם נהרגו בתקיפת צה"ל בחאן יונס, בעת שרכבו על אופנוע. במהלך הלילה תקף חיל האוויר שישה יעדים בעזה בתגובה לירי אל עבר ישראל: שני אתרים לייצור אמל"ח ושני בורות שיגור בצפון הרצועה, אתר לייצור אמל"ח במרכזה, ומוקד פעילות טרור בדרום. בנוסף, במהלך הלילה ירה חיל האוויר אל עבר מחבל במרכז הרצועה, ושש חוליות מחבלים נוספות בצפון ובמרכז.

בעזה מדווחים כי 14 בני אדם נהרגו מאז אתמול, ועשרות נפצעו. מרבית ההרוגים הם אנשים הג'יהאד האיסלאמי. תנועת הג'יהאד טענה בבוקר כי שיגרה 23 רקטות גראד ו-22 רקטות קסאם. וועדות ההתנגדות הודיעו כי ירו עשרות רקטות אל עבר ישראל מאז אתמול.

לאור ההסלמה, קיים הבוקר הרמטכ"ל בני גנץ הערכת מצב בהשתתפות סגנו האלוף יאיר נוה, מפקד פיקוד הדרום טל רוסו, ראש אגף המבצעים יעקב אייש, וראש אגף התכנון אמיר אשל. 

בצה"ל מטילים את האחריות להסלמה על תנועת החמאס. דובר צה"ל מסר הבוקר כי "חמאס, אשר מנצל את ארגוני הטרור האחרים לביצוע פעולות טרור נגד מדינת ישראל, יישא באחריות לכל פעולה עתידית בה יבחר צה"ל לנקוט על מנת להסיר את איום הטרור ולהשיב את השקט היחסי לאזור".

אתמול בצהריים תקף חיל האוויר ברצועת עזה וחיסל את מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, זוהיר אל קיסי, ואת פעיל הטרור מחמוד חנאני. לטענת צה"ל, קיסי הוביל והכווין התארגנות לביצוע פיגוע בשטח ישראל, שהיה בשלבי הכנה אחרונים. השניים חוסלו בעת שנסעו במכונית בשכונת תל אל-הווא שבמערב הרצועה. אל קיסי הוא הדמות הבכירה ביותר בארגון, וחנאני הוא ממשוחררי עסקת שליט שגורש לעזה. ישראל דחתה בקשה להעביר את גופת חנאני, שגורש לעזה במסגרת עסקת שליט, לקבורה בשכם.

בנוסף, חיל האוויר חיסל גם שלושה פעילי ג'יאהד איסלאמי בשכונת שג'עייה במזרח הרצועה, וכן תקף שלוש חוליות מחבלים בצפון ומערב הרצועה שעמדו לשגר רקטות לעבר ישראל.

ארגון ועדות ההתנגדות העממית הודיע כי ינקום את חיסול מנהיגו ויגיב באופן ש"יזעזע את האויב הציוני". דובר הארגון אף הודיע כי "התהדייה מתה". דובר החמאס ברצועה, איסמעיל רדואן, אמר בתגובה לחיסול כי זכותו של העם הפלסטיני להגן על עצמו.

ואמנם, משעות הערב אתמול החל מטח כבד על הדרום, שגרם לפציעתם של 8 ישראלים. באשכול נפצע קשה בפגיעה רב מערכתית עובד זר מתאילנד, והוא מנותח בבית החולים סורוקה. באותו אירוע נפצעו עוד שני עובדים זרים, במצב בינוני וקל. חמישה בני אדם נפצעו שלא מירי ישיר: בתאונת שרשרת סמוך לאשדוד לאחר השמעת אזעקה, ומספר תושבים שנחבלו בדרכם למרחב המוגן.

פיקוד העורף חידד את הנחיות ההתגוננות ליישובי עוטף עזה, בטווח של 0-7 ק"מ: התושבים צריכים להישמע להנחיות ולהיכנס למרחב מוגן על פי זמן ההתראה של 15 שניות; להקפיד לסגור חלונות ברזל בממ"דים; אירועים למבוגרים יכולים להתקיים רק במקומות סגורים, כלל האירועים לילדים ביישובים של עוטף עזה, כולל אירועי פורים, מבוטלים. כביש 12 - שנסגר אתמול - יישאר סגור גם היום.

עמותת נט"ל פועלת החל מהבוקר במתכונת חירום, ומפעילה קו תמיכה לתושבי הדרום שמספרו 1-800-363-363

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ