ההסלמה בדרום |

החמאס מביט מהצד, הג'יהאד גוזר קופון

בזמן שהחמאס נתון במלכוד ומתחנן להפסקת אש, בישראל, הטוענת שהיא רואה בתנועה כאחראית למתרחש בעזה, לא ממהרים לפגוע במנגנוני השלטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום השלישי של , אתמול, נרשמה ירידה יחסית בהיקף ירי הרקטות. העובדה שגראדים בכל זאת נחתו בבאר שבע דרבנה אמש , שאיימה להמשיך בהתקפות . בצה"ל המליצו לדרג המדיני להחריף את התקיפות האוויריות, אך הממשלה צריכה לקחת בחשבון גם את הלחץ הבינלאומי הגובר להפסקת אש. לכן, נראה שאם תימשך הירידה במספר השיגורים גם היום, קיים סיכוי סביר שגם ישראל תצמצם את הפעילות ההתקפית . כך, בדיוק, הסתיימו גם סבבי המהלומות הקודמים אשתקד.

להערכה הזו צריך להוסיף שתי הערות אזהרה: האחת - שכל זה נכון בתנאי שלא יהיו אבידות בנפש בצד הישראלי. השנייה - שהתסכול הגובר של הג'יהאד האיסלאמי לנוכח חוסר יכולתו להגיע להישגים בסיבוב הנוכחי, עלול בנסיבות קיצוניות לדרבן אותו למהלך (כמעט התאבדותי מבחינתו) של ירי רקטות גם למרכז הארץ.

לעת עתה, וחרף העובדה שכמיליון אזרחים נמצאים בקו האש מהרצועה, בסבב הנוכחי מסתמן יתרון יחסי לישראל. היערכות מוקדמת יעילה, בהגנה ובהתקפה, בטרם ההחלטה על ההתנקשות ב זוהיר אל-קייסי, הקטינה מאוד את מספר הנפגעים בצד הישראלי ושיפרה את סיכויי הפגיעה בחוליות הרקטות של הג'יהאד והוועדות. : 18 הרוגים, בהם 17 מחבלים ונער אחד.

מערכת כיפת ברזל בפעולה, מענה טקטיצילום: גיל כהן מגן

הירי של ועדות ההתנגדות אתמול היה ספוראדי והתמקד בטווחים הקצרים. הג'יהאד, שבשנתיים האחרונות קיבל מאיראן מאות קטיושות לטווח של כ-40 קילומטרים (וכנראה גם רקטות לטווח של יותר מ-70 קילומטרים), משגר את הרקטות לבאר שבע ולאשדוד. אלא ששם, ברוב המקרים, מיירטת אותן מערכת "".

לא במקרה דיבר אתמול שר הביטחון, אהוד ברק, על כך שהכיפה מעניקה "חופש החלטה" לדרג המדיני. כיפת ברזל פותחה כמענה טקטי מעיקרו. בנסיבות של העימות הנוכחי, היא מקבלת משמעות הקרובה לאסטרטגית. צה"ל הודיע אתמול כי הוא נערך לקלוט סוללה רביעית של המערכת בתוך כחודש ימים. רמת ההיענות הגבוהה יחסית של תושבי הנגב להנחיות פיקוד העורף מקטינה גם היא את הסיכון לנפגעים, אם כי רצונם של רבים לצפות באטרקציה של יירוט בשידור חי עוד עלול להביא לאבידות בהמשך.

בזמן שהג'יהאד והוועדות ממשיכים בירי, אומרים בכירי החמאס בכל הזדמנות כי הם תומכים בהפסקת אש וכי הארגון מקיים מגעים אינטנסיביים עם מצרים בניסיון להגיע ל"תהדיאה". אמש נראה היה כי הפלגים הקיצוניים יותר עומדים במריים. ועדות ההתנגדות אף הוציאו הודעת הכחשה רשמית לדיווחים כאילו הסכימו להפסיק לשגר רקטות. הקושי של החמאס אינו רק אידיאולוגי (פעולה יזומה להפסקת הירי עשויה להתפרש בעיני הציבור העזתי ככניעה לישראל), אלא מעשי. ככל הנראה, ועדות ההתנגדות והג'יהאד האיסלאמי אינם מעוניינים בהמשך הלחימה, אך מבקשים להבהיר לישראל את המחיר של חיסולי פעילים בארגונם באמצעות שיגור רקטות.

החמאס נתון במלכוד מסוים: לראשי הארגון ברור שהג'יהאד גוזר קופונים פוליטיים על חשבונם ומצייר אותם כארגון המשתף פעולה עם ישראל דווקא בעיצומו של משבר צבאי. אחד ממנהיגי הארגון בחו"ל, אוסאמה חמדאן, נשמע כמעט מתנצל אתמול כשהסביר שהחמאס לא ויתר על ההתנגדות המזוינת לישראל.

ואילו ישראל, למרות ההצהרות על כך שהיא רואה בחמאס את האחראי למתרחש בתחום הרצועה, לא ממהרת מדי לפגוע במתקנים ובמשרדים של הארגון. גם נפח הפעילות ההתקפית של צה"ל רוסן במקצת. זו התמקדה אתמול בציד חוליות משגרים. שלושת ההרוגים הפלסטינים אתמול לעומת 15 בסוף השבוע, מעידים על כך.

בניסיון להפחית את הביקורת על ארגונם, ניסו בכירי החמאס להסיט את האש לעבר הרשות הפלסטינית. עזיז דוויק, מראשי החמאס בגדה המערבית, טען כי המבצע הישראלי ברצועה הוא אקט של זלזול ברשות. מוסא אבו מרזוק, סגנו של ראש הלשכה המדינית של החמאס, שנשלח לקהיר כדי לדון בהפסקת האש, אמר כי המשך המעצרים הפוליטיים בגדה על ידי מנגנוני הרשות מסכל את האחדות. אבו מרזוק, שהתפייס ככל הנראה עם משעל לאחר שקרא תגר במפורש על מנהיגו בתחילת השנה, מבין שהמשך הלחימה ברצועה עלול לגרור את החמאס לתוך הקלחת - המקום האחרון שהארגון רוצה להיות בו כעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ