לישראל לא נותר מה להשיג בסיבוב הנוכחי

שני הצדדים משדרים מסרים דומים למדי: שני גורמי הכוח העיקריים בעימות היו רוצים לראות כבר את סיומו של סבב האלימות הנוכחי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

מאחורי הקלעים, ובניגוד מסוים להצהרות הפומביות, ישראל וחמאס משדרים מסרים דומים למדי: שני גורמי הכוח העיקריים בעימות היו רוצים לראות כבר את סיומו של סבב האלימות הנוכחי. את הפסקת האש מכשילים בינתיים שני דברים: ירי הרקטות הכבד של הג'יהאד האיסלאמי, המנצל היטב את מלאי הנשק מאיראן ואת היעדרו של מנגנון אפקטיבי לסיום ההתנגשות; ומצרים, המתווכת הטבעית בעבר, הטרודה כעת יותר במצוקותיה הפנימיות ומתקשה להוביל את הצדדים להסדר בלתי-רשמי.

גורם ביטחוני בכיר אמר אמש: "אנחנו כבר מיצינו את הסבב הזה. ארגוני הטרור חטפו כהוגן, כעת אין לנו אינטרס להמשיך משום שלא נותר הישג נראה לעין לחתור אליו". לדבריו, ישראל אינה מתכננת לפלוש כעת קרקעית לרצועה, או לנסות להפיל את שלטון החמאס שם.

איור: עמוס בידרמן

תרחיש כזה יהפוך רלוונטי רק אם חמאס יחליט להצטרף לירי של הג'יהאד והרג אזרחים בשני הצדדים יוביל להסלמה מתמשכת. כרגע, זו אינה נראית אפשרות סבירה.

ישראל נזהרת לפי שעה מלדחוק את חמאס למעורבות בעימות. אף שדוברים רשמיים בירושלים מזהירים כל העת כי הם רואים בארגון השולט בעזה אחראי למתרחש ברצועה, מספר התקיפות האוויריות שם מוגבל יחסית ואינו כולל יעדים מובהקים שלו. הארגון עצמו מוסיף לשבת על הגדר: לא יורה, אך גם לא עושה מאמץ לאכוף את השקט על הפלגים האחרים. התמשכות העימות מגבירה את הלחץ של דרגי השטח בחמאס על ההנהגה לפעול, כדי לא להשאיר את זירת המאבק בישראל לג'יהאד האיסלאמי ולוועדות ההתנגדות לבדם. בהיעדר הישג איכותי לפלסטינים ותחת הרושם העז של הצלחות היירוט שסיפקה מערכת "כיפת ברזל", הפלגים בעזה מתמקדים בכמות: קרוב ל-200 שיגורי רקטות מאז יום שישי אחר הצהריים - יותר מאשר בכל סבב לחימה אחר מאז "עופרת יצוקה". המטחים הכבדים, שנועדו לנסות ולעקוף את מערכות ההגנה של הכיפה, זוכים בינתיים להצלחה מזערית. אף שהג'יהאד נמנע מלהפעיל את "נשק יום הדין" שלו, ירי רקטות פאג'ר על גוש דן, קטיושות הגראד שברשותו כבר נוחתות מצפון לגדרה.

אחוזי הסיכול הגבוהים של הכיפה נוסכים תחושת ביטחון מופרזת בקרב מקצת מתושבי הדרום. אף שבפיקוד העורף מרוצים בסך הכל מהיענות האזרחים להנחיות, יש חשש שנהירה של מחפשי ריגושים לצפות ביירוט בשידור חי תביא לבסוף לאסון.

מן העבר השני, לצד הישגי הכיפה, ניכר בצה"ל שיפור ממשי בתיאום בין המודיעין לבין חיל האוויר, המגביר את רמת הדיוק בפגיעה בחוליות השיגור ומביא לפגיעה מועטת יחסית בחפים מפשע. אלא שזה מסוג ההישגים העומדים בסכנה ככל שההתכתשות מתארכת. הנה עוד סיבה טובה לחתור לסיומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ